Cum decurge iernarea in iarna 2009-2010.

Creat de bucovineanu, Ianuarie 02, 2010, 10:05:31 PM

« precedentul - următorul »

trantorash

sambata 9 ianuarie. temperatura in jur de 15 grade. intr-adevar primavara

dedu

vai ce fain,la noi aici in alba o fost intr-o zi putin cald dar nu or iesit decat cateva albine de familie,in zona voastra cred ca i mai cald,i de bine:wink:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

trantorash

Citat din: deduvai ce fain,la noi aici in alba o fost intr-o zi putin cald dar nu or iesit decat cateva albine de familie,in zona voastra cred ca i mai cald,i de bine:wink:
a fost cald cateva zile .... acum a venit iar ninsoarea. de aseara viscoleste. se pare ca iarna si-a scos iar coltii  :hi:  :hi:

D006


filip

Iernare buna pana in prezent,cu un plus de consum peste cel normal.
Inca nu au inceput ponta reginele in 9 ian cand am facut controlul.
Trei stupi s-au gasit mai breji si au trecut dupa diafragma,din fericire i-am gasit la timp si am remediat problema.
In 9 ian am consemnat ALBINA incarcata pe picioare cu doua bobite de POLEN galben.BOBITELE erau mari ca in timpul verii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

In sfarsit "a rasarit soarele si pe ulita mea". Astazi temperatura in zona mea a ajuns la 12 grade. Cer partial noros. Inca mai este zapada, dar au inceput sa apara petice negre. Au iesit si la mine albinele la zborul de curatire. Toate familiile au trecut cu bine iarna, inclusiv nucleii cu regine de rezerva. Nu a fost un zbor foarte intens, dar e bine si asa. Oricum eu asteptam acest lucru dupa 15 martie. Am deschis cativa stupi pentru un control sumar. Desi au consumat mai mult decat in alti ani, inca au mancare suficienta care ajunge pana la culesul de la salcie. Au petice de puiet capacit pe 2-3 rame. De maine vremea se raceste, dar pot astepta linistit vitoarele zile calde care probabil o sa fie dupa 15 martie.

prisecarul

pot spune ca pana in prezent am iesit cu bine din iarna!
ceva umezeala, dar, in rest, este bine!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

orbanstefan64

pina in prezent multam lui dumnezeu .
dar mai sint babele !!

cetin


gore

Am ieşit bine, şi astăzi au zburat binişor la 14 grade, chiar dacă vin babele, tot nu o să fie mai frig decât a fost sau să ţină atât de mult. Din 15 se încălzeşte  şi vremea se stabilizează, temperaturi mai mari noaptea. Se apropie revizia generală.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

N A MARIN

Zbor si cules de 1 MARTIE.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

aduc ploen de mai multe culori...
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

..si nu putin...
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

pardon..
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA