Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

delorin I

Salut! Ce mai e nou la acest capitol? MAcar o bibliografie minimala pe acesta tema, in limbi straine(dar nu chineza, coreeana si mai stiu eu ce alte ideograme:)) ) unde am putea gasi? Spunea domnul din Noua Zeelanda ceva ca poate recomanda niste carti la un moment dat!

Silviu38

Salutari tuturor.Numele meu este Silviu sunt nou aici si de cateva zile tot am citit despre apicultura deoarece vreau sa ma apuc si eu.Citind despre una si alta pe aici vad ca multi sunt cu retineri si nu prea le place sa impartaseasca si asta e urat din partea noastra ca nu ne ajutam unii pe altii ca sa obtinem mai multe informatii.Asta e si motivul pentru care tara noastra este unde este dar nu intru in polemici si am sa ma rezum la subiect.Am vazut ca vrea lumea schema de la colectorul de venin din revista Tehnium si am cautat pana am gasit toata arhiva.Sper sa accepte moderatorul link-ul urmator  http://blog.copcea.ro/2011/10/10/colectia-revistei-tehnium-anul-1987/   Aici o sa apara in stanga mai multe publicatii dar schema este publicata in revista 08-1987 la pagina 20.Sper sa va fie util si spor la treaba.Eu l-am rugat pe tatal meu care este electrician sa mi-o realizeze si vreau sa incep testele cu ea la niste amici care au stupi ca sa vad ce e bun si ce se mai poate modifica pentru a o inbunatatii.Aici in revista apare ca mai sunt detalii in revista Apicultura in Romania Nr.5 1983 si am cautat dar nu gasesc deloc sa descarc in schimb am gasit de cumparat o serie de 4 reviste cu 35lei .Nu sunt bani multi dar tatal meu spune ca nu e nevoie sa mai cumpar dar cine vrea sper sa ii ajute informatia.Cand voi face testele am sa fac poze si o filmare cu cateva statistici care sa le postez aici si sper sa incurajez si pe altii sa isi faca ca important este sa scoatem niste bani dar nici sa ne mancam intre noi pentru 2 lei.Eu zic ca daca este intelegere se pot realiza multe.Gata nu va mai plictisesc deocamdata si am sa revin cu noutati .Sarbatori fericite tuturor si spor in toate.

mosunick

Silviu, ai toata stima mea. Esi direct si la obiect. Daca am fi 30% din romani ca si tine, am conduce lumea.
Jos palaria pentru tine si informatia oferita! ai MP!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Silviu38

Mersi mosunika si eu tot incerc sa schimb si pe altii dar nu prea da roade.Am trait si eu in intuneric dar mi-am deschis ochii de cativa ani si vreau sa arat ca nu suntem toti la fel.Gandesc ca daca eu sunt un exemplu atunci si alti mai lasa din scepticism si mai daruiesc din cunostintele lor altora.Noi am uitat sa ne ajutam intre noi si sa fim uniti cand e vorba de interese comune dar se vor schimba si astea in curand.Acuma am mai gasit un torrent cu multe despre apicultura si eu cautam Apicultura in Romania reviste vechi si am gasit in torrent-ul asta dar nu e complet.Eu l-am luat de aici si a mers sa il descarc repede http://thepiratebay.se/torrent/7346420/Apicultura_Romaniei .Sper sa va fie de folos.Daca mai cauta cineva ceva ma ofer sa caut si eu prin resursele mele.Ma gandesc chiar am putea sa facem un topic doar cu cautari si cine are nevoie de ceva posteaza si cine gaseste adauga informatia.Spor in toate. :)

marian sima

Cineva mi-a propus un schimb,sa dau o presa de faguri pe un aparat de colectat veninul.

Aparatul este de fabrica ,placutele active se bag in stup si am inteles de la el ca aparatul se foloseste pe timp de noapte.
Presele le fac eu si achizitionarea aparatului nu e o cheltuiala prea mare insa ce sa fac cu veninul produs cine mi-l cumpara?

Silviu38

Salut marian sima.Daca tu esti multumit de schimb parerea mea este sa faci schimbul si sa testezi aparatul apoi iti poti face rame de urdinis si uite eu am gasit asta numai la o cautare simpla de google  http://www.bursamierii.ro/anunturi-apicole/cumpar-venin-de-albine/ . Ce mai stiu este ca cel mai bine faci analize de laborator si ei iti dau calitatea  1 sau 2 si in functie de asta sti ce pret sa iei dar totusi eu cred ca si 30 euro sunt buni .Nu am experienta deloc in apicultura dar din ce am citit ce spune unul si altul nu iti afecteaza deloc albinele si poti face o extractie de venin o data la 2 saptamani ca sa nu le demoralizezi .Acuma totul depinde de tine decizia iti apartine in totalitate si in viata e bine sa faci ce iti spune instinctul nu unul si altul ca dupa aia iti pare rau ca te-ai luat dupa X si Y.Eu abia la primavara am sa testez extractia de venin cu propriul meu aparat si am sa revin cu mai multe detalii.Daca nu esti multumit de pretul care til ofera unul si altul pe venin eu consider ca e bine sa il aduni ca el rezista si ani de zile daca il ti la 0 grade si in sticlute maronii sau iarasi o varianta poti consuma ca sa iti intaresti imunitatea ta si a familiei care e mult mai important.Din orice punct de vedere eu zic ca se merita sa extragi si sa cauti pe net ce poti face cu veninul.Succes si spor in toate.Sarbatori fericite.

bucovineanu

S-a mai discutat subiectul. Nu e chiar simplu de recoltat venin, iar problema mare e desfacerea. Daca mierea o desfaci usor, cumparatori pentu venin sunt foarte putini si trebuie sa te multumesti cu cat iti ofera.

marian sima

Am sa-i zic ca facem schimbul asa pentru a avea un aparat de colectat veninul in dotare.
Daca folosesti placa activa la urdinis pe timp de ziua trebuie sa fii constient ca in acel moment in jurul stupinei trebuie sa nu mai fie nimeni pe o raza de minim 2 km .
Trebuie sa fii constient ca acele familii vor fi deviate un pic de la comportamentul si parametri lor apicoli.
Stiu ca veninul de albine avea pret bun in Izrael insa cum ajungi pe piata de acolo?
30 de Euro e putin.

marian sima


marian sima

Si ceva postat de Jenica.

Kiwi Bee

Marian am mai postat despre aces aparat Craiovean(o copie a aparatului original Canadian de cea mai mica capacitate.... doar 4 rame). Sint mai multzi prin lume care au copiat acel aparat Canadian.

Aparatul romanesc de care voi vorbiti aici si venitzi cu desene a fost proiectat de un grup de electronisti in anii '80 si aparatul a fost pus in functziune la Bucuresti apoi sau facut mai multe exemplare.
Tipul acesta de mai jos a fost din acel grup de electronisti si omul stie mai mult decit iti potzi imagina. Aparatul lui putzin modificat duce zece rame si costa sub 200 de euro(iti da si factura de EU).
Eu iam cerut un aparat cu multe rame dar costa mult(zice ca piesele ar fi cel putzin 1000 de euro) si vreo 2 sezoane de testari ca sa nu vinda "loz in plic". Dat fiind ca nu multzi vor cumpara un astfel de aparat mi lar vinde siiiiiii mai scump ca sasi scoata banii si timplu investit.

http://www.proelektronic.hu/termek/mehmereg-gyujto-impulzusgenerator-bee-venom-collector-pulse-generator


mosunick

Cum dam de cei care au facut aparatul?
Daca tot si-au consumat timpl pentru aparatul asta, ar fi frumos sa le multumim cumparandu-ne produse facute de meseriasi nu?
Eu unul mi-as lua unul la 200 de euro...
Ce intra in astia 200 de euro?
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

RazvanTi

spun si aici: schema aia din tehnium este egala cu ZERO din cauza acelor MMC uri care nu au echivalent pe piata mondiala ( sunt integrate dedicate construite NUMAI de microelectronica, care din pacate ca majoritatea industriei din tara noastra, a fost taiata si a plecat afara cu vapoarele...)
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

catana83

#298
Va salut,si bine v-am gasit.Ma poate ajuta cineva unde pot gasi un generator de impulsuri,sa fie mai puternic sa alimenteze mai multe grile.
"Nihil sine Deo"