Cum facem investitiile in apicultura?

Creat de filip, Decembrie 08, 2009, 09:51:26 PM

« precedentul - următorul »

D006


dedu

Parerea mea i ca daca nu ai habar de apicultura degeaba cumperi carti si vorbesti aici pe forum,cine vrea sa se ocupe cu apicultura sa mearga la un apicultor si sa il mai ajute in primavara la stimulare,la dezvoltarea familiei,vara la extractii,roiuri si toamna la pregatire pentru iarna!!!
Degeaba citesti daca nu ai practica,stiti cum i vorba aia:la teorie sunt cel mai bun dar practica ma omoara!!!
Fratele meu tocmai o negociat cu cineva achizitionarea a inca 15 familii in primavara,250 de lei familia cu tot cu lada,in total o sa am 32!!!Sora mea care so maritat o zis ca nu i dau un stup sa il ingrijasca ea,i-am zis ca sa vina din primavara in fiecare weekwnd sa ma ajute si daca o sa mai vrea peste un an i dau sa aibe numai ia grija de o familie(dupa prima intepatura sunt sigur ca nu mai vrea pt ca i "femeie":wink:!!! :roll:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

milu56

Trebuie avut grija,investitia in apicultura poate avea si esecuri.

ioanardelean55

dedule daca nu mergeai la scoala ramineai palmas toata viata .si era vai de tine ,mai ales ca nu stiai sa numeri sa faci socoteli, si cite altele nu ai mai invatat de la D-l profesor  ,si din carti .  am intilnit si eu din aceea care asteptau sa le dai totul pe tava ,mie unul mi-ar fi rusine sa intreb pe altcineva ceva despre care pot afla din literatura s-au de pe forum. si teoria i-si are rolul ei . :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

dedu

ioanardelean55-da,ai foarte mare dreptate dar si eu am dreptate:ce faci numai cu teoria daca nu ai practica,dar si tu ai dreptate ca ar fi un pic rusinos sa mergi la un apicultor sa ajuti si tu sa fi 0 in cunostinte!!!
Liceul unde mai am de invatat 6 luni pana la bacalaoreat este unul tehnic deci si invat teorie dar si invat meserie!!! :hi:  :hi:  :hi:
Sa stii ca niciodata nu mi so oferit ceva "klumea" pe tava,de vreo 2 ani incoace chiar si hainele si ce-mi mai trebuie pt scoala mi le cumpar eu din banii castigati peste vara,muncesc desi am 19 ani si nu mi rusine sa o zic pentru ca spre deosebire de altii "cu bani" o sa merg la facultate si sper sa ajung sa fac ceva pt tara asta vreodata!!! :hi:  :hi:  :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

crisbee

nu este o rusine sa muncesti. eu muncesc de la14 ani si nu mi-a fost rusine niciodata, iar acum la 29 am aproape tot ce imi doresc.si intentionez ca in continuare sa-mi indeplinesc  (tot prin munca) si visul din copilarie, cel de a deveni apicultor.cred ca si cu putina ambitie si cu investitii facute cu cap(la capitolul asta ma ajuta sotia care e economist)voi reusi. sanatate sa avem toti  :hi:  :hi:

filip

Citat din: crisbeenu este o rusine sa muncesti. eu muncesc de la14 ani si nu mi-a fost rusine niciodata, iar acum la 29 am aproape tot ce imi doresc.si intentionez ca in continuare sa-mi indeplinesc  (tot prin munca) si visul din copilarie, cel de a deveni apicultor.cred ca si cu putina ambitie si cu investitii facute cu cap(la capitolul asta ma ajuta sotia care e economist)voi reusi. sanatate sa avem toti  :hi:  :hi:
Sa nu faci greseala sa lasi banii pe mana sotiei.Va spune ca apicultura nu da randament maxim,o spune in cunostinta de cauza :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Ideal ar fi ca ambii soti sa imparta pasiunea pentru albine , astfel treaba ar merge excelent cu exceptia cazului cand sotul face stuparie pentru a avea motiv sa plece cu amanta !   :cool:

crisbee

apicultura este o mare pasiune a mea si visez sa ajung apicultor inca din copilarie, iar sotia m-a sustinut intodeauna in tot ce am facut, chiar daca a fost profitabil sau mai putin profitabil.a amanta nu am :nono:  si cred ca am molipsit-o deja si pe nevasta-mea cu boala stupariei :) . dovada mi-a dat-o asta toamna cand faceam stimulari.se interesa daca am pus protofil in sirop, daca au destule provizii naturale pentru iarna si multe altele. :) si mai recent in zilele cu soare urmarea daca au iesit albinele la zborul de curatire :zzz:  :nod: i-am promis ca in primavara ii dau un roi ingrija sa prinda mai mult curaj.

dedu

Banii se investesc nu se pun "sub perna".......
Dragos-daca ai multi stupi i ceva normal sa te ajute si sotia la ei si in locul tau as ruga moderatorul sa stearga ce ai scris inainte sa nu citeasca sotia dumneavoastra(am glumit) :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

D006

Din apicultura nu se poate inbogatii peste noapte.Pana nu esti stapan in meserie de apicultor si daca esti,este riscant sa investesti ca sant multi factor de care de pinde veniturile din apicultura.
Riscurile sant urmatoarele:bolile,este posibil de otravire la pastoral prin tratarea culturilor cu pesticide,de rau facator de un vecin,sau chiari de un coleg,prin infestare de la o alta stupina invecinata,o iernare proasta,o primavara capricioasa, un sezon cu o vreme nefavorabila pentru cules un furtisag etc.

D006

am si eu o problema:am2familii achizitionate anul trecut in vara si in primavara as vrea sa mai cumpar inca 12 si o remorca cu care sa ai plimb putin prin jurul casei{maxim40km),credeti ca ma grabesc daca iau 12 odata?cutiile mi le fac singur am optat pt 12r cu cat1/2 iar teorie stiu ceva am si un stupar batran aproape cu care ma inteleg bine si ma ajuta in orice problema dar pana acum nu prea am apelat la el am preferat sa mi bag singur nasul iar unde ma incurcam apelam la forum si nu ma lasau baietii,pe acasta cale multumesc tuturor celor care scriu pe acest forum si ajuta incepatorii.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

INVESTITII IN APICULTURA..??..
Multi consudera o investie chiar schimbarea unei centrifugi cu care iti face-ai treaba in alta ca este mai lucioasa...sau schimbarea  tavi de descapacit cu alta care este mai lucioasa..
Lucioasa adica de inox, care neaparat sa nu-l tina magnetul--
Am considerat la nivelul meu ca o investitie in apicultuira sa fie o investitie care sa-mi asigure o productivitate mai ridicata a lucrului in stupina ..o centrifuga de mare capacitate=--=chiar daca nu este de INOX--...un FURRETRO...
Acum incerc sa cresc productivitatea in ceea ce priveste descapacirea, mai exact sa incerc micsorarea timpului care-l aloc descapacirii luat pe rama...
Fiecare dupa nivelul de dezvoltare ...si ami ales dupa ce are in buzunar stie ce i-ar trebuii pentru a se dezvolta..
Nu stiu exact cum sta treaba cu INOXUL afara, dar de la unele persoane care au mai fost pe afaraa in EU nu se bate atita moneda cu CENTRIFUGI si utilaje din INOX cum se insista la noi..

bucovineanu

Bine ati revenit si asteptam mai multe postari noi macar acum iarna, pentru ca vara se stie ca nu e timp.