primul roi 2010

Creat de stefan1, Mai 03, 2010, 04:00:14 AM

« precedentul - următorul »

D006

Nu nu am pus nimik,lada goala si am avut noroc :smile:), am prins 3 roi pina acum ,nu glumesc pe lada se pune roiul ,legate prin copaci cam 1,5-2m de sol .

filip

Citat din: Adrian RomanO fam. cu matca trantorita a facut 5 botci frumoase de schimbare linistita. Am zis sa profit de ocazie si am facut doi roi artificiali sanatosi, pe sase rame ( 4 cu puiet capacit). Am dat 2 botci la fiecare, de siguranta, in fam. cu matca am lasat-o pe cea mai frumoasa. Rezultatul: un roi cu doua rame cu puiet in lapte si oua, al doilea eclozat si o botca roasa, dar n-am reusit sa vad matca, s-o fi pierdut la zborul nuptial, probabil ! In fam. cu matca, n-am vazut nici matca batrana, nici aia tanara, doar botca eclozata. Si n-am botci deloc in rest!!, ca am vrut sa plantez unde n-am gasit matca... Dar azi, roiul al doilea a inceput sa aduca polen in cantitate mai mare, asta e semn ca albinele au sesizat matca. Pareri ?? :hi:
Din MATCA trantorita nu vei avea niciodata oua viabile in BOTCI deci nu va iesi regina.
Daca in schimb a la finele ciclului biologic se mai gasesc oua fecundate.
Da roilor cate o rama cu oua
Altfel vei avea surprize.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Adrian Roman

Multumesc ptr. sfat, d-le Filip, dar situatia e normala in toate cele trei cazuri create cu botcile amintite. Au iesit matcile, deja ponteaza si sunt marcate. Matca batrana mai oua ici si colo, oua fecundate, deci nu era trantorita, dar, dupa 7 rame ouate bine, brusc a intrerupt ponta normala. Daca matcile noi nu vor oua compact si in ritm sustinut, voi schimba matcile. Numai sa treaca ploaia, ca salcamul trece fara folos...

filip

Citat din: Adrian RomanMultumesc ptr. sfat, d-le Filip, dar situatia e normala in toate cele trei cazuri create cu botcile amintite. Au iesit matcile, deja ponteaza si sunt marcate. Matca batrana mai oua ici si colo, oua fecundate, deci nu era trantorita, dar, dupa 7 rame ouate bine, brusc a intrerupt ponta normala. Daca matcile noi nu vor oua compact si in ritm sustinut, voi schimba matcile. Numai sa treaca ploaia, ca salcamul trece fara folos...
Si lipsa de cules in natura joaca un rol important.
In lipsa de cules o matca chibzuita reduce ponta pana aproape de incetare
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: fmyVaselina de prins roi chiar functioneaza 05.05.2010 : =D  =D  =D
ai pus lada in copac?
si eu vaselina, si am pierdut 2 roiuri de la mine din stupina, care... aveau nasul infundat  =D
am lada pusa cam la 30-40 cm de sol, unsa in interior, pe pereti si rame si pe scandura de zbor...
mai e ceva de stiut?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

crombra

Citat din: fmyNu nu am pus nimik,lada goala si am avut noroc :smile:), am prins 3 roi pina acum ,nu glumesc pe lada se pune roiul ,legate prin copaci cam 1,5-2m de sol .
Florine, ia bungheala la ce distanta de la sol a pus fmy lada.
Si vezi ca trtebuie pusa mai departe de stupi, nu in nasul lor.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra
Citat din: fmyNu nu am pus nimik,lada goala si am avut noroc :smile:), am prins 3 roi pina acum ,nu glumesc pe lada se pune roiul ,legate prin copaci cam 1,5-2m de sol .
Florine, ia bungheala la ce distanta de la sol a pus fmy lada.
Si vezi ca trtebuie pusa mai departe de stupi, nu in nasul lor.
mai...meserie
in prospectul respectiv scrie ca se pune la 20-50 cm de sol cu urdinisul spre sud
nu zice ca tre sa ii fac matcii si frectie pe spate inainte de a pleca din stup
de unde sa stiu eu?
eu am pus o gramada de intrebari la postul despre roire si nimeni nu a stiut sa raspunda...
ce sa mai discutam...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

crombra

Viata bate filmul.
De multe ori ce scrie pe prospect nu se adevereste in practica.
Mie daca unul care a cumparat acelasi produs ca mine si zice ca a facut nu stiu ce chestie si a mers de cel putin trei ori, il cred si fac si eu la fel fara sa mai bag in seama prospectul sau ce naiba scrie ca face.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Stiti ce e ''blufful'' in jocul de poker? Ca sa faceti o comparatie,puneti semnul egal dupa...vaselina pentru roi si apicultura.

nicomico

Cred ca "stupii capcana" trebuie sa fie instalati ininte sa inceapa sa roiasca .Intr-un an am cumparat 20 de lazi vechi ,dupa un timp am observat albine care cercetau o lada,intrau si ieseau.Am deschis lada cu pricina in care erau niste faguri vechi.Dupa vreo trei zile m-am trezit cu o frumusete de roi.

ioanardelean55

Vaselina si spraiul sint apa de ploaie ,nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere asa ceva nu sint buneeee .  mult mai bine merge stupul s-au roinita frecate cu citeva botci .