Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Octombrie 04, 2017, 08:56:45 PM
Am observat anul acesta ca Mavrirolul a fost apa de ploaie. Am administrat in 15 august iar la un tratament de control in septembrie cadeau paduchii valuri, valuri.....
Asta e ultimul an in care am folosit asa ceva.
Nu cred ca benzile de mavrirol au fost impregnate cu mai putina substanta activa decat altadata. Faptul ca tratamentul nu si-a facut efectul se poate datora mai multor cauze. A fost administrat prea devreme si din cauza temperaturilor ridicate   substanta s-a evaporat rapid si in plus benzile au fost propolizate de catre albine. In acea perioada probabil exista mult puiet in stupi si evaporarea fiind rapida efectul tratamentului a fost mult diminuat. Mai e posibil ca parazitii sa fi dezvoltat rezistenta la tratamentul cu fluvalinat daca in mai multi ani consecutivi s-a folosit substanta respectiva.

tinumaftei

Trebuia sa cumpar ceva, asa era cerinta PNA.
Cand un prospect spune ca efectul tine 6 saptamani, asa ar trebui sa fie. Benzile nu s-au propolizat, iar temperatura exterioara in aceasta perioada nu a depasit 30 de grade. De fapt in cuib ar trebui sa fie 37!
Am observat de la inceput ca unele erau mai "uscate".
Atunci cand producatorul cere o caruta de bani pe ceva, acel ceva ar trebui sa corespunda pretentiilor. Fiindca este un medicament, nu crema pentru frumusete.
Cu un an inainte am facut eu "mavrirol" - home made, incomparabil mai bun.

filip

Pentru viitor voi folosi tratament sarbesc ,am vazut efectul la o stupina infestata in zona mea.In doua ore era rosu la urdinis.
E si mai ieftin ca Mavrirolul ( 10 lamele impregnate costa 25 lei)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Citat din: filip din Octombrie 05, 2017, 08:24:07 AM
Pentru viitor voi folosi tratament sarbesc ,am vazut efectul la o stupina infestata in zona mea.In doua ore era rosu la urdinis.
E si mai ieftin ca Mavrirolul ( 10 lamele impregnate costa 25 lei)

Fumigatie? Cu ce?

filip

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 05, 2017, 03:51:31 PM
Citat din: filip din Octombrie 05, 2017, 08:24:07 AM
Pentru viitor voi folosi tratament sarbesc ,am vazut efectul la o stupina infestata in zona mea.In doua ore era rosu la urdinis.
E si mai ieftin ca Mavrirolul ( 10 lamele impregnate costa 25 lei)

Fumigatie? Cu ce?
Am vazut doua tipuri unul asa: http://apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/720


si altul nu am gasit inca pe net...
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: mmacreanu din Octombrie 04, 2017, 09:00:27 PM
am pus Mavrirol pe 25 Septembrie iar pe 3 octombrie benzile erau uscate complet si nu mai mirosea a nimic, unde sunt cele 45 zile de efect? Ma gandesc sa administrez altceva pe acele benzi, probabil le voi folosi pentru formic la anul pentru ca acum este tarziu. Mavrirol am fost oblicat sa achizitionez pentru PNA
Cred ca o solutie de Mavrik 2F, apa si glicerina  pusa pe benzi ar fi la fel de reusita ca Mavrirolul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee


tinumaftei

Citat din: oroles din Octombrie 05, 2017, 09:41:02 PM
Citat din: mmacreanu din Octombrie 04, 2017, 09:00:27 PM
am pus Mavrirol pe 25 Septembrie iar pe 3 octombrie benzile erau uscate complet si nu mai mirosea a nimic, unde sunt cele 45 zile de efect? Ma gandesc sa administrez altceva pe acele benzi, probabil le voi folosi pentru formic la anul pentru ca acum este tarziu. Mavrirol am fost oblicat sa achizitionez pentru PNA
Cred ca o solutie de Mavrik 2F, apa si glicerina  pusa pe benzi ar fi la fel de reusita ca Mavrirolul.
Chiar mai bun!

ovidiubalabuc

Citat din: filip din Octombrie 05, 2017, 04:32:34 PM
Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 05, 2017, 03:51:31 PM
Citat din: filip din Octombrie 05, 2017, 08:24:07 AM
Pentru viitor voi folosi tratament sarbesc ,am vazut efectul la o stupina infestata in zona mea.In doua ore era rosu la urdinis.
E si mai ieftin ca Mavrirolul ( 10 lamele impregnate costa 25 lei)

Fumigatie? Cu ce?
Am vazut doua tipuri unul asa: http://apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/720


si altul nu am gasit inca pe net...
Al doilea produs se numeste SUPER STRIP, tot sarbesc dar pe baza de produse chimice. Primul HERBA este pe baza de plante. In targurile din Serbia Herba este usor mai scump decat cel pe baza de chimicale: 650 DIN - Herba si 550 DIN SUPER.

sfantul spiridon

Cald. Decembrie. Hristea spunea,parca, sa stimulăm cât mai devreme. Sa stimulăm? Sa nu stimulăm? Sa stimulăm... Sa nu stimulăm...Sa...
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Eugen B

Cred ca una din cele mai calduroase Decembrie din viata mea. In plus si ianuarie zice la fel

mmacreanu

parca tine vremea si cu apicultorii de facebook :))
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

Maine ma bag si eu la impachetat stupii , cica peste doua saptamani vine iarna.

tinumaftei

Am crezut ca sunt ultimul, dar vad ca mai este loc.

gore

Da, e posibil sa vina, am observat de cativa ani ca atunci cand ninge puternic in America, cam peste 2 saptamani vine si la noi iarna cu ninsori.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming