Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dinupaltinis

Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2017, 04:09:30 PM
Nu e normal ca albinele sa roiasca in aceasta perioada. De regula familiile care "roiesc" acum  o fac din cauza infestarii masive cu varroa.
La sfarsitul lui august au venit si la mine in stupina doi asemenea roi,amandoi cu matcile imperecheate,si nu am vazut nici un paduche pe ele.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bucovineanu

Cand se vad paraziti pe albine avem deja suprainfestare.Oricum trebuie avuta grija atunci cand vin roi in stupina atunci cand perioada roitului s-a incheiat. Acei asazisi roi sunt familii care au parasit locatia in care se aflau deoarece nu credeau ca vor supravietui in acolo. Pe langa infestarea cu varroa mai pote fi si suprainfestarea fagurilor cu molia cerii, sau alte cauze.

yulian

Corect. Nu mi-a roit nicio familie in aceasta perioada...dar stiu carora le-a roit...si dusi au fost...infestare la greu!  :nono:

Aurelian A.

Weekendul asta am mai restrans cuiburile,unele familii au inca puiet capacit pe 3 rame.La un stup nu i-am mai vazut matca dar avea o botca capacita aproape de eclozare.Mai exista o minima şansă sa se imperecheze regina aia? :mad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu

Este tarziu pentru a se imperechea regine in aceasta perioada. Sansele ca acest lucru sa se intample sunt foarte foarte mici. Trebuie vazut daca intradevar regina imperecheata lipseste si dupa aceea trebuie luata o hotarare: sau pusa alta regina, ori unificare.

Aurelian A.

Pana sambata cand mai ajung eu o sa fie iesita regina noua,si daca vad regina nu prea iti mai poti da seama daca e cea imperecheata sau nu deoarece sunt cam la fel de mici in aceasta perioada..(nu am reginele marcate :qp:).unificare si gata..8
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

NYK74

Oricum ,o regină tînără se recunoaște ,chiar dacă nu sunt marcate.Am avut si eu la început de Septembrie o regină tînără iesită în urma unei încercări de schimv liniștit.Acum are deja o ramă cu larve puse de cîteva zile.Le am separat cu o gratie hanneman,văd că pun puiet împreună,dacă o lasă si pe bătrînă bine,dacă nu,tot bine.

Aurelian A.

la inceput de septembrie sunt sanse mai mari de imperechere ca acum,acum ce o  fi,o fi,, ^:)^ :bzz:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

sfantul spiridon

Foaie de control după doua săptămâni.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Tratament - mavrirol, doua benzi
- varachet, o fumigatie
Rezultat- doi păduchi
Oare?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Aurelian A.

In august au cazut destul de multi paduchi la mine,in septembrie am mai facut 2 tratamente prin fumigatie cu varatraz si nu au mai picat deloc,am si benzi de varostop in ei.
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dan sebastian

Citat din: sfantul spiridon din Octombrie 03, 2017, 11:16:57 AM
Tratament - mavrirol, doua benzi
- varachet, o fumigatie
Rezultat- doi păduchi
Oare?
De asta nu mai vreau sa fabrice varachetul cei de la apicola, au disparut paduchii ...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Am observat anul acesta ca Mavrirolul a fost apa de ploaie. Am administrat in 15 august iar la un tratament de control in septembrie cadeau paduchii valuri, valuri.....
Asta e ultimul an in care am folosit asa ceva.

mmacreanu

am pus Mavrirol pe 25 Septembrie iar pe 3 octombrie benzile erau uscate complet si nu mai mirosea a nimic, unde sunt cele 45 zile de efect? Ma gandesc sa administrez altceva pe acele benzi, probabil le voi folosi pentru formic la anul pentru ca acum este tarziu. Mavrirol am fost oblicat sa achizitionez pentru PNA
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

corneliuhrom

d le mmacreanu parerea mea sa le inmuiati inulei cu scabatox si le puneti inapoi [retete gasiti ,prefer cea cu ulei scabatox si varachet ] este o propunere puteti sa nu luati in considerare  ^:)^.