Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Dumnezeu sa-l odihneasca !

romikele

Dumnezeu să-l aibă în paza și grija sa !!!

tinumaftei

Citat din: D006 din Aprilie 28, 2017, 07:48:51 AM
  S-a implinit un an de cand fratele meu , Florin Gavrila , a plecat la Domnul.  Un an in care am inteles ca suntem doar musafiri pe acest pamant si trebuie sa iubim viata si sa traim fiecare clipa data de Dumnezeu . Acum am patru copii , doi baieti si doua fete , care aduc fericire si lumina in viata mea.  Florin de acolo de sus ne vegheaza iar noi il avem in suflet mereu.
Adevărat, prețuim prea puțin viața, care este cel mai mare dar pe care îl avem de la Dumnezeu.
Toate cele bune!

D006


Aurel

  Fie in paza lui Dumnezeu , sa tariti sa-l pomeniti, Doamne ajuta!

stefan1

  Dumnezeu sa-l odihneasca! Tiata admiratia pentru modul cum te porti cu nepoteii de la frate!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

De la 1 mai am scapat stupii in frigurile roitului , zapada si frigul au avut un efect pervers. In fiecare dupaamiaza stau si castrez la botci , nu m-a lasat inima si am facut si cativa roi.

stefan1

  Deja roii prin stolonare, cu slabirea minima a familiilor, care impiedica intrarea in friguri pana la cules, nu este o greseala iar roii de acum pot deveni familii de cules la floarea-soarelui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  De voie , de nevoie am facut roi . :) I-am facut pe 3 rame cu puiet capacit si sper sa prin culesul de tei si ceva polen marfa.

D006

  Ne apropiem de jumatatea lui mai si nici o veste de la stuparii care sunt la salcam . Ce se intampla in sudul tarii ?? La mine momentan salcamul lipseste , noroc cu padurea .
  Pana una alta ma tin de facut roi.

https://www.youtube.com/watch?v=ZwjZT6VP_dw

dan sebastian

Marti, prima zi de orientare + 450 gr., miercuri minus 600 gr.(vant ploaie), Joi vreme superba + 1.6 kg., vineri, azi ploua.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

La mine e nașpa  cu salcamul , vreme potrivnică.. E ceva floare dar frig dimineata.

oroles

#10092
10 grade la stupina ora 6:00.
Cuibul nu a mai fost largit de 3 saptamani. Si totusi avem puiet racit.




Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Dragos ai incercat sa divizezi asa cum ai facut mai sus in video si familii care nu au intrat in frigurile roitului?
Ma gindesc doar pt motivul de a trata cele 2 unitati contra varroa si mai apoi sa fie unite la loc.

D006

Saptamana vitoare vreau sa mut o familie numai pe faguri artificiali . Ramele vechi vor fi puse pe un roi. Miscarea asta necesita 20 kg. dulcofruct. Vom vedea ce va iesi.