Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

undragutz

Citat din: un Finut din Aprilie 10, 2017, 07:40:37 PM
Eu i-am zis lui domnul președinte de sindicat sa scape de el ca e un circar.

Copchile !!!
Ti-am spus de atitea ori sa nu m-ai vorbesti cu necunoscutii ca la inceput au vorbe frumoase ca pina la urma i-ti vor intinde pielea pe gard .
In viata sa fugi de 2 lucruri: de taxe si de sindicat .
Ar mai fi citeva lucruri de care sa te feresti dar alea ti le voi amintii a doua zi de Paste, atunci cind vine finul la nashicu .

oroles

Si uite dupa postarea asta mi-am dat si eu seama cine e acest domn dragut. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

undragutz

Ahha. :bravo:
Sunt nashu, lu' finu !

romikele


Kiwi Bee

Toata stima pt Dragos. Tosuti doresc sa mentionez ca nu va functiona la toata lumea aceasta metoda de administrare a siropului + folia peste rame.

Dupa cite vad Dragos are fund plin la acei stupi. Odata adaugind sirop mediul din stup va avea o umiditate mai ridicata(fundul plin si aerisire doar prin urdinis nu va oferi destula ventilatie).
Spun asta deoarece el a pus folie peste rame si umiditatea se va aduna sub forma de condens sub folie(va fi mult mai mult condens decit este nevoie pt cresterea puietului).
Cu temperaturile scazute de care spune Dragos ca vor veni acel condens poate face mai mult rau decit bine.

Fund plin + folie nu pot coexista decit pt o perioada foarte scurta(1 saptamina?). Posibil ca Dragos a uitat sa mentioneze acest lucru(pt cite zile va lasa folia peste rame).

un Finut

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2017, 06:52:21 AM
Pregatire de iernat in aprilie 2017

http://youtu.be/BgbN3BfRmyA
Ma tu bati campii cu selectiile tale tu nu știi sa faci o transvazare și vorbești de selecție?Faci tu împerechere in munți?Esti glumeț!Poate ai vrea sa devii și tu crescător de matci.

filip

Citat din: un Finut din Aprilie 18, 2017, 10:29:35 AM
Citat din: romikele din Aprilie 18, 2017, 06:52:21 AM
Pregatire de iernat in aprilie 2017

http://youtu.be/BgbN3BfRmyA
Ma tu bati campii cu selectiile tale tu nu știi sa faci o transvazare și vorbești de selecție?Faci tu împerechere in munți?Esti glumeț!Poate ai vrea sa devii și tu crescător de matci.
Tot mai multi produc matci,ramane de vazut daca sunt si cumparatori interesati.
Daca o sa avem un sezon la salcam ratat doar visatorii se vor gandi la inmultiri......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

undragutz

Citat din: un Finut din Aprilie 18, 2017, 10:29:35 AM
Ma tu bati campii cu selectiile tale tu nu știi sa faci o transvazare și vorbești de selecție?Faci tu împerechere in munți?Esti glumeț!Poate ai vrea sa devii și tu crescător de matci.

Finule, nu conteaza ce faci in realitate.
Cum doctorasul  trece  prin stupina doar in vizita, pentru un gratar si o mica filmare, nu prea are timp de selectie .
Principalul este sa le spui la fraieri ce vor sa auda.
Cam de citeva luni vad in filmele lui ca a inceput o munca asidua de selectie si deja  Pinochio a reusit sa produca matca suprema : queen  fraieritus .

sfantul spiridon

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2017, 06:52:21 AM
Pregatire de iernat in aprilie 2017

http://youtu.be/BgbN3BfRmyA
Ma bucur pentru precizările făcute. Au arătat ca sunt unul dintre cei care s-au grăbit in a trage o concluzie pripită. Felicitări pentru filmuleț. Asteptam si altele.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

romikele


balasbebe

Prea le sti pe toate. Sa sti ca folia se pune in Romania si nu se intampla nimic. Abinele cu sau fara folie se descurca de minune. Au aripi si stiu sa ventileze. Daca se aplica un podisor compact nu vad nici o diferenta fata de folie. Daca se face tatamentul cu formic sau fumigatie albinele vor muri?
Prea repede ai atacat subiectul.



Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 18, 2017, 10:08:53 AM
Toata stima pt Dragos. Tosuti doresc sa mentionez ca nu va functiona la toata lumea aceasta metoda de administrare a siropului + folia peste rame.

Dupa cite vad Dragos are fund plin la acei stupi. Odata adaugind sirop mediul din stup va avea o umiditate mai ridicata(fundul plin si aerisire doar prin urdinis nu va oferi destula ventilatie).
Spun asta deoarece el a pus folie peste rame si umiditatea se va aduna sub forma de condens sub folie(va fi mult mai mult condens decit este nevoie pt cresterea puietului).
Cu temperaturile scazute de care spune Dragos ca vor veni acel condens poate face mai mult rau decit bine.

Fund plin + folie nu pot coexista decit pt o perioada foarte scurta(1 saptamina?). Posibil ca Dragos a uitat sa mentioneze acest lucru(pt cite zile va lasa folia peste rame).

NYK74

Depinde de mărimea familiei,temperatură,cantitatea de sirop.Dacă fundul e plin si temperaturile reci durează mult,se obține o mare umiditate,la -1 un grad,albina ventilează,nimic.

un Finut

Citat din: un Finut din Aprilie 18, 2017, 10:29:35 AM
Citat din: romikele din Aprilie 18, 2017, 06:52:21 AM
Pregatire de iernat in aprilie 2017

http://youtu.be/BgbN3BfRmyA
Ma tu bati campii cu selectiile tale tu nu știi sa faci o transvazare și vorbești de selecție?Faci tu împerechere in munți?Esti glumeț!Poate ai vrea sa devii și tu crescător de matci.
Ceea ce am scris aici nu e o jignire este o realitate.Personajul respectiv dorește și el la fel ca alții sa facă stupina de elita,probabil pe modelul german,in zone protejate,adică in țara sa fie un amestec de toate rasele și când vrei sa păstrezi o rasa, de ex carpatina, sa mergi cu matcile virgine in nuclee in zona protejata pt imperechere cu trântorii lor contra cost ca sa poți păstra rasa.De asta zic ca bate campi cu selecția de o viața , când el i-și pregătește terenul pt afacerea asta,el și alți câțiva care vor sa pună monopol pe treaba asta.De aceea au mers la minister cu Bratu.

Kiwi Bee

Citat din: balasbebe din Aprilie 18, 2017, 03:18:48 PM
Prea le sti pe toate. Sa sti ca folia se pune in Romania si nu se intampla nimic. Abinele cu sau fara folie se descurca de minune. Au aripi si stiu sa ventileze. Daca se aplica un podisor compact nu vad nici o diferenta fata de folie. Daca se face tatamentul cu formic sau fumigatie albinele vor muri?
Prea repede ai atacat subiectul.



Citat din: Kiwi Bee din Aprilie 18, 2017, 10:08:53 AM
Toata stima pt Dragos. Tosuti doresc sa mentionez ca nu va functiona la toata lumea aceasta metoda de administrare a siropului + folia peste rame.

Dupa cite vad Dragos are fund plin la acei stupi. Odata adaugind sirop mediul din stup va avea o umiditate mai ridicata(fundul plin si aerisire doar prin urdinis nu va oferi destula ventilatie).
Spun asta deoarece el a pus folie peste rame si umiditatea se va aduna sub forma de condens sub folie(va fi mult mai mult condens decit este nevoie pt cresterea puietului).
Cu temperaturile scazute de care spune Dragos ca vor veni acel condens poate face mai mult rau decit bine.

Fund plin + folie nu pot coexista decit pt o perioada foarte scurta(1 saptamina?). Posibil ca Dragos a uitat sa mentioneze acest lucru(pt cite zile va lasa folia peste rame).

Familiile nu vor muri in nici un caz mai ales ca vine primavara(frigul nu va dura mult). Dar oricum, daca totusi familiile vor regresa putin, se va putea pune vina pe stropirile de la rapita. Si la salcim nici nu se mai vede diferenta.

Sa nu confundam cu luna Februarie cind se pune folie peste cuib ca sa fie condens si albinele neputind iesi din stup pt ca afara este zapada vor avea nevoie de apa(se vor folosi de condens).   Dar atunci se pune TURTA, iar acum Dragos a pus sirop de 1/1(sirop subtire cu umiditate ridicata).
Da, da ,da! Nu la toate familiile va fi la fel(la unele va fi umiditate prea multa la altele va fi acceptabil).


Citat din: NYK74 din Aprilie 18, 2017, 07:57:15 PM
Depinde de mărimea familiei,temperatură,cantitatea de sirop.Dacă fundul e plin si temperaturile reci durează mult,se obține o mare umiditate,la -1 un grad,albina ventilează,nimic.

Foarte corect.

D006

  S-a implinit un an de cand fratele meu , Florin Gavrila , a plecat la Domnul.  Un an in care am inteles ca suntem doar musafiri pe acest pamant si trebuie sa iubim viata si sa traim fiecare clipa data de Dumnezeu . Acum am patru copii , doi baieti si doua fete , care aduc fericire si lumina in viata mea.  Florin de acolo de sus ne vegheaza iar noi il avem in suflet mereu.