Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Danielu

Problema cea mai mare in tara asta este furtul. Daca ai putea sa lasi o vatra pe un teren viran la marginea satului fara sa fii nevoit sa investesti in securitate mai mult decat in stupina, ar fi putini nebuni care ar prefera sa doarma cu albinele in pat. Dar asa ...

Eugen B

Anul acesta e prima data cand am probleme asa mari cu viespile.
Am pus cred ca cel putin 6-7 capcane
In plus stupii din pastoral sunt destul de infestati de varroa. Asta este drept dovada ca unii nu prea fac ce trebuie la stupii lor.
Stupii de acasa sunt foarte putini infestati.

ionel07196555

Citat din: Eugen B din Septembrie 27, 2016, 09:01:25 PM
Anul acesta e prima data cand am probleme asa mari cu viespile.
Am pus cred ca cel putin 6-7 capcane
In plus stupii din pastoral sunt destul de infestati de varroa. Asta este drept dovada ca unii nu prea fac ce trebuie la stupii lor.
Stupii de acasa sunt foarte putini infestati.
Doar varoa ?

Eugen B

Daca te referi in patoral da? Ai patit mai rau?

ionel07196555

Citat din: Eugen B din Septembrie 27, 2016, 09:37:07 PM
Daca te referi in patoral da? Ai patit mai rau?
Nu .
Pe vatra acasa au venit alti peste mine si sau pus ca un zid intre mine si lan la 400m de mine la 20m de prima casa din sat

Eugen B

Si asta e problema. Multi stupari nedisciplinati sau indisciplinati cum vrei sa le zic, parcheaza aiurea.
Si eu m-am trezit langa vatra mea cu vreo 500-600 stupi la salcam 1, ideea e ca sunt vreo 2 mii de stupi in sat la mine si este putin salcam.
Nu au intrebat pe nimeni nimic si nici nu ia interesat.
Problema la noi in sat se poate rezolva usor, se merge la primarie si primaria ii va rezolva. Eu nu am procedat asa ca nu sunt ca ei, dar daca eram nesimtit ii trimiteam acasa.
Eu cand merg in pastoral sun la primaria din satul respectiv, imi fac fisa de pastoral , chiar am vorbit cu multi primari personal si inca tin legatura cu ei.
Apicultura nu tine doar de albine, tine si de bun simt.

Eugen B

Estr cineva care foloseste amitraz prin picurare printre rame?

corneliuhrom

d le eugen b  nu am auzit de picurare cu amitraz eu am folosit klartan  prin picurare [amitrazul si varachetul stiu ca se fac prin fumigatii]   [sper sa intre pe forum acei care l au folosit  prin picurare ].

cornelioandanciu

Citat din: Eugen B din Septembrie 28, 2016, 08:53:54 AM
Si asta e problema. Multi stupari nedisciplinati sau indisciplinati cum vrei sa le zic, parcheaza aiurea.
Si eu m-am trezit langa vatra mea cu vreo 500-600 stupi la salcam 1, ideea e ca sunt vreo 2 mii de stupi in sat la mine si este putin salcam.
Nu au intrebat pe nimeni nimic si nici nu ia interesat.
Problema la noi in sat se poate rezolva usor, se merge la primarie si primaria ii va rezolva. Eu nu am procedat asa ca nu sunt ca ei, dar daca eram nesimtit ii trimiteam acasa.
Eu cand merg in pastoral sun la primaria din satul respectiv, imi fac fisa de pastoral , chiar am vorbit cu multi primari personal si inca tin legatura cu ei.
Apicultura nu tine doar de albine, tine si de bun simt.
Dar ce ne facem cand vin in zona stupari cu stupii bolnavi de loca europeana ? Intreaba Stan Patitul. Ca doar nu ne putem bate cu ei. O chestiune de bun simt este sa se respecte incarcarea de stupi per hectar, si cei care merg in pastoral sa nu mearga cu albine bolnave !
Va salut.

corneliuhrom

oficialitatile din zona nu si fac treaba si lasa acesta incarcare cu stupi in anumite zone  primaria si medicul veterinar care ar trebui sa  fie de ajutor bastinasilor .

bmdna

Nu cred ca poate sa faca asta primaria si medicul veterinar. Eu cred ca situatia asta se poate rezolva doar cu numirea unui inspector care sa aiba alocat un anumit teritoriu pe care sa il gestioneze in materie de numar de stupi, suprafete, boli, sosiri in pastoral, etc. Cred ca un astfel de inspector poate sa acopere un judet intreg.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ionel07196555

Citat din: cornelioandanciu din Septembrie 30, 2016, 07:31:53 AM
Citat din: Eugen B din Septembrie 28, 2016, 08:53:54 AM
.
Dar ce ne facem cand vin in zona stupari cu stupii bolnavi de loca europeana ? Intreaba Stan Patitul. Ca doar nu ne putem bate cu ei. O chestiune de bun simt este sa se respecte incarcarea de stupi per hectar, si cei care merg in pastoral sa nu mearga cu albine bolnave !
Asta am patito eu in vara aceasta nu era de ajuns ca au luat culegatoarea in primele 2 zile de cules mau pricopsit si nustu cu ce boala [ poate LE ].
La laborator la institut nu a esit nimic sau nu vor sa o DECLARE .
Prostia mare a fost ca am amestecat vro 20 de rame in alta stupina si am bagat si acolo microbu .
Cele 2 stupine au fost inpreuna pina in data de 05 06  2016 .

stefan1

Citat din: bmdna din Septembrie 30, 2016, 07:18:53 PM
Nu cred ca poate sa faca asta primaria si medicul veterinar. Eu cred ca situatia asta se poate rezolva doar cu numirea unui inspector care sa aiba alocat un anumit teritoriu pe care sa il gestioneze in materie de numar de stupi, suprafete, boli, sosiri in pastoral, etc. Cred ca un astfel de inspector poate sa acopere un judet intreg.

  Tot de pe forum dar nu mai stiu daca dintr-un clip sau un articol, am aflat ca in Canada exista Apicultorul Districtual (nu stiu daca-i denumirea corecta) care trebuie sa stie tot ce misca in domeniul apicol in zona lui de competenta. Fara aprobarea lui nu se deplaseaza nici o familie, dar el trebuie sa stie si numarul si rasele de albine si tratamentele sau eventualele boli din zona. Daca ar fi si la noi asa si daca aceasta persoana ar fi si un om integru, alta ar fi treaba.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Citat din: stefan1 din Octombrie 01, 2016, 06:33:09 AM
  Tot de pe forum dar nu mai stiu daca dintr-un clip sau un articol, am aflat ca in Canada exista Apicultorul Districtual (nu stiu daca-i denumirea corecta) care trebuie sa stie tot ce misca in domeniul apicol in zona lui de competenta. Fara aprobarea lui nu se deplaseaza nici o familie, dar el trebuie sa stie si numarul si rasele de albine si tratamentele sau eventualele boli din zona. Daca ar fi si la noi asa si daca aceasta persoana ar fi si un om integru, alta ar fi treaba.

Deci undeva s-a facut asa, inseamna ca este posibil. Eu cred ca daca ar exista un astfel de inspector, sa aiba harti si pe ele sa pozitioneze familiile de albine, s=ar putea face o exploatare eficienta a teritoriului din punct de vedere apicol. Ar putea exista o pagina web unde fiecare inspector ar inregistra suprafetele disponibile si numarul de stupi care ar putea fi adus acolo. Inregistrarea sosirii in pastoral ar putea fi facuta online, inspectorul ar putea veni doar sa verifice numarul de familii si starea de sanatate a acestora. Asa cum spuneam mai sus, primariile nu vor putea tine lucrurile in frau, pentru ca nu au oameni iar medicul veterinar are alte treburi. Efortul financiar nu ar fi foarte mare, ar fi vorba de cateva zeci de inspectori pe toata tara. Ar putea fi facut un proiect in acest sens, dar mai trebuie si legislatie corespunzatoare si dorinta de a rezolva treaba. O mica problema ar fi cu "om integru". Cred ca oameni integri sint si aspectul asta s-ar putea rezolva prin numire prin concurs, dupa care ti se da un an la dispozitie iar dupa incheierea anului respectiv apicultorii din zona sa iti dea aviz. Daca ai primit aviz pozitiv de la cel putin 2/3 din numarul total ramai in functie, daca nu, esti demis si va fi numit altcineva. Astfel, inspectorul va fi nevoit sa lucreze correct.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Ar fi absolut inutil. Câtă vreme Codul civil nu reglementează această problemă. Totul ține de bunul simț! În pastoral se deplasează mii de stupine în câte un județ, uneori pentru 7-10 zile. Cine ar putea să le cuprindă? Câte ar putea fi vizitate de un inspector într-o săptămână?
Si apoi si pretențiile unor apicultori de stationar sunt exagerate. Mi-am cumpărat o vatră dintr-un sat în care erau 150 de stupi și a venit cineva care avea 30 de stupi care a făcut un scandal monstru, de parcă era mare latifundiar si tot județul era proprietatea lui!