Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: dragos2006Astazi 10 ian 2009 am fost la stupi pe o vreme excelenta afara temperatura s-a apropiat de 20 grade la soare.
ai tinut termometrul la soare,.........

D006

Am facut si un film , scuzati comentariul , la umbra au fost 11 grade :

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/jYS_ktZehsA[/youtube]

D006

super, ma bucur pt albinele tale ca au facut zbor de curatire, ...,,,la mine din pacate de pe 05.12.2008, nu au mai iesit.
insa o singura familie pb, restul sunt ok, au un bazait uniform si prezent.

D006

Astazi 11 ian am fost la stupina bunului prieten Damian Nicolae , soare si 7 grade in pavilion.

D006

Apoi ma fost la padure sa vedem alunul

D006

Inca este mic dar daca continua incalzirea in 4 - 5 zile ...

D006

Familiile sunt gata de lupta !

D006

Lupul albinelor -fagure

D006


D006

Astazi 13 ian 2009 zi foarte calda , la ora 11.45 albinele deja au iesit la zbor . Dupa cum se anunta prognoza in februarie ne apucam de treaba la stupi.

CRISTI M

Daca tine asa cald , mare atentie pentru incepatori , la salcam in loc de miere sa nu aveti roiuri .

D006

Astazi cautand prin calculator am gasit un film drag mie realizat pe 20 ian 2008 undeva la poalele muntilor Fagaras unde ne-am intalnit apicultori din mai multe zone si gazduiti de familia Polexa .

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/1Ga40JrzF00[/youtube]

D006

La noi in zona vremea s-a incalzit binisor prilej de a face o verificare sumara a familiilor si de a interveni acolo unde este urgenta. Un stupar mai harnic a si inceput administrarea turtelor proteice in cantitate de aprox. 200gr./fam. , cred ca daca mai tine caldura matcile sigur isi vor da drumul la ouat.
O situatie frecvent intalnita este cea a familiilor slabute care nu reusesc sa se mute dupa miere si mor la cativa centrimetri de hrana.

D006

La familiile moarte de foame vom gasi albine cu capul in celula , sper ca se vede ceva.

D006

Mereu trebuie cautata cauza principala care a dus la decesul familiei , in cazul de fata in toamna tarziu probabil la ultimul transport sau accidental la ultima revizie regina a fost omorata. Albinele au tras botci dar vremea era tarzie pentru cresterea unei regine. Pt. ca familia a intrat in iarna fara matca consumul a fost excesiv de mare ducand la final.
In poza de mai jos fagurele unde au fost botcile :