Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Citat din: dragos2006astazi am facut un control de rutina si am gasit un caine
aceasta fotografie este recenta ?
nu-i cam devreme pentru stimulare ?

D006

Fotografia este facuta astazi 6 ian 2009 , nu este stimulare este o masura de precautie pt. ca matca a ouat pana in decembrie mi-e frica sa nu moara de foame , care are nevoie ia din turta care nu  - nu se atinge de turta.
Citat din: CRISTI M
Citat din: dragos2006astazi am facut un control de rutina si am gasit un caine
aceasta fotografie este recenta ?
nu-i cam devreme pentru stimulare ?

D006

Tot in fegatura cu hrana pentru albine , aceste produse au inceput sa patrunda si pe la noi
http://www.feedbee.com/

D006


D006

Astazi am sa va reproduc reteta de miere artificiala din "tehnologii apicole moderne" de A. Chirila si S.Patruica :
    "Mierea artificiala se obtine prin fierberea unui sirop de 1 kg. zahar la 250 ml. de apa sau ceai din plante medicinale utilizate in enterite. Cand incepe fierberea se adauga 5g sare de lamaie la 1 kg. de sirop.  Dupa primul clocot siropul  se ia de pe foc. Cand se raceste pana la 40 grade  , se adauga 250gr. miere naturala ( ce au ca principal rol mentinerea umeda  a turtei) si  Protofil aferent cantitatii de turta (34ml/kg.) In amestecul obtinut se adauga zahar pudra pana se obtine o pasta consistenta "
Din cartile aparute in ultimii 10 ani aceasta mi se pare cea mai interesanta bine ca sunt multe carti in care nu se pomeneste de prepararea serbetului sau mierii artificiale.

D006

Cea mai tampita hotarare judecatoreasca data in romania :
http://www.avocatnet.ro/content/forum%7 ... TORIU.html

crombra

Mare e gradina ta Doamne! :rotfl:
Si multi prosti ii sar gardul :nebun:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

O tema de gandire !
Ce umiditate trebuie sa aiba hrana administrata iarna la albine?
Mierea naturala pe care albina ierneaza are in jur de 17% apa si o putem lua ca etalon. cand administram turte de jerbet acestea au o cantitate mai mica de apa plus ca abinele depun mult efort pt. a le prelucra iar cand afara este o zi cu putin soare ele se navalesc in special pe zapada dupa apa si mor de frig - asa apar depopulariel la sfarsitul iernii , inceputul primaverii.
In comertil apicol a mai aparut si APIINVERT  tot o hrana pentru albine dar cu umiditatea de 28% daca o dam toamna - primavara este OK, dar daca o dam iarna ce se poate intampla cu surplusul de apa ? nu cumva poate dauna la albine ?
Si ma mai gandesc ca este un produs lichid administrat rece , cum este ca un om care sta in frig sa ii dai si o cana cu ceai rece.

bucovineanu

Atata timp cat nu au puiet albinele nu au nevoie de apa. Odata ce incepe hranirea puietului incep sa care apa in stup, apa care este necesara la prepararea hranei pentru puiet. Daca se administreaza hrana lichida inainte ca albinele sa fi facut zborul de curatire, exista pericolul de a da in diaree datorita condensului care se formeaza si care dauneaza foarte mult unei iernari in bune conditii. Daca fac zbor se poate da sirop caldut 2/1.

D006

Astazi 10 ian 2009 am fost la stupi pe o vreme excelenta afara temperatura s-a apropiat de 20 grade la soare.

D006

albinele din casetinele cu regine de rezerva au iesit primele la zbor

D006

Dupa o ora se zbura binisor

D006

In bataia soarelui

D006

Acum stau linistit sper ca maine vor zbura mai mult

D006

Totusi sunt si cateva vagi urme de zapada la umbra.