Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: happy din Septembrie 22, 2014, 10:10:38 PM
Joi am adus albinele de la Dunare unde le-am servit si cate o punga de sirop.Furtisagul a fost foarte intens.Alaturi de mine era un pavilion care deja in 4 zile avea 2 familii distruse de infractoare.A fost nevoit sa plece cu pavilionul de acolo.
Azi le-am dat pe la ora 11 sirop la punga,a urmat o avalansa de furtisaguri cum n-am avut toata luna august.Am folosit motorina pe scandura de zbor si le-am potolit.Va trebui sa fac operatiunea de completari seara desi stiam ca in cazul ssiropului la punga nu ar fi nevoie.
Siropul a fost facut cu ceai de plante(protofil)? sau simplu?
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

sa inteleg ca ar exista ceva substanta care data in/pe  stup ar atrage si albinele altor stupine aflate in zona..?
[/quote]
Da. Ideea e ca te lasa fara culegatoare. Faci sute de km pe drum cu ei, si cand trebuie sa faci productie, ciuciu. Altii vin cu pavilioanele si baga spre seara iar apoi pleaca noaptea. A doua zi te intrebi unde a disparut albina. E o chestie nasoala care o consider hotie pe fata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

TDI

Problema e ca daca a folosit substanta asta sau unele asemănătoare, au avut efect doar in perioada de recunoaștere a culegatoarelor. Aici mai intervine si viabilitatea mărcilor - cantitatea de feromon emiaa, suprafețele de puiet necapacit ai puiet capacit, populatia familiei, etc.
Pentru ca sunt sigur ca nu a scos el feromonii care l-au costat 30-80 Ron pe familie doar de dragul certei cu tine. Au tradat culegatoarele care au avut de tradat, restul si-au vazut de treaba ulterior.

Eugen B

Sunt multi stupari care baga tot felul de substante in stupi, in cativa ani sa nu va mirati ca in anumite zone vom ramane fara albine sau cu foarte putine, o sa ajungem ca intr-o zona din china, o sa polenizeze oamenii din floare in floare. In plus la noi in tara mai sunt si folosite anumite ierbicide si alte substante care afecteaza albinele, deci sa o tinem tot asa

dan sebastian

nu crezi ca e de ajuns sa iti ia tot exact cand e orientarea ? culesurile sunt intr 10 si max 15 zile. cam atat va culege si albina ta pt el. la tine se alege praful...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

happy

Citat din: apivasmob din Septembrie 23, 2014, 06:28:52 AM
Siropul a fost facut cu ceai de plante(protofil)? sau simplu?
Siropul il fac cu ceai de izma si cu protofil facut in casa plus apicomplex.Protofilul si apicomplexul au miros specific care cred au atras albinele la furtisag.O sa incerc pentru completare sa le dau sirop doar din ceai si zahar invertit!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

apivasmob

Citat din: happy din Septembrie 23, 2014, 09:52:00 PM
Citat din: apivasmob din Septembrie 23, 2014, 06:28:52 AM
Siropul a fost facut cu ceai de plante(protofil)? sau simplu?
Siropul il fac cu ceai de izma si cu protofil facut in casa plus apicomplex.Protofilul si apicomplexul au miros specific care cred au atras albinele la furtisag.O sa incerc pentru completare sa le dau sirop doar din ceai si zahar invertit!
La asta m-am gandit si eu ca asta poate fi o cauza de declansare a furtisagului.
Sanatate tuturor apicultorilor

PricopArthur

Pe lipsa de cules, siropurile aromate e bine sa fie date seara, ca pana dimineata hranitoarele sa fie goale
Miere multă şi inimă curată!

mape 48-petru manea

Am dat sirop cu protofil---noaptea fiin rece nu a luat tot siropul si a doua zi sa declansat furtisagul---am facut urdinisul mic dat cu motorina si sa rezolvat---deci atentie  :hi:

D006

#8184
  In aceasta toamna am folosit tipul de hranitor din film si nu am avut absolut nici o problema cu furtisagul . Am pus inclusiv descapaceala in ele si tot nu am avut probleme.

http://www.youtube.com/watch?v=ddVTbyxIvCA#

cornelioandanciu

Domnu Dragos, da matale mai mult cu filmatul... Bietul om nici  echipament de protectie, nici nu-l ajuta nimeni sa manipuleze manual 40 de kg, toti se uita la el si doar dau din gura! :D
Va salut.

D006

Eu am niste ani de scoala in plus  care fac diferenta , unde mai pui ca banii sunt la mine in buzunar . Echipament de protectie nu are nevoie deoarece lucram doar cu carpatina.

ra.doi

#8187
Il doare spatele saracul , se vede ca.l doare !

Daca i trimit eu o masca io dai ? Il lasi sa o poarte sau spui ca n.are voie ???

D006

Cand ai miere multa te doare si spatele , al meu cel putin este rupt de la cate corpuri cu miere am ridicat.

happy

Citat din: dragos2006 din Septembrie 25, 2014, 08:28:07 AM
  In aceasta toamna am folosit tipul de hranitor din film si nu am avut absolut nici o problema cu furtisagul . Am pus inclusiv descapaceala in ele si tot nu am avut probleme.
Planta din film se numeste sedum si este intradevar ceva melifera.Acum la vremea asta iti recomand sa ai in stupina multe tufe de aster si de helianthus gigantheum.Albinele stau gramada pe florile lor.

http://hapy.sunphoto.ro/gradina_flori_2014-2/pagina10
http://hapy.sunphoto.ro/gradina_flori_2014-2/pagina11
Felicitari pentru evodii,in 2-3 ani o sa ai ceva cules pt. roiuri.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!