Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

paul1

#8160
Bio, nu cred ca problema a fost ... uniformizarea mirosului in stupina. Daca era asa, albinele din stupina lui intrau tot in stupii lui . El spunea ceva de ... albinele vecinului. In aceasta logica ar fi trebuit ca albinele sa faca fata tentativei de furtisag deoarece albinele vecinului "miroseau"altfel !
Cred mai degraba ca a fost vorba de o atenuare pana la disparitia temporara a prezentei feromonului de matca ! Acolo unde se simte pregnant feromonul de matca nu o sa vedeti niciodata furtisag, poate sa fie chiar un nucleu, bineinteles daca urdinisul este redus corespunzator. Dimpotriva, acolo unde se manifesta furtisagul, sunt probleme cu regina, chiar daca vorbim de o familie pe 10-12 rame.
Am avut acum 2 ani o familie bine dezvoltata careia ii administram sirop la fel ca la celelalte. La toate familiile se conturau rezervele iar la familia asta parca dadeam siropul in fantana. Mi-o deschis capul Ioan Guist ironizandu-ma ... "este si aceasta o modalitate de a-ti hrani stupina"... Dupa ce-am unificat familia cu un mic roisor dar care avea regina "strong", nu am mai avut probleme. Familia a ramas pe locul ei(am adus roisorul). Precizez ca era vorba despre un furtisag ... lent (traficul la urdinis era normal).

TDI

Mai e o varianta, furtisagul linistit - provocat de albinele vecinului si urdinisele mult prea mari. Mirosul tratamentului probabil ca a stârnit totul.
Era o sugestie cum ca tratamentul sa se faca seara, pana dimineata se linistesc mirosurile.

istodorescu vasile

Citat din: TDI din Septembrie 21, 2014, 10:55:58 AM
Mai e o varianta, furtisagul linistit - provocat de albinele vecinului si urdinisele mult prea mari. Mirosul tratamentului probabil ca a stârnit totul.
Era o sugestie cum ca tratamentul sa se faca seara, pana dimineata se linistesc mirosurile.
aici nu este vorba de urdinisuri mari ,sau familii imprastiate prin multe rame.urdinisurile erau de 1cm ,repet am tratat seara, iar in ziua urmatoare s-a declansat furtisag foarte violent, la un pavilion cu 72 familii puternice,si in jur de 80 de familii varsate. doar la acestia facusem tratament. la restul pe care ii am pe alta locatie nu am apucat sa tratez in seara respectiva, si nu au fost probleme. la colegul meu, am tratat in ziua urmatoare, tot seara si la fel la toti stupii tratati in jur de 90 la numar, aceeasi poveste furtisag extrem de violent. la mine am redresat situatia, fara pierderi mari, vreo 15 nuclei cu matci de rezerva, insa colegul a pierdut in jur de 20 de familii mai micute, iar  noaptea trecuta a plecat pe alta vatra pentru o perioada.am 39 de ani, m-am nascut cu stupi in curte, insa furtisag in masa la atitea familii deodata nu am intilnit. norocul meu a fost ca am fost prin preajma lor, si am observat la timp, si am indreptat situatia

italianu

Citat din: paul1 din Septembrie 21, 2014, 09:50:39 AM
Bio, nu cred ca problema a fost ... uniformizarea mirosului in stupina. Daca era asa, albinele din stupina lui intrau tot in stupii lui . El spunea ceva de ... albinele vecinului. In aceasta logica ar fi trebuit ca albinele sa faca fata tentativei de furtisag deoarece albinele vecinului "miroseau"altfel !
Cred mai degraba ca a fost vorba de o atenuare pana la disparitia temporara a prezentei feromonului de matca ! Acolo unde se simte pregnant feromonul de matca nu o sa vedeti niciodata furtisag, poate sa fie chiar un nucleu, bineinteles daca urdinisul este redus corespunzator. Dimpotriva, acolo unde se manifesta furtisagul, sunt probleme cu regina, chiar daca vorbim de o familie pe 10-12 rame.
Am avut acum 2 ani o familie bine dezvoltata careia ii administram sirop la fel ca la celelalte. La toate familiile se conturau rezervele iar la familia asta parca dadeam siropul in fantana. Mi-o deschis capul Ioan Guist ironizandu-ma ... "este si aceasta o modalitate de a-ti hrani stupina"... Dupa ce-am unificat familia cu un mic roisor dar care avea regina "strong", nu am mai avut probleme. Familia a ramas pe locul ei(am adus roisorul). Precizez ca era vorba despre un furtisag ... lent (traficul la urdinis era normal).



Paul,care-i cel mai puternic feromon,chiar mai puternic decit al matcii?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

istodorescu vasile

eu cred ca uleiul respectiv, nu numai ca a uniformizat mirosul la toti stupii, dar parca are ceva ce atrage albinele ca si cum ai descapaci rame cu miere, si pur si simplu albinele erau innebunite.

TDI

Tratez cu aceleasi substante, in loc de Tactick am folosit Scabatox. Am tratat tot anul acesta si anul trecut, e drept trtamentele le-am facut totdeauna dimineata cu 30-60 minute înaintea începerii zborului albinelor. Intr-un loc 100 familii, alt loc cu 100, alt loc cu 15. Nu am observat nimic de genul de care povestiti dumneavoastra. Dozajul care a fost, cat vaporizeaza pompita la un puf si cate ati dat la un corp?

istodorescu vasile

Citat din: TDI din Septembrie 21, 2014, 04:01:52 PM
Tratez cu aceleasi substante, in loc de Tactick am folosit Scabatox. Am tratat tot anul acesta si anul trecut, e drept trtamentele le-am facut totdeauna dimineata cu 30-60 minute înaintea începerii zborului albinelor. Intr-un loc 100 familii, alt loc cu 100, alt loc cu 15. Nu am observat nimic de genul de care povestiti dumneavoastra. Dozajul care a fost, cat vaporizeaza pompita la un puf si cate ati dat la un corp?
taktic 8 ml,ulei transparent 100 ml. dozaj un jet pe stup  dadant, corp 10  rame.  folosesc taktic de mai multi ani, insa pina acum il amestecam cu ulei de parafina, si nu am avut probleme niciodata.acum am folosit pentru prima data ulei transparent de aprins faclii, produs sau importat de firma miuler, si am avut necazuri.multi au zis ca folosesc uleiul respectiv fara probleme, insa eu am avut probleme mari. poate a fost ceva la lotul respectiv nu stiu ,dar sigur de la uleiul respectiv sa declansat furtisagul.

marius_vfp

Citat din: TDI din Septembrie 21, 2014, 04:01:52 PM
Tratez cu aceleasi substante, in loc de Tactick am folosit Scabatox.

felicitari , scabatoxul mult mai ieftin ,
am rugamintea de a detalia procedeul ,
1cum il faceti cu fureto
2 daca ati incercat si pe benzi de  varachet si care ar fi dozajul .
multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

TDI


1cum il faceti cu furetto: Intre 35 si 100 ml la litrul de ulei de parafina, Muller Kerzen. 1-2 pufuri la un cat de 10 rame, 2-3 pufuri la 20 de rame.
2 daca ati incercat si pe benzi de  varachet si care ar fi dozajul .
multumesc. Nu am încercat pe benzi de varachet.

dan sebastian

Citat din: istodorescu vasile din Septembrie 21, 2014, 03:02:22 PM
eu cred ca uleiul respectiv, nu numai ca a uniformizat mirosul la toti stupii, dar parca are ceva ce atrage albinele ca si cum ai descapaci rame cu miere, si pur si simplu albinele erau innebunite.
Am avut probleme in pastoral. Un vecin folosea feromoni speciali sau ceva hormoni. Albinele pur si simplu incercau sa intre in stup buluc, am vazut caz cand dadeau cu capul direct in blana, incercau sa intre in corpul 2, 3 sau 4 desi nu exista urdinis la ele. Acum realisez ca putea fi vorba despre uleiuri aromatice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

  pe la diferite firme gasiti sprayuri repelante , sunt foarte bune.

dan sebastian

Eu nu doresc sa fac rau albinelor chiar daca proprietarul lor ma oripileaza. Ideea e ca ceea ce folosea avea efect temporar, max. 3 ore. Altfel am fi ramas fara albina de tot. Oricum exact cand si-au facut orientarea a avut efect maxim. Foarte multa albina matura ne-a parasit stupii. Dupa ce ne-am ciondanit nu a mai avut curajul sa foloseasca nimic ca se ajungea rau.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

happy

Joi am adus albinele de la Dunare unde le-am servit si cate o punga de sirop.Furtisagul a fost foarte intens.Alaturi de mine era un pavilion care deja in 4 zile avea 2 familii distruse de infractoare.A fost nevoit sa plece cu pavilionul de acolo.
Azi le-am dat pe la ora 11 sirop la punga,a urmat o avalansa de furtisaguri cum n-am avut toata luna august.Am folosit motorina pe scandura de zbor si le-am potolit.Va trebui sa fac operatiunea de completari seara desi stiam ca in cazul ssiropului la punga nu ar fi nevoie.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bio

Citat din: dan sebastian din Septembrie 22, 2014, 09:17:47 AM
....Am avut probleme in pastoral. Un vecin folosea feromoni speciali sau ceva hormoni. Albinele pur si simplu incercau sa intre in stup buluc, am vazut caz cand dadeau cu capul direct in blana, incercau sa intre in corpul 2, 3 sau 4 desi nu exista urdinis la ele. Acum realisez ca putea fi vorba despre uleiuri aromatice.
...
Citat din: dan sebastian din Septembrie 22, 2014, 11:08:33 AM
.... Ideea e ca ceea ce folosea avea efect temporar, max. 3 ore. Altfel am fi ramas fara albina de tot. Oricum exact cand si-au facut orientarea a avut efect maxim. Foarte multa albina matura ne-a parasit stupii. ......

Sal Dane...

.... sa inteleg ca ar exista ceva substanta care data in/pe  stup ar atrage si albinele altor stupine aflate in zona..?

TDI

Probabil ca asta e:


Albinele Apis melifera, coloniile tratate cu feromon sintetic (SuperBoost) produc mai multă miere.

Feromonul de Stimulare Apicola SuperBoost

Feromonul de Puiet este un amestec de 10 esteri ai acidului gras produs de glandele salivare ale larvelor albinelor (LeConte et al.2006). O larvă conţine 560 ng de feromon (Pankiv 2004). Primul efect important este de a potenţa producţia de lăptişor de matcă îmbogăţit cu proteine de către glandele faringiene ale albinelor care hrănesc puietul (Peter et al. 2010).  Alte efecte importante includ stimularea culesului de polen şi nectar de către albinele lucrătoare (Pankiw 2004) şi ovipoziţia crescută a mătcii (Sagili & Pankiw). Rezultatul final este o colonie viguroasă şi înfloritoare.

SuperBoost     

SuperBoost (Fig.1) este un săculeţ mic de plastic ce conţine 180mg de feromon artificial de puiet. Săculeţul este montat într-un suport rigid de plastic care ţine suspendat săculeţul între ramele stupului la nivelul fagurelui. Albinele intră în contact cu feromonul non-volatil care se împrăştie între 0.3-1 mg zilnic (echivalentul a 536-1786 larve) prin membrana de polietilenă permeabilă de pe o laterală a săculeţului. Ruperea peliculei de la suprafaţă permite împraştierea unei cantităţi mai ridicate de feromon. Un săculeţ rezistă 35 de zile. Feromonul sintetic transmite mesajul că sunt mai multe larve în colonie decât sunt de fapt, iar albinele muncesc mai mult pentru a aproviziona colonia percepută ca fiind mai mare.