Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Citat din: oroles din August 31, 2014, 12:58:38 PM
Ceea ce ma intriga pe mine era altceva. Cum arata un hranitor cu capacitate de 8 kg?   ))/
http://youtu.be/vd_6Ly9kLpw

stefan1

Citat din: oroles din August 31, 2014, 12:48:47 PM

Pe forumul stuparitul.com se dau urmatoarele greutati, ceea ce confirma ce spun eu.
Siropul de zahar se prepara in urmatoarele concentratii:
A. 1:1 = 1kg zahar + 1L apa = 2kg sau 1,6L de sirop.
B. 3:2 = 3kg zahar + 2L apa = 5kg sau 3,8L de sirop.
C. 2:1 = 2kg zahar + 1L apa = 3kg sau 2,2L de sirop.


  Cum, Doamne, sa confirme ce spui? La punctul C, cazul nostru, 3 kg la 2,2 l, da 1,36-1,37 si nu 1,5kg/l cum reiesea din ce ai dat tu inital.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Problema poate sa fie la gradatia cănii, am si eu una şi nu corespunde gradaţia cu realitatea.

Cris

cea mai buna reteta de sirop, e cea mai simpla si mai usor de facut si a fost prezentata de dl. Dan Sebastian Ecobici :bravo:
este ecologic, nu se consuma energie pentru al realiza  :)

oare pot sa amestec si drojdie de bere in el? odata cu zaharul sau bag drojdia inainte de administrare? cam cata drojdie se adauga?
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

D006

Citat din: calmusdaniel din August 31, 2014, 10:12:52 AM
Stimati colegi,azi e duminica si ma abtin,dar maine am sa va analizez comentariile si o sa va raspund.Rusinica ca deranjati omul din concediu numai pt ca am facut eu un comentariu.O duminica placuta!

Aștept comentariul tău !

calmusdaniel

Citat din: marian sima din August 30, 2014, 02:13:42 PM
Cand se fac hraniri de complectare e mai bine sa le dai o data 8 litri de sirop decat sa le dai cu taraita.
Hranitorul de volum mare e folosit de mult in vest,cine admira rezultatele de acolo trebuie sa imprumute si ustensilele care fac acele rezultate.

Acum pe bune cand un Roman din canada folosea galeata de 10 litri sau mai mult pe post de hranitor era apicultura curata  ,cand altul din tara foloseste hranitor de 8 litri automat e cea ce spuneti.

Acum unde este corectitudinea? :wink:
Si pe Dragos nu l-am auzit sa scoata sute de kile pe familie. :wink2:


calmusdaniel

Citat din: bio din August 31, 2014, 11:29:10 AM
Citat din: bio din August 26, 2014, 10:33:49 PM

...

Citat din: dragos2006 din August 13, 2014, 03:12:55 PM
eu am hranitoare - podisor de 8 kg prin care nu deranjez albina si fac completarile sau stimularile foarte usor. Unde mai pui ca poti da si turte in el.
Citat din: calmusdaniel din Septembrie 02, 2014, 04:04:41 PM
Citat din: marian sima din August 30, 2014, 02:13:42 PM
Cand se fac hraniri de complectare e mai bine sa le dai o data 8 litri de sirop decat sa le dai cu taraita.
Hranitorul de volum mare e folosit de mult in vest,cine admira rezultatele de acolo trebuie sa imprumute si ustensilele care fac acele rezultate.

Acum pe bune cand un Roman din canada folosea galeata de 10 litri sau mai mult pe post de hranitor era apicultura curata  ,cand altul din tara foloseste hranitor de 8 litri automat e cea ce spuneti.

Acum unde este corectitudinea? :wink:
Si pe Dragos nu l-am auzit sa scoata sute de kile pe familie. :wink2:



Citat din: dragos2006 din August 26, 2014, 07:13:43 AM
Culesul de nectar acum este zero , dam sirop lunea , miercurea si vinerea.

Dragosh !!!......  =)) ..

....saptamina trecuta ..am inteles ca ai hranitoare de 8 kile  ...  am inteles ca sunt "hranitoare cu reductie" ca albinele sa ia siropul in timp, dar sa ajungi sa dai din 2 zile in asa super-hranitoare parca nu mai inteleg nik...

calmusdaniel

Cu super hranitoarele de 8 l sa le dai de trei ori pe saptamina,cu culesul bun de la floarea soarelui pe care spuneai ca l-ai avut mi se pare exageratCat despre laudat,eu ma laud cu sutele de kg de miere pe care o produc f naturala si fara alte adaosuri,atunci cand e cazul,anul asta nu prea am cu ce ma lauda din cauze pe care le stim cu toti.Despre galeata lui Margarit din Canada,nu putem vorbi la noi pt ca la noi e doar galeata iar siropul cu de toate mirodeniile(vitamine,fumidil,etc)e la el,la romanul nostru se foloseste numai floarea de Metro.Oricum,Dan Margarit e un bun apicultor profesionist,ceea ce la noi nu prea gasesti.Dragos,pt o discutie mai ampla si cu subiecte pro si contra,te astept la targul de la Bucuresti!Sanatate!

calmusdaniel

Eu nu zic ca ,completarea nu trebuie facuta in scurt timp cu cantitati mari la fam unde se impune.Se da o cantitate care se va consuma in prima parte a iernii pt ca atunci cand fam va incepe sa creasca puiet sa ajunga sa se hraneasca cu rezerva de miere. Hranirea cu sirop nu e insa o masura de optimizare a alimentatiei albinelor,bazata pe cunoasterea cerintelor nurtitive ale acestora,ci o solutie extrema luata de apicultor pt salvarea fam de albine.

marian sima

Te inseli,gasesti si la noi apicultori foarte buni,ba gasesti si vitamine si tot ce-ti trebuie.
Hranirea cu sirop(de porumb) nu e o solutie extrema ci o pregatire pentru anul apicol viitor.



calmusdaniel

Or fi si la noi apicultori meseriasi dar aia nu stau pe internet.An de an tot apare cate un produs ieftin si prost cu care hraniti albinele si despre care credeti ca inlocuieste mierea la fam de albine,va cam inselati .Pregatiti-va in continuare tot asa cu siropul de porumb( pt anul apicol viitor) ca in anii urmatori o sa faceti floricele la urdinis.

mmacreanu

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 02, 2014, 08:41:01 PM
Or fi si la noi apicultori meseriasi dar aia nu stau pe internet.An de an tot apare cate un produs ieftin si prost cu care hraniti albinele si despre care credeti ca inlocuieste mierea la fam de albine,va cam inselati .Pregatiti-va in continuare tot asa cu siropul de porumb( pt anul apicol viitor) ca in anii urmatori o sa faceti floricele la urdinis.

vrei sa zici ca tu, daca nu ai iernat pe sirop ci doar pe miere ai avut productie mai buna anul acesta decat cei care au iernat pe altceva deact miere?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ra.doi

Calmusdaniel
De ce ?
Noi punem sirop de 4 ani si de 2 ani tot am citit pe forum cum uni ne sperie ca ramanem fara albine daca punem sirop si uite ca avem albine
Mai rau le toaca turta iarna decat siropul toamna, sa sti !

calmusdaniel

Unde dai si unde crapa.Eu n-am facut multa miere anul asta pt ca nu ne-a permis vremea,si totusi eu nu sunt nevoit sa fac completari,pt ca eu nu am barbierit cuiburile bazandu-ma pe inlocuitori, si am extras si ceva miere.Sanatate!

mmacreanu

o fi iernarea pe miere cea mai recomandata insa dispunem de atata tehnologie incat cred sigur ca putem face performanta daca lasam prejudecatile. (de ce dati primavara domnule calmus hrana aia proteica cu lingura si nu bagati doar rame cu pastura de la rezerva?)
Am mai vazut cate unul care scoate toata mierea si ierneaza pe altceva, si asta intentionat nu ca asa s-a intamplat ... si inca au albine, si albinele alea tot zboara, nu se tarasc pe pamant, culeg tot polen si nectar ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.