Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

când incepi sa vezi apicultura ca o afacere...ca in orice afacere,daca nu joci murdar nu castigi,ajungi sa cresti porci in stupi si mierea miroase a....sorici !!

calmusdaniel

A juca murdar sau nu tine de caracterul fiecaruia dintre noi, tine de cei 7 ani de acasa,ne uitam in stanga si-n dreapta sa nu ne vada cineva dar in sus nu ne uitam,ca ne vede bunul Dumnezeu! :wink:

Eugen B

daca dai miere en-gros iasa la analize ca e "putreda" daca nu e curata, cu timpul si sistemul de analiza va fi tot mai bun

fiug1970

Citat din: calmusdaniel din August 29, 2014, 11:51:18 AM
A juca murdar sau nu tine de caracterul fiecaruia dintre noi, tine de cei 7 ani de acasa,ne uitam in stanga si-n dreapta sa nu ne vada cineva dar in sus nu ne uitam,ca ne vede bunul Dumnezeu! :wink:
cine mai stie de cei 7???..practic??ca teoretic...a devenit un slogan,dar practic? si sus nu se uita nimeni ca doar din stanga,dreapta vin sfintii care te mananca....

sorinma

7 ani...daca am inteles bine sa propus sa fie doar 3  ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

fiug1970

Citat din: sorinma din August 29, 2014, 09:33:51 PM
7 ani...daca am inteles bine sa propus sa fie doar 3  ^:)^
profitati si de aia 3....(aici se dau la gradinita de la o zi !!!!!!!)pt.cei ce aveti sau aveti de gand sa aveti copii...vin vremuri grele.......barbatii or sa ceara drepturi egale cu femeile!!(daca se vor trezi....)iar societatea umana va fi condusa de femei,copii si homosexuali !!!!!!

pharaonu75

#7941
Citat din: fiug1970 din August 29, 2014, 09:50:05 PM
... societatea umana va fi condusa de femei,copii si homosexuali !!!!!!

Ca mai peste tot in "lumea civilizata", majoritatea este discriminata in favoarea minoritatii, iar normalitatea este discriminata in favoarea anormalitatii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Cand se fac hraniri de complectare e mai bine sa le dai o data 8 litri de sirop decat sa le dai cu taraita.
Hranitorul de volum mare e folosit de mult in vest,cine admira rezultatele de acolo trebuie sa imprumute si ustensilele care fac acele rezultate.

Acum pe bune cand un Roman din canada folosea galeata de 10 litri sau mai mult pe post de hranitor era apicultura curata  ,cand altul din tara foloseste hranitor de 8 litri automat e cea ce spuneti.

Acum unde este corectitudinea? :wink:
Si pe Dragos nu l-am auzit sa scoata sute de kile pe familie. :wink2:



oroles

#7943
Citat din: marian sima din August 30, 2014, 02:13:42 PM
Cand se fac hraniri de complectare e mai bine sa le dai o data 8 litri de sirop decat sa le dai cu taraita.
Hranitorul de volum mare e folosit de mult in vest,cine admira rezultatele de acolo trebuie sa imprumute si ustensilele care fac acele rezultate.

Acum pe bune cand un Roman din canada folosea galeata de 10 litri sau mai mult pe post de hranitor era apicultura curata  ,cand altul din tara foloseste hranitor de 8 litri automat e cea ce spuneti.

Acum unde este corectitudinea? :wink:
Si pe Dragos nu l-am auzit sa scoata sute de kile pe familie. :wink2:
La 1,9 l sirop concentratie de 2:1 am avut o greutate de 2,9 kg sirop. La 8 l imi da aproximativ 12 kg de sirop. Tinand cont ca Hristea recomanda ca hranirea de completare sa se faca in 2 reprize a cate 3-6 kg,  concluzionez ca Dragos nu a gresit ci doar a vrut sa nu munceasca prea mult.

La 1:1 lucrurile stau clar in favoarea lui si nu cred ca poate fi acuzat de ceva.

Acum o luna am luat de la Apicrisnatura un hranitor de 1,5 l. Asa spunea producatorul. In realitate nu avea decat 750 ml, desi mi se parea destul de adanc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Momentan sunt in concediu si nu vreau sa intervin in discutie . Prin septembrie incepem sa discutam mai aplecat pe subiectul hraniri. Pana atunci numai bine si fericire.

stefan1

Citat din: oroles din August 30, 2014, 04:43:52 PM
...
La 1,9 l sirop concentratie de 2:1 am avut o greutate de 2,9 kg sirop. La 8 l imi da aproximativ 12 kg de sirop.
...

  Mai verifica-ti cantarul! Mierea, care are 18 % umiditate are o greutate specifica de cca 1,4Kg/l, iar acest sirop cu 33% umiditate zici ca are o greutate specifica de 1,5 kg/l!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

calmusdaniel

Stimati colegi,azi e duminica si ma abtin,dar maine am sa va analizez comentariile si o sa va raspund.Rusinica ca deranjati omul din concediu numai pt ca am facut eu un comentariu.O duminica placuta!

bio

Citat din: bio din August 26, 2014, 10:33:49 PM

...

Citat din: dragos2006 din August 13, 2014, 03:12:55 PM
eu am hranitoare - podisor de 8 kg prin care nu deranjez albina si fac completarile sau stimularile foarte usor. Unde mai pui ca poti da si turte in el.

...

Citat din: dragos2006 din August 14, 2014, 07:48:38 AM
.....
  Copilu , socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ! sunt hranitoare cu reductie astfel incat siropul sa fie luat in timp .

..

Citat din: dragos2006 din August 26, 2014, 07:13:43 AM
Culesul de nectar acum este zero , dam sirop lunea , miercurea si vinerea.

Dragosh !!!......  =)) ..

....saptamina trecuta ..am inteles ca ai hranitoare de 8 kile  ...  am inteles ca sunt "hranitoare cu reductie" ca albinele sa ia siropul in timp, dar sa ajungi sa dai din 2 zile in asa super-hranitoare parca nu mai inteleg nik...




Sal, Calmus Daniel,.... te rog sa stai la rind ca,  eu am fost primul .... :wink:

oroles

Mie mi-a dat 2,9 kg pe doua cutii de la smantana, una de 900g si una de 1kg (asta scria pe ele). Ca volum nu stiu cat era. Oricum cred ca 2 litri. Cantarirea s-a facut cu un cantar de Balanta, dinala mare, ceea ce nu cred ca e foarte precis. Oricum cred ca, scazand greutatea cutiilor de smantana, ar ajunge la 2,7 kg cel putin.

Pe forumul stuparitul.com se dau urmatoarele greutati, ceea ce confirma ce spun eu.


Siropul de zahar se prepara in urmatoarele concentratii:

A. 1:1 = 1kg zahar + 1L apa = 2kg sau 1,6L de sirop.
B. 3:2 = 3kg zahar + 2L apa = 5kg sau 3,8L de sirop.
C. 2:1 = 2kg zahar + 1L apa = 3kg sau 2,2L de sirop.


Sursa: http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=4783

Ori au gresit ei cu ceva, ori cantarul meu nu e bun... Ma gandesc ca daca pun 2kg de zahar si 1 l de apa ar trebui sa imi dea in jur de valoarea pe care o zic eu. Si iata si dovada ca la 0,5 l de apa am o greutate de 491 g (cantar precis de bucatarie).




Undeva este o eroare... Cred ca e o confuzie legata de volum / greutate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ceea ce ma intriga pe mine era altceva. Cum arata un hranitor cu capacitate de 8 kg?   ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani