Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Dulcofructul e echivalentul siropului 1:1?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Iulie 07, 2017, 08:01:56 AM
10 grade la stupina ora 6:00.
Cuibul nu a mai fost largit de 3 saptamani. Si totusi avem puiet racit.
Nu e normal ca acum sa apara puietul racit, oricat de frig ar fi noaptea. Probabil e vorba de o depopulare masiva, dintr-o cauza oarecare si numai asa a ramas puietul neacoperit.

oroles

M-am uitat azi in el si nu pare depopulat. Avea rame multe ocupate cu puiet.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Da, are multe rame cu puiet, dar nu are suficiente albine care sa le acopere bine in timpul noptii, atunci cand scade temperatura exterioara.

D006

Citat din: oroles din Iulie 07, 2017, 07:34:58 PM
Dulcofructul e echivalentul siropului 1:1?
Dulco are 27% apa iar siropul 50% apa. Eu mai diluiez putin dulcofructul.

Bătrânul

Eu anul trecut am facut complectare cu  500 kg cu dulcofruct si din UNA SUTA famili de albine din toamna am ramas cu 12 pina in decembrie .  IN VECI NU MAI FOLOSESC DULCOFRUCT !!!

oroles

Eu am avut miere si tot am pierdut 25% din familii. In veci nu le mai las miere! :)
Oricum anul asta il trec la dezastre apicole.





Gaura a fost cauzata de gheata, nu de glont.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Pe streasina la urdinis e o crenguta de salcam. Cel mai apropiat salcam e la cca. 200 de m.





Mai exista vreo sansa sa isi adune macar cat pentru ele? Am fost acum in gradina si am vazut ca a inceput macelul trantorilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Si la noi a fost cel putin la fel, dar cred ca mai grav, desi ploaia n-a tinut mai mult de 15 minute!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

Am observat pe hârtia de control trei păduchi după varachet și mavrirol. Oare anul acesta au fost mai putini? Menționez ca am folosit și folosesc doar cele doua produse.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: sfantul spiridon din Septembrie 17, 2017, 10:55:01 PM
Am observat pe hârtia de control trei păduchi după varachet și mavrirol. Oare anul acesta au fost mai putini? Menționez ca am folosit și folosesc doar cele doua produse.

Vezi ca cele doua produse au probleme . Sa nu ramai fara albine ! Fa testul cu alcool sau zahar pudra.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Nu e normal ca albinele sa roiasca in aceasta perioada. De regula familiile care "roiesc" acum  o fac din cauza infestarii masive cu varroa.

Eugen B

Oroles iti garantez eu ca daca iernezi pe miere nu e nici o problema. doar daca e de mana sau soiuri de miere pe care nu se ierneaza.