Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Domnu Tinu unde esti , poate o sa ajung si pe la tine, sau daca vi prin zona Aradului ma contactezi.
Eu ce zic doar din experienta zic. Am prieteni care au buckfast sau alte rase si nu imi pare ca nici unu din ele nu are calitatiile matcilor noastre locale.
Eu ma refer pe tot anul cum se comporta. Acuma vedem ce va fi si anul acesta si fiecare face cum crede.
Sunt ani si ani, si zone si zone, de exemplu la floarea soarelui la 10-15 km de mine se facea miere si la mine nu, in alti ani a fost invers.
Sunt multe variabile si la albine.

tinumaftei

La floarea soarelui determinant este soiul/hibridul in cauza, apoi starea vremii. Apoi urmeaza tehnologia apicola si implicita albina folosita. Daca vrei sa compari rasele trebuie sa le compari pe aceeasi tehnologie si in aceeasi conditii de cules.
Peste 2 saptamani voi face alegerea Bk sau Carnica. Inca de pe acum spun ca inclin spre carnica. Carnica este o albina compatibila genetic cu a noastra. Practic eu cred ca in Romania avem ecotipuri de carnica dar slabe (foarte roitoare, putin selectionate)
In anii 87-90 eu cumparam 10-20 de matci de la institut si erau intotdeauna in fruntea stupinei.
Am doua linii de carnica si am mai comandat deja cateva matci si din alte linii de carnica. Ce am si am multiplicat a confirmat. Zboara pe timp rece, destul de blande, roire spre zero si fara botci, si anul acesta s-au umplut ramele in trei zile (a fost cules).
Nu sunt crescator de matci.

Eugen B

Nici eu sunt, momentan fac doar pentru stupina mea.
Si mie imi plac caracteristicile de la carnica. macar e rasa, nu este ca bk.
dar tu sti asta.
E foarte greu de testat matci in acelasi conditii, nu sunt anii la fel si nici locurile.
Eu incerc sa merg pe albinele mele, cand nu mai sunt multumit o sa fac ceva

Jimmy2011

Ma bucur sa aud ca faceti selectie in stupine. Dar ce faceti tine tot de priceperea si implicarea apicultorului...este oarecum ca in sport...toate natiile sau rasele daca sunt selectate si lucrate cum trebuie au sanse egale sa fie pe podium...
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 09:38:28 PM
... Carnica este o albina compatibila genetic cu a noastra.
...

In sfarsit ceva cu care suntem complet de acord!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ionel07196555

Citat din: Jimmy2011 din Februarie 09, 2017, 01:11:55 AM
Ce nu inteleg foarte multi...sa le spun stupari cu pene frumos colorate pe spate,este ca 80% din randamentul stupinei se datoreaza priceperii apicultorului, restul de 20% sunt alti factori...printre care si vremea...
Nemtii fac eforturi mari sa reintroduca albina ce au avut-o...in schimb la noi...hibrizii din import au cel mai mare randament, deoarece sunt vanduti si promovati de niste maimutoi...catre alti maimutoi, care nu cunosc bine nici flora melifera din Romania..

Re: Jurnal apicol
« Răspuns #10057 : Ieri la 11:51:54 p.m. »

    Citat

Ma bucur sa aud ca faceti selectie in stupine. Dar ce faceti tine tot de priceperea si implicarea apicultorului...este oarecum ca in sport...toate natiile sau rasele daca sunt selectate si lucrate cum trebuie au sanse egale sa fie pe podium...
Putina coerenta in postari si fara jigniri daca se poate .


undragutz

Citat din: ionel07196555 din Februarie 10, 2017, 09:43:42 AM

Putina coerenta in postari  .

Asa Ionel 092973698217,  fi hotarit .
Nu-i lasa pe alde astia sa faulteze limba romana .

gore

La inceputul acestei pagini, colegul Dragos spunea ceva despre tinerea unei evidente, ,poze, filme video, informatii din propria stupina si nu numai. De ceva vreme, vad ca a stopat acest obicei si mai mult discuta apicultorii alte probleme,decat posteaza el acele informatii. Nu de altceva, dar erau interesante si chiar utile, chia daca unii poate nu le apreciau. Va rog sa nu-mi fie luata in nume de rau aceasta remarca.... 
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

sfantul spiridon

Se cuvine facuta precizarea ca l-am admirat pe Dragos si o fac in continuare. Filmuletul prezentat in aprilie anul acesta este o parodie dulce -amara. Prezinta realitatile unei ierni dure dupa culesurile principale, soldate cu decimarea albinei si iernarea care tine seama de aceste neajunsuri, si situatia apiculturii romanesti, adica bagi o galeata de sirop si poate scoti una de miere. Stupul minune, cu albina selectionata la oras este o gluma englezeasca. Este sublima selectia prezentata insa lipseste cu desavarsire.  O unificare poate, la o asemenea familie gigant in prag de inceput de aprilie, sa asigure culesul de salcam in cat sau in copac. Am crezut si eu in galbena de Banat, bruna de Maramures si baltata de munte. Cred in continuare in grasa de Cotnari.Doar in aceasta.
de dragul incepatorilor.

http://www.youtube.com/watch?v=CoA5ayB1new
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

undragutz


Pe la min 18:45 ne arata o rama unde, parerea mea, puietul abia era capacit dar Dragos2006 ne spunea ca este rama unde a eclozionat puietul .
O fi eclozionat puietul din aceea rama, dar acest lucru s-a intimplat anul trecut .


dan sebastian

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 09, 2017, 01:07:24 PM
Este sublima selectia prezentata insa lipseste cu desavarsire.  O unificare poate, la o asemenea familie gigant in prag de inceput de aprilie, sa asigure culesul de salcam in cat sau in copac. Am crezut si eu in galbena de Banat, bruna de Maramures si baltata de munte. Cred in continuare in grasa de Cotnari.Doar in aceasta.
de dragul incepatorilor.

http://www.youtube.com/watch?v=CoA5ayB1new
Înțeleg să crezi în Grasa de Cotnari, dar să crezi în albina autohtona selecționata de iarnile dure și verile secretoase ?
P.s. Mă bucur că Dragoș vrea să prezinte adevărul. Sper sa și poată să fie obiectiv !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

un Finut

Citat din: dan sebastian din Aprilie 10, 2017, 07:11:04 PM
Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 09, 2017, 01:07:24 PM
Este sublima selectia prezentata insa lipseste cu desavarsire.  O unificare poate, la o asemenea familie gigant in prag de inceput de aprilie, sa asigure culesul de salcam in cat sau in copac. Am crezut si eu in galbena de Banat, bruna de Maramures si baltata de munte. Cred in continuare in grasa de Cotnari.Doar in aceasta.
de dragul incepatorilor.

http://www.youtube.com/watch?v=CoA5ayB1new
Înțeleg să crezi în Grasa de Cotnari, dar să crezi în albina autohtona selecționata de iarnile dure și verile secretoase ?
P.s. Mă bucur că Dragoș vrea să prezinte adevărul. Sper sa și poată să fie obiectiv !
Bre nea Dane,Dragoș asta nu a făcut și nu o sa facă niciodată selecție,ca nu știe cu ce se mănâncă.La albine se pricepe mai puțin,merge și el la plesneala!Eu i-am zis lui domnul președinte de sindicat sa scape de el ca e un circar.

sfantul spiridon

filmul este o gluma care prezinta extreme.
selectia trebuie facuta de fiecare dintre noi in dialog cu cel de langa noi.
am fost dezamagit de reginele ICDA. o mizerie.
urmasele- o incantare.
punct
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

undragutz

Citat din: un Finut din Aprilie 10, 2017, 07:40:37 PM
Bre nea Dane,Dragoș asta nu a făcut și nu o sa facă niciodată selecție,ca nu știe cu ce se mănâncă.La albine se pricepe mai puțin,merge și el la plesneala!Eu i-am zis lui domnul președinte de sindicat sa scape de el ca e un circar.

Ahha !
=))

stefan1

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 10, 2017, 08:51:41 PM
...
am fost dezamagit de reginele ICDA. o mizerie.
urmasele- o incantare.
punct

  Asta ar insemna fie ca ICDA are material genetic bun dar tehnica de crestere a matcilor deficitara, fie e vorba de efectul de heterozis la incrucisarea matcilor lor cu trantorii tai, caz in care a doua generatie de matci nu va mai fi ca prima.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)