albine fara varroa

Creat de bee_lover, Februarie 12, 2008, 03:10:51 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Iata un tip de albina care descapaceste celulele de puiet unde se afla varroa.Mie mi se pare interesant si cred ca incrucisate cu albinele domnului Ivan am putea incet incet sa scapam de varroa  http://www.lapalmamiel.com/abejaspeq.wmv e un pic idealista aceasta idee dar e un inceput.

relutu

Aceasi problema am intalnit si eu la 3 famili,descapaceste puietul si il da afara.Dupa o privire mai atenta am observat ca acel puiet nu are aripi,cred ca de la varroa.Ce spune-ti.

bucovineanu

Fa repede un tratament care va fi reprtat inca de 2 ori la interval de 7 zile.

relutu

Am facut.Totusi nu stiu de ce sa intamplat aceasta problema,ptr ca am facut tratament in primavara.

bucovineanu

Tratamentul din primavara nu este eficient deoarece exista puiet in stupi. Daca in toamna nu s-au facut corect tratamentele infestarea va fi mare in sezonul urmator.

relutu

Am facut in toamna tratament de 3 ori la 7 zile.E posibil sa se infesteze de la alta stupina aflata in apropiere ?

Marius-ursulakhe

Eu mai fac tratament si la roi si la familiile care au avut multi trantori (la mune mai bine spus am facut la toti ca am numai 8 =)) )doua tratamente si acuma mai urmeaza cel din august sper ca procedez bine :hi:

bucovineanu

Citat din: relutu din Iulie 20, 2012, 10:39:10 PM
Am facut in toamna tratament de 3 ori la 7 zile.E posibil sa se infesteze de la alta stupina aflata in apropiere ?
E foarte important ca macar la ultimul tratament din toamna sa nu existe in stup nici o celula de puiet capacit. Ideal e ca 2 tratamente sa fie facute in lipsa puietului capacit.

relutu

Multumesc d-nu Bucovineanu,toata stima.Spersa le indrept si sa aiba timp sa se intareasca cu alt puiet pana la intrarea in iarna.