sa confectionam un colector de polen performant

Creat de zgl, Noiembrie 22, 2007, 11:40:55 PM

« precedentul - următorul »

zgl

am cumparat 10 zece placi pentru colectoare + zece grati, grilaje...
dar... cum si ce fel de colector sa fac?
albina plateste....

zgl

forumistilor ardeleni ar fi bine ca impreuna sa concepem un colector de polen.
fiecare cred ca putem veni cu cate o idee cel putin.
ca experienta in domeniu- polen- avem mai toti cei din ardeal shi nu numai.
albina plateste....

bee_lover

o intrebare...de unde ati luat gratiile si la ce pret?

D006

...acum 5-6 ani am luat acest model de placa activa de la cineva din Brasov...mi-a luat 80 000 lei pe placa...dupa vreo doi ani gasesc o sursa cu pretul de vreo 10 ori mai mic...
  Si am luat cam 80 de bucati...atitea avea respectivul, norocul meu ...L-am facut om si eu mi-am trecut la activ o ''teapa''...
  Producerea de polen la pretul actual de achizitie este cam munca patriotica...daca pretul de achizitie la miere sare de 5ron/kg..polenul nu mai prezinta interes--cel putin pt mine...
  Daca ar aparea o cererela export  la un pret ce sare de20 ron/kg ar fi ok...

zgl

la pretul de 4.50 perechea . adica placa activa si gratia
din cluj de la USAMV , de la intrunirea din primavara acestui an.
albina plateste....

maximus

eurohonig are placi mult mai bune calitativ si mai mari cu 1/3 din lungime.

zgl

argumenteaza de ce sunt mai bune cele de la eu honing
pt ca sunt mai mari?
albina plateste....

D006

..umbla vorba ca placile active de la Eurohonig ar fi la diametrul gauriide 4,92 iar cele care le-a prezentat dl ZGL ar avea doar 4,9 mm...--nu am verificat cu toate ca am ambele modele...
  Eu as inclina catre cele de 4,9 mm pt ca sunt mai eficace...ia mai mult polen dupa albine..Nu am colectoare cu placio active de Eurohonig...le-am cumparat de citeva luni..si nu am facut colectoare pt ele...
  Si in foto placa model Eurohonig..este lucrata de profesionisti..calitate plastic, finisare gauri..dar la anul va voi spune si cum lucreaza..

zgl

domnule BIO am inteles ca esti oarecum in aceeasi situatie cu mine ai placi active cumparate deja. bv. dar ce tip de colector vei face? cu placa activa pozitionata in plan verical, model foarte folosit in romania sau model cu placa activa pozitionata in plan orizontal?
E VORBA DE COLECTOR DE POLEN POZITIONAT LA URDINIS
cel care mi a vandut placile active si grilajul mi a vorbit de un tip de colector foarte eficient - parerea lui , eu nu am verificat o - in care placa activa este asezata in plan orizontal, albinele iesind rapid fara sa fie obstructionate prin niste tuburi si intra prin placa activa de jos in sus.

cine are informatii despre un astfel de tip de colector de polen il rog, spre folosul tuturor sa posteze informatii.
eu, personal as vrea sa incerc un astfel de colector.
albina plateste....

D006

Am colectoare de urdinis dar cu placa activa pozitionata in plan vertical...Am 144 de colectoare montate la urdinis...la 2 pavilioane...le folosesc de cam 5 sezoane...cu intermitente--asta din caza pretului la miere,cum am mai spus daca pretul la miere este peste 50 000/kg nu este deloc rentabil polenul..merg pe miere...

maximus

Citat din: zglargumenteaza de ce sunt mai bune cele de la eu honing
pt ca sunt mai mari?
in primul rand gaurile mai mari cu cateva sutimi de mm permit tinerea colectorului in functie mai mult timp pentru ca albinele isi aduc si pentru ele cu mai multa usurinta.cand ne gandim sa facem polen nu trebuie sa ne gandim numai la noi,ci si la ele.
  in al doilea rand vor ramane in sertar grauncioare mai mari,ceea ce la aspect este un punct in plus.nu de multe ori am auzit persoane spunand:iau polen de aici,ca e mai mare si mai frumos!
  nu in ultimul rand o suprafata mai mare de contact cu mai multe gauri insemna o circulatie mai buna a albinei si a aerului,o ventilatie mai buna,etc.

D006

Citat din: bioAm colectoare de urdinis dar cu placa activa pozitionata in plan vertical...Am 144 de colectoare montate la urdinis...la 2 pavilioane...le folosesc de cam 5 sezoane...cu intermitente--asta din caza pretului la miere,cum am mai spus daca pretul la miere este peste 50 000/kg nu este deloc rentabil polenul..merg pe miere...
Pt a fi rentabil cu polenul ar trebui 1 kg polen cam 5 kg miere, la pret...Dar mai vorbim de rentabilitate la polen cind polenul il dam cu kg, de cele mai multe ori, fata de miere pe care o dam la achizitor cu tona--macar pt a beneficia de subventie...

D006

am folosit colector de urdinis  -cu plak activa vertikla - apoi la fund de stup (ptr cei verticali)-cu plak activa orizontala si acum al doilea an la capul stupului in lok de kpac / de ce plimbare prin toate aceste tipuri de colectoare /Amm inceput cu primultip gasit pe piatsa dar cu polenul expus la ploaie cu toate protectiile posibile / M-am gandit la fund de stup dar toate impuritatile curg peste polen ul din sertar /Fara impuritati e posibil la capacul stupului -cu o conditie esentiala si praktik azi sa ai fundul stupului cu plasa Modelul de la kpac  gandit de mine si lukrat personal  fara sa fiu meserias al lemnuluui arata astfel

D006


PricopArthur

Dle ili, eu am facut colectoare de urdinis model aca. Problema e ca mereu trebuie sa fii atent cu umezeala.
Citisem despre modelul de sub capac, dar acum mi-am facut o idee. In acest fel poti sa il lasi pana se incarca? Polenul e uscat de caldura coloniei? Si smecheria cu seringile pt trantori e buna.
Iti multumesc!
Miere multă şi inimă curată!