Stadiul platii subventiei

Creat de alt stupar, Noiembrie 19, 2007, 11:15:21 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Polenul este ieftin la ei, ca de la noi il cumpara, cu 10-13 lei maxim. Stiu pe unul care nu da mai mult de 10 lei pe kil, si totusi stuparii il vand, la un pret de nimic.
  Asa sunt si chinezii. Sunt multi, saracia este mare, si atunci vand, asa cum se vindeau si produsele noastre pana in  1989.
  Important este sa avem ce vinde, si cui vinde. Stiu ca nu suntem multumiti, dar nici nu muncim cat ar trebui, si sa avem randament.
Sunt multi stupari care pleaca la pastoral pe cate 3-4 rame, si asteapta productie. La noi este inca o mentalitatet invechita. Si eu am pe trei, patru asa zise familii, dar le folosesc doar pentru a ajuta familiile de baza, cu cate 2-3 rame cu puiet.

D006

Citat din: stefan1Cateva comentarii la preturile mierii in Germania:
Preturile sunt destul de mici si oferta e foarte variata. Ex mierea de salcam standard din Rom/Ungaria este cam 12,5 Ron/kg. Exista multe sorturi care costa sub 10 lei/Kg.
  Mierea de fl-soarelui e mai scumpa ca cea de rapitza.
  Toate sorturile de miere sunt mai scumpe daca sunt produse in Germania. Inclusib mierea bio nemteasca este cu 1/4 mai scumpa ca cea produsa in alte tari
  Unde e mierea chinezeasca pe care o importa in prostie dar nu apare la vanzare cu acel nume?
  Polenul e cam pe la 30 lei/kg la vanzare, deci ieftin.
Cred, ca sub etichete se ascunde alte produse...produse luate din tari unde salariul mediu este mic (China)....produse care sunt amagite cu cantitati mici din mierea careia ii face reclama...
  Miere de salcim din Romania la pret de 12,5 kg...nu stiu ''pietarii'' nostrii ca o ia angro din Germania si o da prin piete mult mai bine..

stefan1

Polenul de acol scria ca e din Spania. Si la polen, ca si la miere, cel produs la ei e mai scump decat cel importat. Probabil nemtii au mai multa incredere ca producatorii lor respecta mai bine regulile stricte de producere. Oricum un pret de import al polenului de 12-15 euro/kl e o bataie de joc, fata de cata munca necesita.
Pt Bio
  Si eu suspectez ca mierea noastra se baga ca sarea in bucate in mierea rea si f ieftina adusa de aiurea. Eu cred ca mierea noastra e mai buna si ca cea de le unguri, care o recolteaza - din ce am auzit - complet nematurata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Astazi 9 ian. am fost la Suceava si am luat  subventia pentru medicamente.Au decontat medicamentele cumparate cu factura,pina la 6 lei pe familie.

D006

Prin ce zona au mai sosit banii pt. subventia la medicamente?

D006

astazi 8 02 2008 am ridicat bani de subventie la miere
vedeti ca au intrat baniiiiiii
   
               cu stima marius

gore

Cu toate că acest subiect trebuie discutat la altă rubrică, totuşi nu mă pot abţine să nu fac o remarcă: Personal şi cred că mai sunt şi alţii, nu este corect să facem etichete pentru ambalat mierea, pe care să scriem: MIERE DE ALBINE
  Stimaţi colegi, acest produs este unic, nimeni şi nici o altă vietate nu-l poate produce decât ALBINA. Gramatical, acesta este un Pleonasm. Corect se scrie simplu - MIERE-
Nu vă supăraţi pentru cele afirmate.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

exista si miere industriala facuta din glucoza si fructoza . acum 2 ani li s-a interzis sa mai scrie pe borcane doar miere. omul credea ca e miere de albine dar ea era miere de ...porumb

filip

Citat din: goreCu toate că acest subiect trebuie discutat la altă rubrică, totuşi nu mă pot abţine să nu fac o remarcă: Personal şi cred că mai sunt şi alţii, nu este corect să facem etichete pentru ambalat mierea, pe care să scriem: MIERE DE ALBINE
  Stimaţi colegi, acest produs este unic, nimeni şi nici o altă vietate nu-l poate produce decât ALBINA. Gramatical, acesta este un Pleonasm. Corect se scrie simplu - MIERE-
Nu vă supăraţi pentru cele afirmate.
Atata timp cat gasesti in magazine ENERGIZANT DIN MIERE DE ALBINE iar pe eticheta scris marunt contine5%miere de albine  eu cred ca e corect sa scriem MIERE DE ALBINE 100%naturala un produs al stupului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

aceasta este o poza doar dar eticheta scrie clar miere de albine  produs natural 100%
eu cred cai bine sa sacriem din cei facuta
     cu stima marius

gore

Să ştii că în această privinţă ai dreptate. Decât să se urmărească remedierea unor probleme sau îndreptarea unor erori, cei responsabili cu punerea în circulaţie a produselor alimentare, au cu totul alte preocupări.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

cine stie ceva de plata subventiilor la miere
dosarul l-am bagat in septembrie si pina in prezent nimic

linde

Marius ,
In Turda(Cj)am depus dosaru in august, intrat bani inceput decembrie 2008.

valy_cot

In Vaslui am bagat dosarul in iunie cu mierea de rapita vanduta (10 kg pe familie) si august am primit banii
Tel 0766615731

D006

mai asteptam atunci poate or baga ceva
pina in prezent nimic