roinita

Creat de dragos2006, Octombrie 23, 2007, 01:03:55 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Azi am primit de la domnul Hordoan Aurel seminte de roinita din ambele tipuri.As vrea sa-i multumesc dansului pentru amabilitate.Tot azi am primit si revista lumea apicola numarul din noiembrie in care desemenea e pomenita roinita.In revista scrie ca la un hectar de roinita s-a evaluat o productie de 100-150 kg miere plus ca infloreste intr-o perioada saraca in plante melifere iunie-august.De semanat se seamana toamna devreme prin septembrie(asta in regiunile cu ierni blande,Banatu sau sudul Olteniei).Unde e clima mai secetoasa se seamana toamna tarziu.Semanatul se face in randuri la distanta de 30-40 cm si la mica adancime 1-2 cm datorita semintelor mici.Norma este de 10-12 kg la hectar.Inainte de semanat se amesteca cu un material inert (nisip) in proportie de 1:2 (pana la 5 ori),la care se adaugasemintele unei plante indicatoare (ex. salata).
       Am sa adaug si o poza...click pe poza pentrru a o vedea marita

D006

multumesc si pe aceasta cale domnului Aurel pentru seminte
colegilor in numai 5 zile mi-au sositsemintele de la domn aurel
     
                                  cu stima marius

D006

se mai poate domnule Aurel?cateva seminte intr-un plic pana nu ingheata pamantul?

stefan1

Si eu am primit de doua saptamani de la D-l Aurel seminte din ambele soiuri de melisa. Ii multumesc frumos si pe aceasta cale si-i doresc un viitor an apicol dupa inima lui.
  Multumesc si D-lui bee_lover pentru indicatiile de cultivare. Sper ca se pot semana si in ghivece, spre primavara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

maximus

ma numar si eu printre cei care au primit semintele,si ii transmit multumiri domnului aurel.cum faceti voi,cand o plantati?acum sau la primavara?

D006

primavara se pot pune semintele in solarii si cand ajung la 4-5 frunze le transplantam in gradina, sau semintele direct pe strat in aprilie, iar in anul doi rupem bucati de radacina cu vegetatia aferenta si o plantam direct.

D006

Am primit semintele.Multe multumiri.Ce ne-am face daca toti am oferi cate ceva?Iata alta fata a forumului.Nu deschide numai mintea ci si inima.

bismark

Pentru toti apicultorii, Un an nou mai bogat. Cine are seminte de roinita si poate sa imi trrimita si mie citevaq ii multumesc anticipat sau cu plata. Eu am folosit mult aceste plante cu folos ca roinita,levantica,salvia , menta si busuiocul la albine. Fica mea a lucrat in Austria si acolo foloseau pentru varooa extras din rosii iar pentru gaselnita si alti daunatori aceste plante.Si eu am folosit citiva ani si am fost foarte multumit. Dar le am  pierdut din cauza ploilor acide.Va rog daca aveti tinem leg pe msg . balanel2008. Cu respect BISMARK     msg.balanel2008.  skype. baleanul20081
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andrei_salaj

d-le bismark"..ar fi si mai bn daca ne-ati spune si noua tehnologia de lucru cu aceste plante in tratarea albinelor :hi:

andrei_salaj

si eu as dori niste seminte daca se poate...contra cost bineinteles...mai sunt?

andrei_salaj

am primit anul trecut de la D-omnul crombra...dar nu a mai iesit...cerd ca din cauza secetei...dar am lasat un plic de rezerva..o sa incerc anu asta

bismark

Tatal meu a fost si el un apicultor de la tara caruia i au placut aceste gize si mai ales noua copiilor mierea. Am crescut sanatosi si nu avem a ne plinge ca am fost bolnavi poate ca am crescut cu ceva natural. Am de la tata reviste din 1956 in care gasaesti tot ce vrei pentru apicultura ecologica asa cum era atunci. In revistele de azi multa gargara si mai nimic practic.Voi posta pe forum incepind din februarie lucruri interesante de atunci. Una din fetele mele a lucrat in Austria la o stupiuna cu mii de stupi care facea comert cu roiuri si matci in toata lumea par avion. Mi-a adus si mie citeva foarte prolifice si foarte blinde dar din pacate m-am mutat din Bucuresti la Baleni Galati si a trebuiet sa vind familiile si sa o iau de la capat. Multumesc Domnului ca aici este liniste aer curat si ca asociatia agricola foarte bogata nu foloseste prea mult  chimicale sau ierbicide. Si ma anunta de fiecare data  cu citeva zile inainte cind stropesc.In doi ani am ajuns la 30-40 familii[spun asta ca nu stiu cum voi esi inca din iarna]. Anul trecut nu am pierdut nici o familie si foarte sanatoase ca anul 2008 a fost ful in roiuri, nu reuseam sa le adun nu mai spun de divizari.Parca fatau peste noapte si multumesc am scos si miere buine si la salcim si floare.Sa-mi spuna si mie cineva cum sa-mi fac si eu un album cu poze. Cu mult respect pentru toti membrii APIARDEAL        Bismark
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

Pentru cei interesati de tratamentul cu plante [ roinita,salvie levantica] le spun caaceste plante se pun deasupra podisorului din momentul infloritului cind sumstantele volatile sint la maximul de parfum si se lasa acolo pina nu mai au miros.Albina ca orice fiinta simtind mirosul va cauta si in natura planta. Efectul este dat o data de apicultor si a doua oara de albina care va aduce in miere aceste esente dezinfectante si benefice pentru familia de albine.Totul vine dintrecut cind femeile de la tara puneau intre rufe flori  de leventica pentru distrugerea moliilor. Eu am observat ca in anii cind am avut asemenea plante nu am avut probleme cu gaselnita,varoua sau alte gize  furnici sau chiar viespi. Rog pe cei care au aceste plante  roinita,levantica sau salvie sa-mi trimita si mie citeva seminte pe adresa ...comuna Baleni jud.Galati. Cu tot respectul pentru toti apicultorii.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucovineanu

Multumim pentru aprecierile la adresa forumului si a apicultorilor care posteaza.
Va urez si eu bun venit si asteptam cat mai multe postari interesante.

bismark

Pentrru cei care vor sa vb.,,balanel2008,, msg si ,,baleanul20081,, skype. Multumesc anticipat  Bismark.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/