Impozitul forfetar

Creat de dragos2006, Aprilie 12, 2009, 10:22:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

La orizont un nou impozit care va da mari batai de cap la toata lumea si implicit la apicultori . Bietul om pt un proiect a facut si el un PFA sau o microintreprindere si acum ca face sau nu afacerea va plati imozitul forfetar !

filip

Am scris despre asta cu mult inainte de a fi hotarare de guvern
Iata si Ordonanta
Guvernul a aprobat sâmbătă Ordonanţă de Urgenţă cu privire la rectificare bugetară pe anul 2009 şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale ce vizează introducerea unui impozit minim începând cu 1 mai 2009, de 2.200 lei anual.
Astfel, potrivit actului normativ, firmele care au o cifră de afaceri cuprinsă între 0 şi 52.000 lei (circa 12.000 euro) vor plăti un impozit minim în acest an 1.467 lei (341 euro), sau 183,3 lei lunar, urmând ca în 2010 impozitul minim datorat statului să fie de 2.200 lei (puţin peste 500 euro).
http://www.cotidianul.ro/guvernul_estim ... 80326.html
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Ministerele cele mai afectate de rectificarea bugetară, din ale căror fonduri s-au făcut reduceri, sunt Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale (2 miliarde lei), Ministerul Apărării Naţionale (696,4 milioane lei), Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării (676 milioane lei), Ministerul Administraţiei şi Internelor (427 milioane lei), Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (203,7 milioane lei) şi Ministerul Mediului (139,3 milioane lei).
Cred ca si programele pentru APICULTORI vor suferi modificari
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ilalexandru

Din cate am inteles eu PFA-urile nu o sa plateasca impozitul forfetar. Una e sa fii microintreprindere si alta e sa fii persoana fizica autorizata. Oricum cica o sa ne opreasca 2% din valoarea produselor predate la procesatori.

D006

Asteptati sa vedem normele de aplicare a ordonantei , acolo este durerea !

D006


D006

referirea este stricta la firme!Normele sunt act normativ de rang inferior ordonantei si nu pot nici excede, nici restrange ordonanta!
Sa nu ne agitam degeaba

Alutus

Dar acum dupa 26 ian 2010 si hotararile de guvern cu privire la contributiile PFA la asigurari etc , vom fi si noi afectati? ce va trebui sa platim?
Sa nu uiti Darie!