pt PFA se platesc impozit

Creat de dragos2006, Ianuarie 07, 2010, 05:44:14 PM

« precedentul - următorul »

D006

In 20 de ani  nu s-a facut reforma in sanatate deloc . Sunt doua motive : s-ar desfiinta jumatate din spitalele din tara iar staul nu ar mai avea controlul banilor. Acum se aplicA principiul solidaritatii care inseamna ca  donezi chiar daca nu beneficiezi iar  banii sunt adunati de Ministerul Finantelor si astfel in sanatate se intorc doar o parte. banii nu-i dati la CJAS ci la MF.  :nod:
  Draga Crombra dar e si ceva bun in patania ta , contribuitia la fondul de sanatate este deductibila asa ca pe 2010 ai deja cheltuieli de 5700 lei . :zzz:  :zzz:

crombra

Se deduc si penalizarile? Ca eu stiam ca nu.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: crombraSe deduc si penalizarile? Ca eu stiam ca nu.
la caserie pe chitanta va scrie doar contributie la fondul de sanatate .  :wink2:

bucovineanu

La noi scrie contributie la fondul de sanatate+dobanzi si penalizari.

crombra

Citat din: dragos2006
Citat din: crombraSe deduc si penalizarile? Ca eu stiam ca nu.
la caserie pe chitanta va scrie doar contributie la fondul de sanatate .  :wink2:
Dragos, tu crezi ca astia de la fisc sunt prosti. La asa contributie, la un control de fond sigur vor cere decizia de plata emisa de CJAS si acolo este defalcat contributie si penalizari.
Eu fac plata prin virament on-line. N-am nici un chef sa stau la cozile alea kilometrice.
Si declaratia cu platile anticipate am trimis-o prin posta cu confirmare de primire.
Daca tot ma belesc de bani macar sa nu ma ia de prost. N-am chef sa le fac antecamera la ghisee. :finger:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

La noi se deduce ,in anii trecuti am avut si eu ceva penalizari si mi le-au dedus.

ZCB

Sunt IF si nu sunt angajat cu carte de munca la IF-ul meu. Trebuie sa platesc contributia la sanatate?

D006


bucovineanu

IF, (intreprindere familiala) a rezultat din transformarea AF (asociatie familiala), in urma schimbarii certificatului de inmatriculare. IF permite angajarea de membri asociati din afara familiei.
Daca la AF era permis ca unii membri asociati sa aiba venit 0 si acestia nu plateau asigurari de sanatate, la IF venitul se imparte intre toti membri asociati si drept urmare toti trebuie sa plateasca asigurari de sanatate. Daca nu se plateste la timp (anual), in cele din urma se platesc dobanzi si penalitati.