Apis mellifera iberica

Creat de bee_lover, Decembrie 30, 2007, 06:44:52 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Aceasta este apis mellifera iberica,des folosita in Spania si Portugalia,se caracterizeaza prin nervozitate si agresivitate.Au aratat sase haplotipuri in genele ei...cinci sunt la fel cu ale albinelor africane si 1 cu cele ale celor din europa occidentala

filip

Are cineva pe mine mar interesa ,am vetre retrase nu practic pastoral si nu am probleme cu intepatul
.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

#2
albinele mele  africane

nicomico

Saptamana trecuta mi-a venit un roi de albine din aste "iberice".Aveam 4 lazi (Layens) facute de mine ,asezate sus pe terasa.In unul erau vreo trei rame cu foita asa ca sau gandit sa intre nepoftite.La prima revizie am constatat ca sau asezat sub capac ,unde si-au facut doi fagurasi.Am scuturat albinele pe rame aveau o matca micuta .A doua zi am gasito moarta in fata stupului.De atunci i-am mai facut o revizie ,dar n-am gasit nici matca nici oua.Ce ma fascineaza este ca albinele aduc polen ,cladesc faguri si baga si miere .O sa le fac peste cateva zile sa vad poate am noroc sa mai aiba o matca ,cred ca roiul era secundar dupa parerea mea si este posibil sa fi intrat mai multe matci.
Acum  doi ani l-am vizitat pe d-l Milu la Almeria ,unde am vazut cativa roi fara matca iar albinele erau foarte linistite aduceau miere si polen .Cred ca o familie de astfel de albine se bezmeteceste mult mai tarziu ca ale noastre ,este posibil nici sa nu se intample lucrul acesta.
Astept parerea d-l Milu,Abeja....si care mai are albina iberica.

D006

#4
Denumirea  si  poza  pusa  de  D-l Lover nu  este  corecta.Albinele  sunt  negre  , denumirea corecta  este  A.m iberienses si  vine  din  rasa A  mellifera mellifera si albinele  africane A  .m intermisa.In  partea  de  nord  domina  haplotipul  european  iar  in sud haplotipul  tipul  african.
D-le nicomico ,roiul  prins  de  dumitale este segundar  sau  tertiar  cu  mai  multe  matci si  matca care a ramas  nu  este  imperechiata si  cu  siguranta  exista, fapt  constatat  si  de  dumitale.Roii  vazuti  de  dumitale, aveau  matca sau  erau  pe-a  punctu  de incepere  a  bezmeticirii .Daca  au  cules si  sunt  bezmetice  continua  sa-si  faca  treaba  pana  la  autodistrugere.Nu  contest  cele  vazute  de  dumitale,nu  stiu  daca  aveti ochiul  format pt  a  nu  fi  dus  in  eroare.Un  roi  fara  matca  este  usor  de  recunoscut  si  nu  stau  albinele    fara  sa  dea  un  semnal  de  alarma.O constatare  de  luat  in  seama  este  pierderea in  nr  mare  a  matcilor,cu  siguranta  din  cauza  nelinistirii  lor  in  timpul  controlului  in  stup.Posibilitatea  de  bezmeticire  este  f .mare la  acest tip  de  albine,la  culesul  de  f.soarelui  este  casi  imposibil intoducerea  sau  schimbarea  matcii  de  catre  apicultor.Sunt  pareri  si  constatari  personale.o poza  cu  albina  din  A lmeria.

nicomico

Astazi i-am facut revizie si am vazut matca ,dar nu a inceput sa depuna oua,probabil ca este neimperechiata.Roii care i-am vazut eu cred ca aveau ceva timp fara matca.Nu stiu in ce faza de bezmetecire erau,cert este ca nu aveau inca albina ouatoare.

stefy.costea

Eu am in stupina  matci de Iberica unele chiar  din 2010. Nu sunt singurele Iberice, anul trecut am cumparat doua linii : imperechetate de la Universitatea Cordoba Facultatea de Biologie Veterinara din Andalusia cu 15 Euro fara TVA/buc,  si neimperecheate de la Departamentul de Agricultură al companiei AbejasDavila Tortosa.

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefan1

  Spune-ne si noua cum se comporta aceasta rasa la clima si culesurile noastre?
  Eu stiam ca sunt niste albine putin mai agrasive, ca-s inrudite cu albina meagra germana si ca fac familii ceva mai mici decat ale noastre. Trebuie ca are si avntaje, pe care asteptam sa ni le spui.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

paradisuri inflorite

Iberica este foarte agresiva si matcile se imperecheaza foarte tirziu , in rest culege la tempetaturi mai scazute ca si ale noastre ;dar mao ales culege pe noros

oroles

Citat din: stefy.costea din Martie 06, 2013, 08:32:50 PM
Eu am in stupina  matci de Iberica unele chiar  din 2010. Nu sunt singurele Iberice, anul trecut am cumparat doua linii : imperechetate de la Universitatea Cordoba Facultatea de Biologie Veterinara din Andalusia cu 15 Euro fara TVA/buc,  si neimperecheate de la Departamentul de Agricultură al companiei AbejasDavila Tortosa.

Esti sigur ca mai sunt iberice? Nu ai avut schimbari linistite sau roiri?
Nu s-au imperecheat cu trantori neaosi romanesti? Le tii izolate de orice alterare a speciei? Ma gandesc ca daca le-ai luat in 2010, pana acum ar fi trebuit sa ai macar un eveniment din cele mentionate de mine. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paradisuri inflorite

Nu am lucrat in Romania cu iberica , ci in Spania , dar cind am vazut ca nu poti sa stai linga stup fara masca sa vezi cum aduce polen si cum culege ; de control fara masca si fum nici nu poate fi vorba . ca vin cu sutele dupa tine si te urmaresc si la 200 de metri . Nu am vrut sa aduc im tara asa albine ca as fi avut necazuri cu vecinii . La ale noastre poti sa lucrezi si fara fum si fara masca , dar cu iberica nu . Unii prieteni zic ca poate la noi cu clima asta nu ar fi intepat iberica asa tare , dar nu am vrut sa risc .

Kiwi Bee

Esti sigur ca este iberica? Poate o fi neozeelandeza - si ale mele tot asa se comporta. Faci pe smecherul si pui masca dar nu pui manusi te vor mirosi in mai putzin de un minut si dsaca nu sint foarte foarte preocupate te iau la "palme". Dupa ce deschizi stupul si te miroase putzin si vad ca esti blindat nu te vor deranja numai in zile nefavorabile pt cules, de parca ar sti ca nu au sanse cind ai masca si manusi.

oroles

Citat din: paradisuri inflorite din Aprilie 30, 2014, 05:28:18 AM
Nu am lucrat in Romania cu iberica , ci in Spania , dar cind am vazut ca nu poti sa stai linga stup fara masca sa vezi cum aduce polen si cum culege ; de control fara masca si fum nici nu poate fi vorba . ca vin cu sutele dupa tine si te urmaresc si la 200 de metri . Nu am vrut sa aduc im tara asa albine ca as fi avut necazuri cu vecinii . La ale noastre poti sa lucrezi si fara fum si fara masca , dar cu iberica nu . Unii prieteni zic ca poate la noi cu clima asta nu ar fi intepat iberica asa tare , dar nu am vrut sa risc .
Am inteles, atunci. E interesant ce spui tu. Ideea e ca mi-as dori sa aflu mai multe despre modul de lucru si tehnologia apicultorilor spanioli (tipuri de stupi, utilaje etc), mai ales ca acestia stau destul de bine la capitolul apicultura.

Problema agresivitatii este simpla. S-a constatat ca orice imperechere dintre albinele africane sicele europene / americane, dau un hibrid foarte agresiv. De aici si isteria albinelor africanizate din SUA. Initial s-au adus albine africane in Brazilia, de unde au migrat spre nord, s-au imperecheat cu specia locala si a iesit noua specie foarte agresiva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paradisuri inflorite

Ei au avantajul ca au clima calda si cules continuu.Asta face mierea !