Apis mellifera caucasica

Creat de bee_lover, Decembrie 30, 2007, 07:35:47 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover


apicmd

where  is  the  information :rotfl:
BPR!!!!

gheco

Apis mellifera caucasica (albina caucaziană sură de munte):
- subspecie foarte bine adaptată conditiilor de munte, efectuând zboruri şi în conditii de temperatură mai scazută şi chiar pe timp de ceată;
-are cea mai lunga trompă, 6,5-6,2 mm, fiind astfel o bună polenizatoare pentru trifoi şi lucernă;
-deosebit de productivă, valorifică culesul pe timp nefavorabil, e putin roitoare şi deosebit de blândă, fapt ce a facut sa fie raspândită pe toate continentele;
-in tara noastră, comparativ cu rasa carpatină, are un comportament mai irascibil, este mai predispusă la furt şi propolizează mai puternic (inclusiv urdinisul).
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: apicmd din Iulie 28, 2010, 03:37:07 PM
where  is  the  information :rotfl:

Cine stie engleza bine poate sa caute informatie pe site-urile in engleza si sa posteze traducerea si pentru noi.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cory74

Bun gasit celor care se bucura intr-o forma sau alta de existenta albinei in viata lor. Am luat in considerare spusele unora , potrivit carora nu trebuie sa astepti varsta pensionarii ca sa te apuci de apicultura, si iata ca , sub "aripa" unui apicultor cu 30 de ani de experienta , asteptam cu nerabdare vremea calda ca sa ne luam in primire cele 10 familii de albine caucaziene. Din cate am citit (si vazut pe net) se pare ca nu multi apicultori s-au orientat catre aceasta rasa. De asemenea, cei care au avut familii de albine caucaziene au rezumat totul in putine cuvinte: rezistente la frig si boli, agresive , dar harnice si foarte productive. Eu le vad acum in postura de ucenic si evident ca ma fascineaza viata lor in totalitate, dar in mod cert, un apicultor mai mult sau mai putin  experimentat, are ceva de spus. As dori sa aflu cat mai multe opinii.

jonny_it

Citat din: cory74 din Aprilie 04, 2012, 11:42:37 AM
Bun gasit celor care se bucura intr-o forma sau alta de existenta albinei in viata lor. Am luat in considerare spusele unora , potrivit carora nu trebuie sa astepti varsta pensionarii ca sa te apuci de apicultura, si iata ca , sub "aripa" unui apicultor cu 30 de ani de experienta , asteptam cu nerabdare vremea calda ca sa ne luam in primire cele 10 familii de albine caucaziene. Din cate am citit (si vazut pe net) se pare ca nu multi apicultori s-au orientat catre aceasta rasa. De asemenea, cei care au avut familii de albine caucaziene au rezumat totul in putine cuvinte: rezistente la frig si boli, agresive , dar harnice si foarte productive. Eu le vad acum in postura de ucenic si evident ca ma fascineaza viata lor in totalitate, dar in mod cert, un apicultor mai mult sau mai putin  experimentat, are ceva de spus. As dori sa aflu cat mai multe opinii.

Probabil ar trebui sa te orientezi catre carpatine de pe la noi.
De obicei apicultorii care vand pe la noi "caucaziene" sunt niste sarlatani si defapt au niste corcituri intre italiene si carpatine, deh, pentru ei caucazienele inseamna albine cu inele galbene, si cam atat.
Am vazut si caucaziene autentice dar in Republica Moldova; pot sa spun doar ca nu sunt foarte adaptate la zonele mai calde, adica se ajunge chiar sa nu iasa din stup daca este canicula.
In fine, fiecare face cum crede dar foarte probabil o sa ii deranjezi si pe vecinii tai apicultori(daca ai) asta daca ai curaj sa le zici si ei stiu cu ce se mananca apicultura.
Sanatate  :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: jonny_it din Aprilie 04, 2012, 12:05:26 PM
Citat din: cory74 din Aprilie 04, 2012, 11:42:37 AM
Bun gasit celor care se bucura intr-o forma sau alta de existenta albinei in viata lor. Am luat in considerare spusele unora , potrivit carora nu trebuie sa astepti varsta pensionarii ca sa te apuci de apicultura, si iata ca , sub "aripa" unui apicultor cu 30 de ani de experienta , asteptam cu nerabdare vremea calda ca sa ne luam in primire cele 10 familii de albine caucaziene. Din cate am citit (si vazut pe net) se pare ca nu multi apicultori s-au orientat catre aceasta rasa. De asemenea, cei care au avut familii de albine caucaziene au rezumat totul in putine cuvinte: rezistente la frig si boli, agresive , dar harnice si foarte productive. Eu le vad acum in postura de ucenic si evident ca ma fascineaza viata lor in totalitate, dar in mod cert, un apicultor mai mult sau mai putin  experimentat, are ceva de spus. As dori sa aflu cat mai multe opinii.

Probabil ar trebui sa te orientezi catre carpatine de pe la noi.
De obicei apicultorii care vand pe la noi "caucaziene" sunt niste sarlatani si defapt au niste corcituri intre italiene si carpatine, deh, pentru ei caucazienele inseamna albine cu inele galbene, si cam atat.
Am vazut si caucaziene autentice dar in Republica Moldova; pot sa spun doar ca nu sunt foarte adaptate la zonele mai calde, adica se ajunge chiar sa nu iasa din stup daca este canicula.
In fine, fiecare face cum crede dar foarte probabil o sa ii deranjezi si pe vecinii tai apicultori(daca ai) asta daca ai curaj sa le zici si ei stiu cu ce se mananca apicultura.
Sanatate  :hi:
Vedeti de ce vreau sa fac o izolare de familii carpatine sa nu se corceasca mai ales cum mia-u spus unii colegi ca se intamplain pastoral cu familiile,asa ca le pun la pastrat cele cateva familii de unde imi cresc regine, pace! %%- :nono:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

edy

 Caracteristicile A.M.Caucasica sunt cele descrise mai sus doar ca trebuie adaugat ca razza pura este foarte productiva-personal doar la culesul de salcam 1 cu 2 familli madre am produs peste 50 kg miere-marfa in regim de cules stationar-sunt sa spunem asa super-albine,ies din stup si pe ploaie si la temperaturi de 5-6 gradi Celsius, sunt albine extrem de rezistente la frig si ger,foarte mari propolizatoare dar si agresive,insa marele defect pe care nimeni nu-l spune sau poate ca nu-l stie este ca sunt foarte sensibile la pesta americana si europee,deci trebuie facuta in permanenta o foarte buna selectie de albine rezistente la aceste doua boli ale puietului.

Master Edy.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

gudas valentin

Albina Caucaziana,e albina care isi face singura reclama,procurativa si testati,doar atunci puteti sa va faceti o parere.Cu canicula? aratatimi o rasa care merge la cules,tinand cont si de faptul ca putine flori secreta nectar pe Canicula.

                  Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

jonny_it

Citat din: gudas valentin din Aprilie 22, 2012, 09:13:48 AM
Albina Caucaziana,e albina care isi face singura reclama,procurativa si testati,doar atunci puteti sa va faceti o parere.Cu canicula? aratatimi o rasa care merge la cules,tinand cont si de faptul ca putine flori secreta nectar pe Canicula.

                  Valy

Asa au fost aduse si italienele .. si acum toti se plang si vor sa aduca albine din strainatate pentru ca nu mai avem rasa pura.
Apicultorii profesionisti fac miere cu albine locale fara probleme, cei care nu se pricep cauta caini cu colaci in coada, albine care aduc miere si iarna si etc..
Tineti familii puternice si nu o sa va para rau. Asa daca tineti cate 3 albine in fiecare cutie cum sa dea rezultate carpatinele?

Sanatate!  :hi:

bucovineanu

Dintotdeauna romanii au considerat ca tot ce vine dinafara e mai bun. Acest fapt e valabil si in cazul albinelor. Dar aici e mai complicat. In loc sa selectionam albine care au secole si milenii de adaptare la clima si conditiile locului, aducem alte rase de albine care pana sa se adapteze sunt asimilate si dispar, "se topesc" in rasa locala.  Astfel nu facem decat sa "hibridam" ceea ce avem bun, cu urmari nefaste pentru rezistenta si productie.

Adrian Roman

Citat din: bucovineanu din Aprilie 22, 2012, 03:24:05 PM
Dintotdeauna romanii au considerat ca tot ce vine dinafara e mai bun. Acest fapt e valabil si in cazul albinelor. Dar aici e mai complicat. In loc sa selectionam albine care au secole si milenii de adaptare la clima si conditiile locului, aducem alte rase de albine care pana sa se adapteze sunt asimilate si dispar, "se topesc" in rasa locala.  Astfel nu facem decat sa "hibridam" ceea ce avem bun, cu urmari nefaste pentru rezistenta si productie.

Foarte adevarat, si regretabil ca e asa ! "Vanatorii de rase" isi aduc singuri paguba, dar mai strica si la altii , si stricat ramane pe termen lung !

bismark

     Si ce este rau sa obtii o incrucisare rezistenta la frig si harnica si cind afara este sub 10 grade? Daca  vedem ca o iarna putin mai geroasa ne da batai de cap cred ca e musai sa incercam cind va veni timpul sa se scimbe clima sa fim pregatiti ori ca se va produce o incalzire globala sau o racire ca in aceasta iarna nu este rau sa avem si asemenea incrucisari.Si in acest sens fratii nostri moldoveni ne pot ajuta.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

gudas valentin

Domnilor aici vorbim de rasa caucaziana,nu de alte rase.
Va asigur ca pepiniera de la iasi (cu ceva ani in urma )nu aduceau rasa caucaziana sa amelioreze rasa noastra (ecotipul de munte)daca caucazienele nu aveau sa ne aduca ceva mai bun.

jonny_it - eu se poate sa nu ma pricep la carpatine,dar sincer nici nu mai vreau sa ma pricep cat oi trai,daca vrei iti enumer cateva dezavantaje la ele,din umila mea experienta,si sunt cateva!.  :limba:

Dar te rog,sa ne spui ce nu-ti place la caucaziene,inafara de faptul ca propolizeaza de te face cu nervi. :smile:
Lingustica laso-n italia,ca-i sade bine acolo,si este un alt topic cu ea.

Te salut si eu.
                       Valy

Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

buya

#14
ceva informatii despre caucaziana
http://apiselect.weebly.com/index.html
este si in engleza :):):)
Eu am vb pe email cu directorul de la institutul respectiv, si cred ca in primavara o sa comand vreo 5 buc de acolo
sa vedem ce iese :)
Respect !  ^:)^
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler