Botci

Creat de dragos2006, Martie 07, 2008, 10:05:57 AM

« precedentul - următorul »

D006

Leat pentru cresterea artificiala a botcilor

PricopArthur

Fac transvzarea larvelor de o zi, si am avut destul de multe care nu au fost luate in crestere.
Fam a fost puternica, orfanizata, locul in care trebuia introdusa rama de crestere pregatit, larvele plantate in botci tinute sub un prosop umed, botcile plantate pe dopuri de lemn, pt a usura lucrul cu ele.
In genere, nu sunt multumit de nr de botci luate in crestere.
Vad ca si la tine sunt pe letisorul prezentat ai 4 botci bune si 2 neluate in seama, ca si putine albine.
Ce s-a intamplat de nu a mers bine?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: PricopArthurFac transvzarea larvelor de o zi, si am avut destul de multe care nu au fost luate in crestere.
Fam a fost puternica, orfanizata, locul in care trebuia introdusa rama de crestere pregatit, larvele plantate in botci tinute sub un prosop umed, botcile plantate pe dopuri de lemn, pt a usura lucrul cu ele.
In genere, nu sunt multumit de nr de botci luate in crestere.
Vad ca si la tine sunt pe letisorul prezentat ai 4 botci bune si 2 neluate in seama, ca si putine albine.
Ce s-a intamplat de nu a mers bine?
Incearca prin metoda "dublei transvazari" - dupa ce ai tranzvazat larvele de o zi si ai constatat ca albinele au depus laptisor de matca , repeti inca o data tranzvazarea cu un alt set de larve (ai grija ca pe primele sa le scoti) asa larva tranzvazata a doua oara are sficienta hrana ......

thomas

Salutare! Vreau sa introduc botci crescute in modele Nicot in nuclee. Ele fiind de plastic, ma gandeam sa fac un minidispozitiv din sarma, care sa le tina intre ramele nucleului, pe spetezele acestora. Altii vad ca le lipesc pe fagurii ramelor, dar ma gandesc ca e poibil sa cada..
Voi cum introduceti botcile care au si partea de plastic, cum le altoiti?

mihai.vr

Modelul Nicot are elementul acela galben care tine botca de plastic. Acel element are 2 colturi/pinteni. Intepi un pic fagurii de pe rama cu acel colt, apoi apropii cu grija cea de a doua rama fiind atent sa nu strivesti botca. Nu ai grija ca nu pica de acolo. Eu am pus asa si fara cea de a doua rama si a ramas lipita.