Ce rasa e

Creat de valy gudas, Iulie 23, 2008, 09:23:55 PM

« precedentul - următorul »

gudas valentin

albina este carpatina  veritabila
Matca e introdusa recent
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

gudas valentin

an alta pozitie aceas matca va rog pareri
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

Ma indoiesc ca cineva poate recunoaste rasa matcii dintr-o poza sau chiar vazand-o. In plus, fara insamantare artificiala nu mai cunosti rasa urmasilor. Eu am o familie cu matca galbena si majoritatea albinelor cu doua inele galbene. Cu botce din el am facut un roi in care regina e de o culoare comuna si nici o albina nu mai are inele galbene.
Criteriul culorii matcii sau albinelor cred ca trebuie sa fie la coada criteriilor dupa care facem selectia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

In multe din colonii, daca veti privi cu atentie, sunt albine diferite intre ele, datorita trantorilor ce au fecundat matca.
Miere multă şi inimă curată!

gudas valentin

Citat din: PricopArthurIn multe din colonii, daca veti privi cu atentie, sunt albine diferite intre ele, datorita trantorilor ce au fecundat matca.
La aceste fam nu am albina cu inele galbene 4 la numar ,matca asta scoate toate albinele cu inele galbene repet a fost recent introdusa in fam ne avand rezerva matca carpatina,o sa pun o poza cu mama acestei matci si fam ei.
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Salut !
Am acelasi tip de albina ca aspect cu ce are Valy Gudas, tot cu patru inele de la galbui spre cenusii, cred ca culoarea inelelor variaza in functie de varsta albinei, perisori destul de multi pe torace si multe din matcile mele aveau culoarea celei din poza, o alta parte din matci sunt galbui...deschise la culoare si destul de mari!
Nu stiu ce amestecatura de gene au in ele dar nu pot sa ma plang de ele, oua mult, face fata fara probleme la doua corpuri 1/1 Dadant, si daca au ce culege , culeg...nu sunt agresive, doar in anumite momente, insa in general sunt blandute!
Sunt rezistente la boli, singura boala care mi-a aparut intr-unul sin stupi a fost puietul varos.
Cam asta pot sa zic despre ele!

bucovineanu

Eu nu tin cont de numarul inelelor colorate si nici nu tin cont in mod deosebit de marimea reginelor.Singurul criteriu de care tin cont este productia de miere.
Cresc regine de la familia care in doi ani consecutivi a strans cea mai multa miere. La inceput aveam in stupina cateva regine galbene la care instinctul de roire era foarte putin dezvoltat. Productia de miere era medie spre buna.Desi nu le-am eliminat voluntar, in timp culoarea s-a schimbat spre maro, dar s-au pastrat caracterele.

neculai.luca

Citat din: bucovineanuEu nu tin cont de numarul inelelor colorate si nici nu tin cont in mod deosebit de marimea reginelor.Singurul criteriu de care tin cont este productia de miere.
Cresc regine de la familia care in doi ani consecutivi a strans cea mai multa miere. .
Si eu sunt de parere ca productia de miere (sau ce ne propunem: polen, venin etc. ) este suficienta pentru criteriile de selectie. Ar mai conta si blandetea.
Cred ca cea mai productiva fam . le cam intruneste automat si pe celelalte !
Doar atat trebuie :sa tinem o evidenta corecta la productia de miere pe mai multi ani si inmultim linia care se claseaza mereu in frunte.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

balasbebe

Intr-o stupina mare, degeaba vrei sa faci selectia.
Da, vezi cateva matci, ca lucreaza bine, le duci la o distanta de cel putin 15 km. Mai trebuie sa colaborezi, cu inca un supar, pentru trantori, sa inlaturi consangvinizarea. Sa zic ca ai rezolvat situatia, pentru 2-3 ani. Asta cu selectia, este o munca, care nu este la indemana oricui. Cand m-am apucat de stuparit, asa am incercat sa fac. Mergeam prin stupine, si aduceam botci, bineinteles de roire, ca era mai simplu, si stuparii, nu erau prea zgarciti. Stiu ca o sa-mi demonstrati ca am gresit, ca am ales familii roitoare. In acest an deabia am avut cativa roi. Acum 2 ani, mi-au roit si cele pe 3 rame. Nu intotdeauna familia roieste. Depinde si de an. In iarna in care sunt pierderi mari, nu neaparat in aceea stupina, natura vrea sa compenseze pierderile, si atunci se dezlantuie.
  O selectie se poate face, dar cere foarte mult timp.  Cei care fac insamantari artificiale, doar asa pot sa realizeze ceva, dar cum noi traim in Romania, eu raman, la metodele mele.

bucovineanu

Citat din: balasIntr-o stupina mare, degeaba vrei sa faci selectia.
Da, vezi cateva matci, ca lucreaza bine, le duci la o distanta de cel putin 15 km. Mai trebuie sa colaborezi, cu inca un supar, pentru trantori, sa inlaturi consangvinizarea. Sa zic ca ai rezolvat situatia, pentru 2-3 ani. Asta cu selectia, este o munca, care nu este la indemana oricui. Cand m-am apucat de stuparit, asa am incercat sa fac. Mergeam prin stupine, si aduceam botci, bineinteles de roire, ca era mai simplu, si stuparii, nu erau prea zgarciti. Stiu ca o sa-mi demonstrati ca am gresit, ca am ales familii roitoare. In acest an deabia am avut cativa roi. Acum 2 ani, mi-au roit si cele pe 3 rame. Nu intotdeauna familia roieste. Depinde si de an. In iarna in care sunt pierderi mari, nu neaparat in aceea stupina, natura vrea sa compenseze pierderile, si atunci se dezlantuie.
  O selectie se poate face, dar cere foarte mult timp.  Cei care fac insamantari artificiale, doar asa pot sa realizeze ceva, dar cum noi traim in Romania, eu raman, la metodele mele.
Selectie se poate face in orice stupina.Pentru a realiza acest lucru trebuie sa eliminam familiile balast .Ma refer la familiile care roiesc indiferent daca exista sau nu cules, si la familiile care au o productie foarte mica de miere. Acest lucru il putem realiza numai prin inlocuirea reginelor cu regine de la familiile recordiste care nu au tendinta de roire.Este intradevar o munca de durata, dar va spun sigur ca merita.Productia va creste cu pana la 50%. Munca de selectie nu trebuie sa inceteze niciodata, altfel vom pierde ce am reusit sa castigam.
Cea mai buna metoda de prevenire a consagvinizarii este aducerea de oua de la familii recordiste din stupine aflate la o distanta mai mare de 10 km si cresterea de regine din aceste oua.Reginele vor beneficia astfel de imperecherea cu trantori din stupina proprie in care am facut deja selectie si prevenim cosangvinizarea.

gudas valentin

Citat din: bucovineanuEu nu tin cont de numarul inelelor colorate si nici nu tin cont in mod deosebit de marimea reginelor.Singurul criteriu de care tin cont este productia de miere.
Cresc regine de la familia care in doi ani consecutivi a strans cea mai multa miere. La inceput aveam in stupina cateva regine galbene la care instinctul de roire era foarte putin dezvoltat. Productia de miere era medie spre buna.Desi nu le-am eliminat voluntar, in timp culoarea s-a schimbat spre maro, dar s-au pastrat caracterele.
Aici as puncta urmatoarele.Inelele galbene ne indica gradul de corcire cu lingustica sau alte rase,Din aceasta cauza selectand matci din fam recordiste putem da gres aruncanduse gena spre cea a trantorelui sau...Avand doar o culoare la albina ne arata puritatea rasei fie ea...? am observat anul acesta :)intr-o fam recordista cu matca neagra,a iesit 4 frumusele cafeni si agresive de ne-dorit,la anul ...   :roll:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bucovineanu

Nu trebuie sa introducem regine aduse din zone care au alte conditii climatice si de cules, pentru ca oricum nu vor rezista. Daca la alte animale se poate controla  reproductia, la albine acest lucru este imposibil.
De aceea este bine sa selectam ce este valoros in zona si sa nu incercam sa introducem regine care au avut poate productii record intr-o  zona climatica si de cules diferita.Cum am spus si in postarile anterioare nu culoarea e cea care conteaza.

D006

Dle bucovineanu,
Si parerea mea in privinta selectiei.Se respecta niste reguli(proceduri) si selectia da rezultatele dorite. Este adevarat ca la romani este greu sa sa respecte niste regului sau si mai rau sa le accxepte.Oricum la cei de pe forum-uri selectia din cite am vazut,se reduce la familia sa nu fie roitoare celelalte calitati nu pomeneste nimeni la selectie.
Cu stima

bucovineanu

In cartile de apicultura sunt trecute foarte multe criterii dupa care se face selectia. Le cunosc pe toate, dar raman la aceeasi parere: Atunci cand facem selectie criteriul dupa care ne vom ghida este productia de miere. O familie recordista in mai multi ani indeplineste foarte multe din cerintele de care se vorbeste in carti, chiar si testul hyg.

stefan1

Perfect de acord cuce a spus Bucovineanu: productie buna mai multi ani. Asta incorporeaza majoritatea calitatilor necesare, inclusiv criteriul 'hyg' de selectie. S-ar putea ca o familie sa fie foarte productiva intr-un an, tocmai ca nu acorda prea mare atentie operatiunilor de igiena, deci are mai multe albine disponibile pentru cules. E ca o masina care merge fara frana: e mai rapida decat una prudenta, dar sfarseste rau. Un astfel de stup slabeste inexplicabil dupa o perioada cand era foarte bun.
Pe de alta parte si testul 'hyg' are limitele lui. Viteza cu care un stup curata puietul mort depinde de multi factori de moment: cules, populatie, suprafata de puiet (capacit, necapacit), starea de epuizare a albinelor, proportia albine tinere/albine batrane, numarul de rame din stup (prea multe, prea putine sau optim), temperatura etc. Daca nu tinem cont de toate, putem trage concluzii gresite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)