Jos

Autor Subiect: buckfast in romania  (Citit de 36572 ori)

Offline pharaonu75

• Administrator
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 12263
  • Slobozia - IL, 42 ani
Re: buckfast in romania
« Răspuns #60 : Noiembrie 02, 2010, 05:38:44 p.m. »
Exact de asta mie teama si cu matcile buckfast!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)
Sun Photo     YouTube

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #61 : Noiembrie 02, 2010, 05:51:22 p.m. »
Din ce am citit sunt albine normale selectionate timp de .... 60 de ani.

http://en.wikipedia.org/wiki/Buckfast_bee

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5588
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #62 : Noiembrie 03, 2010, 02:07:33 a.m. »
  Am scris odata despre Fratele Adam, cel care a creat rasa Buckfast si din cate rase a facut incrucisari, incepand din anglia, Spania, Franta, Italia, Serbia, Grecia, Turcia, Egipt, Kenia si alte zone.
  Nu problema ca ar scoate urmasi sterili - ceea ce nu-i adevarat - este marele pericol al acestei rase, ci faptul ca in generatiile urmatoare o sa apara albine si trantori care vor avea acele caracteristici ale acelor rase exotice. Adica gene recesive la hibrizii initiali se vor manifesta in urmasi, cu consecinte din cele mai rele. Vor aparea in stupi albine care nu pot rezista la iernile noastre (de ex) si care vor face diaree in stupi, sau albine sensibile la anumite boli sau viroze, care apoi se vor raspandi in toata comunitatea. Poate cand voi mai cauta voi posta pareri ale stuparilor in a caror zona au fost introsuse astfel de matci si care au constatat cum rasele lor autohtone s-au degradat destul de repede dupa aceasta. Chiar italienii se plang ca si in zonele lor consacrate ale rasei Ligustica, rasa s-a degradat si impurificat de cand a fost introdus Buckfast.
  Nu se poate face o analogie cu matcile din rase stabile ca Italiana sau chiar Caucaziana, care nu sunt hibrizi si la care este o stabilitate genica, incat urmasii nu pot fi mult diferiti fata de parinti. In plus Italiana este genetic aproape de Carnica si deci si de Carpatina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline edy

• Full Member
  • Mesaje postate: 581
  • ITALIA, 44 ani
« Răspuns #63 : Aprilie 16, 2012, 01:10:16 a.m. »
 Scopul fratelui Adam da abazia Buckfast a fost de a crea o rasa de albine rezistenta la atacul parazitului traheal A.woodi dar rezistenta si la alte boli, de aceea la inceputul secolului trecut mai bine zis prin anul 1926 cand in Anglia au murit aproape toti stupii el a folosit rasa A.M.Ligustica pe care a incrucisat-o cu diverse rase pe care el personal le-a adus in Anglia ,rase din EUROPA,ASIA MICA SI AFRICA. Timp de peste 70 de ani el a selectionat acest hibrid care s-a stabilizat,si dupa cum spunea el chiar daca acest hibrid se va incrucisa cu o alta rasa precum carnica sau caucazica el va da mereu o discendenta puternica -deoarece este cum am mai spus un hibrid stabil d.p.d.vedere genetic-dimpotriva el se va imbunatati continuu dar aceasta depinde de noi de a sti sa observam albinele noastre deoarece ele ne vor spune acest lucru,daca ceea ce facem este corect sau gresit.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5588
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #64 : Aprilie 16, 2012, 02:27:06 a.m. »
  Aici am dat niste date despre munca fr. Adam:
     http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1358.msg17017#msg17017

Rasa nu e asa de consolidata cum spuneti.
   Dau doar un exemplu, mentionat si in postarea citata:
  La batranete, in 1992 (avea 94 de ani), dupa ce a lasat munca in statiunea de cercetare pe seama unor colaboratori, deci in 1992, stupina de 320 stupi de cercetare a dat doar 1500 kg de miere, deci sub 5 kg/familie. Profund dezamagit se retrage vara si iarna in Germania, in locurile natale. Este o dovada clara ca fara o munca sustinuta de selectie permanenta, rasa asta degenereaza.

Deea si trebuiesc procurate mereu regine de la furnizorii de Buckfast.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline centrifuga

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 284
  • baragan,>59 ani si 12 luni
« Răspuns #65 : Aprilie 16, 2012, 02:42:25 p.m. »
nu este vorba de o rasa,ci de un hibrid-in regnul vegetal ,sau metis in regnul animal.
descendentii se segrega in constituientii initiali
matca b este o componenta,cea de a doua componenta a metisizarii o constituie trantorul cu care s-a imperecheat matca,iar metisul este albina rezultata din ouale depuse !
daca introduceti in stupina voastra o astfel de matca neimperecheata,ce se va imperechea cu trantorii locali,nu vor rezulta albine b,ci un alt metis.
« Ultima Modificare: Aprilie 16, 2012, 02:46:21 p.m. de centrifuga »

Offline milu56

• Veteran
  • Mesaje postate: 2045
  • Almeria - Spania, 58 ani
    • apicultura.ws
« Răspuns #66 : Aprilie 16, 2012, 11:45:20 p.m. »
Are dreptate dl.stefan1si eu am trecut prin aceasta experienta si am ajuns la concluzia ca cea mai buna rasa e selectia din propria ta stupina.

Offline edy

• Full Member
  • Mesaje postate: 581
  • ITALIA, 44 ani
« Răspuns #67 : Aprilie 17, 2012, 11:10:54 p.m. »
 Oricum,a lucra cu albinele de Buckfast (nu este corecta a le chema albine sau rasa Buckfast ci albine de Buckfast dupa numele localitatii unde a trait fratele Adam)este o placere,deoarece aceste albine sunt extrem de blande precum albinele romanesti,foarte productive,cu o dezvoltare exploziva primavara chiar cu 20 de zile mai repede decat multe rase,chiar mai repede cu mult si decat rasa A.M.Ligustica-rasa italiana,sunt albine ce ies din stup si la temperaturi de 6 grade Celsius pentru a cerca o picatura de nectar sau de apa atat de necesar cresterii puietului primavara,familii de mari dimensiuni ce se dezvolta ideal in stupul Dadant de 12 rame si care valorifica foarte bine orice fel de cules de primavara timpuriu de la papadie si rapita pana toamna tarziu.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Offline filip

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 3817
« Răspuns #68 : Iulie 26, 2017, 07:09:44 p.m. »
Iata cocluzia lui Dragos privind rasa BK:
De urmarit atent dupa minutul 5.30
Small | Large
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Sus