buckfast in romania

Creat de dragos2006, Ianuarie 07, 2009, 08:15:49 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Se pare ca nu am invatat nimic in ultimii 20 de ani. Oare din tot ce s-a distrus
chiar nu era nimic bun? Amintesc aici numai distrugerea miilor de hectare de sere si a combinatelor de crestere a porcilor. Acum mancam legume care nu au nici un gust si carne cu dioxina pe care le cumparam pe valuta.Cine castiga acum?
Oare de ce trebuie sa aducem un hibrid  din alta parte care nu stim cum se va adapta la noi si sa renumtam la albinele noastre care sunt adaptate aici de milioane de ani. Daca la alte specii putem crea microclimatul de care au nevoie aici nu putem face nimic in aceasta privinta. Eu am cumparat cu multi ani in urma niste regine de la Icda si toate au fost mai rele decat ale mele. Fiind aduse dintr-o zona cu deficit de polen, imi blocau cuibul cu pastura.Nu trebuie sa uitam cum s-a raspandit varroa in toata lumea si mai ales problemele cu albina africana in America. Singur recunosti Cristi ca este vorba de o problema comerciala. Traim intr-o lume care pe care. Oare nu se urmareste  si aici distrugerea  a ce avem, ca sa depindem de altii? Cred ca nu trebuie sa ne gandim numai la castigul imediat.

D006

Nu are pretentia de a fi un studiu, dar merita citit.
Italiană? Carniolan? Buckfast? Caucasian? Midnite? Starline?...
http://translate.google.ro/translate?hl ... o%26sa%3DG

bucovineanu

In materialul de mai sus sunt laudate albinele noastre, singurul defect, predispozitia la roire. Aici trebuie sa lucram noi prin selectie.
Multumesc si eu colegului Lulaky pentru materialele gata traduse pe care ni le ofera pe forum.

D006

"si sa renumtam la albinele noastre"
asa ceva nu am declarat. eu propuneam un studiu sa vadem daca putem obtine ceva mai bun. asta nu inseamna ca trebuie sa distrugem ce avem. asta oricum s-a facut dupa 90.
"albinele noastre care sunt adaptate aici de milioane de ani"
eu cred ca nu a mai ramas prea mult nici din albinele de pe vremea lui stefan cel mare. numai eu stiu de o gramada de apicultori care mai veneau cu cate o matca in traista de prin europa. eu cel mult militez pentru un studiu stiintific care sa ne prezinte comportamentul si altor rase europene in diverse areale din tara noastra. eu nu cred ca se poate produce o catastrofa. tinand cont de deplasarea rapida a albinei africane in sua, eu cred ca orice rasa europeana poate sa migreze cu usurinta pe continent daca are caracteristici bune de adaptare la un nou areal.
si ca o completare. in 2003 am lucrat in suedia cu alt roman, care cu un an inainte lucrase in spania intr-o afacere cu matci. exista o firma a unui australian care importa cu putere matcile produse in australia pana in momentul in care europenii au impus un embargou. pt austalian nu a fost nicio problema a inceput sa le produca in spania. spaniolii sunt foarte mandrii de albina lor deosebit de agresiva. ei considera ca un stup agresiv este si puternic si rezistent la boli. si totusi permit altora sa introduca matci in tara in mod organizat. eu cred ca pentru multi este o teama provocata de lipsa unor concluzii coerente asupra impactului altor rase.
m-am nascut intr-o gospodarie de la tara si sunt printre stupi de cand am primele amintiri. nu ma deranjaza ca o matca este neagra, roscata, sau blonda. urmaresc evolutia lor si le pastrez pe cele care-si fac treaba bine. asta se poate observa numai ridicand capacul unui stup, sau vazand cum iti cer caturi suplimentare in cules. asa ca atat timp cat am stupi sanatosi si puternici ma preocupa mai putin puritatea rasei pe care o am.

Gruies

un pretin de la Salaj a avut "norocul" sa ii se defecteze TIR-ul plin ochi cu Buckfast  in delta azi vara.La tras intr-o parcare si a revenit peste 4 zile,majoritatea stupilor fiind plinni de albine au roit intr-o veselie.Asadar cati zeci de mii de trantori au zburat atunci pe cerul patriei si cate asemenea zeci de cazuri similare se intampla an de an.Mentionez ca omul respectiv are mai multe rase,aia a fost Buckfastul,in Bihor are o stupina exclusiv carnica si in Salaj mai are o stupina dar acolo nu stiu ce are.Omu meu are de o viata albinele ,nu pot eu un novice sa pun la indoiala ceea ce spune si iata ce spune;in acelesi conditii de cules atat Bucfastul cat si carnica sunt cu 100% mai productive decat albina locala.Concluziile va las sa le trageti singuri.gruia. :hi:

stefan1

Adica sa inteleg ca daca cu albinele noastre cineva obtine 100 kg/familie, cu buckfast ar obtine 200? Dar la culesuri slabe, pentru stuparit stationar? Dar stuparii stationari care vor vedea ca li se schimba rasa fara voia lor, prin trantorii de la cei cu albine straine? Daca unii isi permit sa cumpere la 2-3 ani matci de schimb, multi stupari nu isi pot permite si se trezesc ca au soi mai slab decat aveau cu zeci de ani in urma. Dau apoi vina pe clima, pe paraziti si nu iau aminte la ce zic multi occidentali care s-au confruntat cu aceste rase cu zeci de ani in urma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Domnilor  oare nu  au albinele  noastre atitea  boli? Nu va  este suficient?
Albina nu  este  o  vaca Holstain,va rog mult de  tot sa  va  concentrati asupra  albinei autohtone,care printro buna  selectionare  da  rezultate.Oare  voi  nu  ginditi,la  iernare,la  culesul  de  salcim,la  adaptarea  climei.nu ci  doar la  o  imbogatire  prematura.Haideti fratilor ,sa  luptam  pt albina noastra,pt  bunastare,pt  inventii noi,sa  le  vindem  si  noi altora  produse  romanesti.
Va  multumesc.

bucovineanu

"un pretin de la Salaj a avut "norocul" sa ii se defecteze TIR-ul plin ochi cu Buckfast  in delta azi vara.La tras intr-o parcare si a revenit peste 4 zile,majoritatea stupilor fiind plinni de albine au roit intr-o veselie."
Nu prea inteleg.Din reclama agresiva care se face acestui hibrid stiam ca aceste albine nu au tendinta de roire.Daca in patru zile au umplut cerul patriei cu roiuri, cum ramane cu productia nemaivazuta de miere? Eu stiam ca familiile care roiesc nu prea aduna miere.

balasbebe

Daca este la secret, te rog sa-mi spui pe privat cine este pretinu. Poate il cunosc si eu. Stii ca nu dau nume.
  Baiu cu buckfastul este altul. Pleaca albinele si nu mai ramai cu nimic in lada. Pleaca batrana, si trebuie sa o iei de la capat cu matca.
  Se spune ca are caracter slab de roire. Dar tot il are.

D006

Il cunoastem toti din zona Rm. sarat si nu il cunosti tu care esti din acelasi judet ?
cati apicultori isi permit sa transforme un TIR in pavilion?
Inca un indiciu : este un om foarte bazat si actionar la o firma de procesare miere.
Si eu am fost la o extractie in pavilionul lui si am ramas placut impresionat de cumintenia Buckfast., bine omul are 35 de ani de experimente in spate.
Probabil i-au roit pt. ca nu a mai importat Buckfast si in pavilion au aparut regine  "spalacite" care bineinteles au luat de la trantorii autohtoni instinctul de roire , probabil a vrut sa faca un experiment un an si sa nu mai inoiasca reginele .

Gruies

Dragos stieee!!!!!!!!!!!!!!!!!gruia. :hi:

bucovineanu

Daca presupunerea colegului Dragos este adevarata, avem dovada ca pentru a avea succes trebuie sa cumparam regine Buckfast in fiecare an si atunci cei care le vand si-au realizat telul.

andrei_salaj

D-le Bucovineanu..cei care au facut Buckfastu' nu au alta preocupare decat sa-l vanda...si in cantitate cat mai mare..intotdeauna ce e autohton e bun in locu' respectiv...asa a fost lasat de cel de Sus..dar cei hapsini sigur:pt. bani s-au apucat sa-l aduca si prin Romania..tine 3-4 ani...si dupa aia =>hibrizi care nu-s mai valorosi decat albina noastra mai roitoare....degeaba...eu i-as impusca pe astia..strica ei rasa autohtona fara ca sa putem face nimik.... :mad:

Gruies

nu noi tre sa facem ceva,ci cei care ne conduc.Ok mai devreme sau mai tarziu asazisacarpatina tot se mai corceste ca nu suntem NouaZeelanda sa fim complet izolati,baiu ii ca ''iluminatii" care ne conduc nu fac CEVA sa o pastreze undeva nealterata.Bine nea Andrei,zici ca ti s-a corcit septelu anu trecut c-ai fost la pastoral in Ungaria,hai dumneata la mos Zorici sa-ti dea cate regine vrei de carpatina de la mamica ei,imperecheate de Burebista insusi.Si problema e rezolvata.Eu unuy cred nimeni nu-i tampit sa cumpere Buckfast si altele cu 100 de euroi /buc cand ar putea cumpara (de ce nu primi gratis) o carpatina SELECTIONATA care sa aiba aceleasi caractere.DE CE?Ptr simplu fapt ca o carpatina sensibil egala cu cele enumerate nu exista,a mierlit-o demult si unii au si primit bani pentru selectionarea ei toata vremea asta.Atunci cei care tre sa puna paine pe masa la prunci exclusiv din aceasta meserie nu trebuie condamnati ca s-au reorientat.Nu trbuie condamnati, in nici-un caz.GRUIA. :nod:

D006

In Romania s-au adus tot felul de regine din diferite tari inclusiv in cutii de chibrite . Cine a fost in pastoral oricum are o corceala de regina.
Matca originala romaneasca gasesti doar prin sate din munte unde nu a fost numeni cu stupi din exterior , aceste zone ar trebui ocrotite prin lege ca  rezerva de material genetic cum sunt zimbrii , iar in restul tarii Dumnezeu cu mila... :wink2: