Metode de introducere a matcilor in familii

Creat de dragos2006, Aprilie 06, 2009, 03:28:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

SalutTare!
V-as ruga pe toti sa postati aici ce metode de introducere a matcilor in familii folositi.
Incep cu metoda folosita de mine: introducerea matcii scufundate in miere
Cum procedez:
Ridic matca necorespunzatoare, caut posibilele botci de schimbare linistita si le distrug , scufund matca pe care vreau sa o introduc intr-un paharel cu miere si o introduc  pe fagurele unde s-a aflat vechea matca.Apoi hranesc albinele cu sirop si nu le verific decat 10 zile mai tarziu.

D006


andrei_salaj

merge metoda asta?e introducere directa...cat la suta e sanse de reusita...am citit mult despre introducerea matcilor...si presupun ca cea cu capacelul de sita(dreptunghiular..da satisfactii...ar fi foarte frumos daca s-ar antrena niste discutii aici..cum fac cei cu experienta..stiu ca sunt metode si metode.

filip

Botcile de schimbare linistita nu se distrug -se folosesc.
E adevarat ca doar atunci cand exista trantori sa se imperecheze viitoarele regine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj

probabil vrusese sa scrie botci de salvare.

filip

Citat din: andrei_salajprobabil vrusese sa scrie botci de salvare.
Andrei ,daca ai matca si botci.nu poti spune ca-s de salvare . =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj

scuze..acum am citit prima postare de aici..cu atentie..... :rotfl: ..nu am vazut cuvantul matca din fata"si posibilele botci de salvare" :rotfl: ..
mi-am facut o obisnuinta din a citi rapid...asa zisul "citit printre randuri" :nebun: ..care ma tradeaza cate odata...inca odata scuze..greseala mea. :uimit:

andrei_salaj

metoda asta cu introducerea in miere inainte ..merge cu regine neimperecheate?

filip

Andrei,
E o problema cu matcile tinere si mai ales neimperechiate.Acestea eliberate in stup alearga pe rame,de multe ori sunt atacate de albine si omorate fara a avea ceva albinele cu ele.Dar alergand automat albinele le percep ca intruse.naclairea in miere poate da rezultat,matca trebuie curatata de miere de albine si astfel se linisteste.totusi recomand MATCA in CUSCA cu dop de ceara.Sa fie eliberata de albine sau daca nu reusesc sa fie ajutata eliberarea de catre apicultor dupa 24 ore.
Astfel mirosul de matca e cunoscut ,albinele se obisnuiesc cu ia si o protejeaza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Aurelian A.

Hai sa mai dezmortim putin topicul acesta.Am tot cautat aici care este cea mai buna si simpla metoda de introducere a unei regine intr0un stup dar nu prea sunt foarte multe detalii.
As vrea sa imi fac niste roi cu regine imperecheate,voi cum ati proceda? Iau ramele 2 3 rame cu puiet si una ,doua cu hrana,pana aici nu e greu.Cum introduc matca imperecheata? o sa vina in cutie din aceea de transport..o introduc pur si simplu in stup si albinele o sa o elibereze? sau ar mai trebui luate ceva masuri de precautie? :D
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mape 48-petru manea

Cea mai reusita metoda de introducere a unei matci inperechiate intr-un roi nou format este "matca sub capac "
Dupa ce ai format roiul controlezi si distrugi eventuale botci de salvare timp de 4-7 zile ---dupa care introduci matca sub capac si atepti sa roada fagurele de la marginea capacului si eliberarea matcii---procentul de acceptare poate fi si 100% ---eu asa fac ---nereusita poate interveni cand scapa nedistrusa o botca de salvare

Aurelian A.

Deci ar trebui sa ii las orfani 4 5 zile? daca o sa iau doar rame cu puiet capacit atunci nu ar mai trebui sa-si traga botci,nu?

Nu am inteles exact expresia "matca sub capac"..daca ati putea detalia putin nu ar fi rau,multumesc!
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Kiwi Bee


Aurelian A.

Interesanta Colivia aceea,dar daca nu o avem.. :mad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu

O colivie mai buna decat cea din postarea la care se face trimitere se poate face dintr-o bucata de tabla perforata care se foloseste la fundurile cu plasa. E mai buna decat plasa impletita deoarece nu se deformeaza si se introduce mai usor in fagure. Acea tabla fiind cositorita si nu zincata poate fi lipita cu usurinta la colturi si se poate lipi cu usurinta acel tub.