Tipuri de botci

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 02:52:12 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Daca este o singura botca nu poate fi vorba de roire. Dar nu-i exclus ca dupa cateva zile albinele sa construiasca si alte botce si sa roiasca. Acum sti cateva din conditiile care favorizeaza roirea: spatiu insuficient, lipsa de aerisire, multa albina tanara si neutilizata, predispozitie genetica si multe altele. Vezi ca daca vrea sa roiasca, primul roi poate pleca imediat dupa ce prima botca este capacita, dar poate si sa stea pana primele matci din botce sa se apropie de eclozionare, sau chiar sa roada un rand de botce mature si sa mai amane cu cateva zile primul roi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Spatiu au din belshug fiind in 2 cutii de 1/1 si munca ai ca sunt 5 rame in constructie. Puiet capacit este destul si larve de cateva zile la fel.
de aceea ma intriga. Mai ales ca botca e f. mare construita dar in interior am vazut doar laptisor de matca.

stefan1

De obicei cand se hotarasc sa roiasca, stupii nu mai cladesc faguri. Uneori se mai gasesc in stup bizarerii. Am intalnit si eu botca din care lipsea larva si era doar laptisor si se pot gasi si unele explicatii la asta. Mai poti verifica, sa vezi ce se intampla.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)