Tipuri de botci

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 02:52:12 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Si eu am vazut de la inceput ca acea botca nu seamana cu botcile de schimbare. Din acea botca nu cred ca va iesi regina. Cred ca nu va iesi nimic e posibil sa fie chiar goala.

D006

Ce virsta trebuie sa aiba larvele ptr a otine forte bune regine.Ma poate cineva ajuta?

bucovineanu

Daca citeai cu atentie acest topic raspunsul este dat putin mai sus: 12-36 ore.

D006

Adevarul esta ca acea poza este nereusita complet , dupa ce ca este in ceata am facut poza botcii dintr-un unghi gresit care lasa o cu totul alta impresie. Acum inteleg cum sta chestia cu pozele din ziare unde noi inghitim diferite 'gogosi"
  Scuzati-mi amatorismul , sper ca pe viitor sa fac fotografii mult mai bune , la astfel de poze  unghiul dintre raza aparatului si axa botcii trebuie sa fie de 90 grade , altfel iese o poza ca cea de mai sus si ne pierdem in detalii.  :rusine:

D006

Mie mi se pare clar poza unei botci din mijlocul fagurelui.

D006

Ma scuzati si va multumesc dle Bucovineanu.

D006

Citat din: bucovineanuSi eu am vazut de la inceput ca acea botca nu seamana cu botcile de schimbare. Din acea botca nu cred ca va iesi regina. Cred ca nu va iesi nimic e posibil sa fie chiar goala.
Ceva detali m-ar interesa.
Ce ii lipseste?
Poate fi capacita si totusi goala?

bucovineanu

Daca Dragos mai retine unde aplantat-o ne poate spune daca a iesit regina din ea.

D006

Aseara a eclozionat prima botca la mine in rama cu custi.
O aveam in casa si dimineata era matca in ea.
Cam blonda si fara dungi negre.
Am luat-o cu mine si am pus-o cu o cusca de plasa intr-un nucleu facut ieri.
Mai sunt trei botci frumoase in nucleul de prasila si tare sper sa nu le gasesc rupte azi dupa servici.
Daca da ..... facem alta serie.

trantorasul

La extractia de la fs am descoperit intr-o familie o botca inchisa de 2-4 zile, amplasata central in partea de jos a unei rame. Tot pe acea rama am gasit in partea de sus 3 botci, cu larva de 5-6 zile. Dupa ce le-a vazut si colegul batran a concluzionat ca sunt de schimbare linistita si le-a distrus pe cele necapacite, lasand-o pe cea de jos care era capacita.
Acum citind acest topic trag concluzia ca, colegul meu s-a inselat.
Acum sunt curios cand ajung la stupina daca a roit sau intradevar a fost de schimbare linistita.

bucovineanu

Daca nu mai erau alte botci in acel stup erau intradevar de schimbare.Atunci cand vor sa roiasca au mult mai multe botci.

trantorasul

Se pare ca nu a fost de schimbare linistita. Cred ca dupa ce am tras mierea, regina batrana s-a razgandit, pentru ca acum am gasit-o roasa in lateral si am gasit si oua proaspete si oricum chiar daca ecloza alta botca, nu avea cum sa oua intr-un timp atat de scurt.

bucovineanu

Atunci cand urmeaza sa fie schimbata regina, asa se intampla de cele mai multe ori. Este lupta dintre albine care vor sa o schimbe pentru  ca nu mai corespunde si regina care vrea sa mai traiasca. Albinele construiesc botci de schimbre, iar regina cauta sa le distruga. Pana la urma inevitabilul tot are loc. Vremea roitului a cam trecut si atunci cand vor sa roiasca construiesc mult mai multe botci.

D006

Schimbarea generatiei intr-un stup este o lupta pe viata si pe moarte.
Eu am gresit anul acesta cand am vazut ca prima mea familie facuse botci de schimbare si eu am facut un roi cu ele care acuma prospera frumos.
In schimb familiaoriginala a intrat intr-un declin de populatie si am fost shocat cand au ramas doar 5 rame de albina si cateva petece de puiet capacit asa ca am luat decizia si am eliminat matca veche si le-am dat o botca ce a ecluzionat la 2 zile. Acum astept explozia de puiet ca rezerve de polen au din belshug.

D006

Ieri inspectand stupul meu mai agresiv am dat de o singura botca la care nu ma asteptam.
Sunt pe vertical in 2 cutii si 20 de rame din care vreo 5 le construiesc inca.
Puiet capacit frumos si uniform si rame cu oua/larve fff uniform.
Botca era in cutia de sus si este 75% construita si plina de laptisor de matca dar nu am vazut larva.
Este cam la 2 degete mai sus de marginea de jos a ramei.
Este de schimbare linistita? Matca se oua ff frumos inca.
Este de roire? Au mult de lucru la faguri noi dar au si cules frumos.
Am pus o pioneza unde este si o sa o reinspectez in 7 zile si cred ca o d=sa fac un nou roi cu acea rama.