SA IUBIM-regina

Creat de dragos2006, August 27, 2009, 01:01:11 PM

« precedentul - următorul »

D006

Dece sa iubim regina?Numai asa vom putea avea rezultatele dorite din stupinele noastre:alegand si megand la urna,sa nu ne lasam in baza altora cum se lasa unii la alegerile guvernamentale.

filip

Gaby,ce sa facem la urna?
Sa alegem un trantor? :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Regina este o masina de ouat.
Daca are tot ce ii trebuie si nu mai oua bine o eliminam fara remuscari.

D006

Citat din: filipGaby,ce sa facem la urna?
Sa alegem un trantor? :rotfl:
Eu la inceput o sa aleg trantori si vreau sa experimentez marcarea. Nu am curaj sa marchez din prima o matca. Este o arta si asta,  care nu cred ca se poate face asa direct pe regina.
Nu-mi permit sa o distrug.

D006

D-nul Filip, mi-ar place mult sa-mi dai niste sfaturi despre cresterea marcilor,mi-ati  mai spus de acea foita care o introduc intr-un stup si dupa ce depune marca oua o tai in fasii, dar aici cred ca imi primd urechile, nu prea inteleg acest procedeu. Daca ati avea rabdare sa-mi dati mai multe detalii, pas cu pas, sigur voi intelege mai bine.Cred ca ati postat pe stuparitul si acolo eu nu mai pot intra. Va multumesc!

filip

E simplu gaby.
Se insarmeaza un ram DADANT doar cu 3 sarme in partea de sus ORIZONTAL.
Se pune la crescut in stupul din care vrem sa scoatem regine.In paralel orfanizam un alt stup bun sa fie pregatit sa creasca viitoarele regine.La 4 zile dupa orfanizare rupem toate botcile.Apoi punem ramul respectiv cand e ouat in stupul orfanizat decupand partea de jos pana la oua in forma de semicerc.
Cand fam ia in crestere ouale si incep sa traga BOTCI accestea se raresc asfel in cat sa se poata decupa dupa ce sunt BOTCILE capacite cu un catar si sa se foloseasca.
A doua varianta e sa taii fasii din ramul noua cu fagure in care sunt oua si sa le prinzi pe niste leturele in ram cu gura in jos ,astfel in cat sa se poata trage botci lejer. :)
http://www.filehost.ro/albume/stupina_feri_dan/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Dl. Filip,ramele mele sunt insarmate pe vertical si nu am rame de dadant,cu rame de layens nu se poate,prima varianta?

filip

E tot acceias treaba indiferent de rame,conteaza doar sa nu fie sarma acolo unde trebuie decupata BOTCA.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: gaby de apit
Citat din: filipGaby,ce sa facem la urna?
Sa alegem un trantor? :rotfl:
Eu la inceput o sa aleg trantori si vreau sa experimentez marcarea. Nu am curaj sa marchez din prima o matca. Este o arta si asta,  care nu cred ca se poate face asa direct pe regina.
Nu-mi permit sa o distrug.
O idee ff buna.