Cum gasesc trintorii regina care iese la imperechere

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 07:01:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: mariusCINE MA AJUTRA!!!!!!!1
la ce inaltime se fecundeaza reginele, sau se pot fecunda si intr-o incapere
si totusi se poate fecunda intr-o camera

PricopArthur

...intr-o camera se pot fecunda artificial.
de fecundare naturala in camera nu am auzit pe nimeni, si nici nu am citit nicaieri.
Daca stiiceva de asa ceva spune.
Invatam din dialog.
Miere multă şi inimă curată!

D006

si eu am intrbat fiindca nu stiu pote ne spune cineva care stie mai multe

D006

o intrebare domnilor colegi:   care este principalul  factor de transmitere a agresivitatii . dupa cele observate de mine, cred ca trantorii sunt "vinovatii"
ma ocup de albine de 6 ani,si pe langa  prod. de miere,si lipsa predispozitiilor la boli,  consider ca si acest aspect conteaza.

D006

am trei linii de albine , si pot sa "ma joc" putin cu selectia.unele blande , populate moderat,productie ridicata;  altele blande,foarte populate dar cu productie buna doar in august, cand simta ca vine toamna, iar alta care are toate calitatile,in afara de blandete.inteapa, fratilor, de-ti vine sa dansezi.nu as renunta la eapt ca  incepe treaba la 6.20 dimineata, cu o  ora si ceva inaintea celorlalte.daca simte vreo  miscare,in 30 de sec,  ies la urdinis 5-600 de albine care dau din antene, gata sa atace.  astept lamuriri, cu  multumirile de  rigoare!

eusebiu

Caracterul agresiv este dat de trantorii cu care se imperechiaza regina.
Dupa unii cercetatori trantorii care au gene agesive ar fi ceva mai rapizi decat cei normali. Asta ar fi si cauza inmultirii asa rapide a albinei africanizate in america.
Sunt locuri de adunare a trantorilor si se pot observa mai ales in luna mai.
Cunosc un astfel de loc de 3 ani. Prima data cand am dat peste el am zis ca este un roi in zbor. A ras nevasta si fimea cand ma vedeau alergand dupa ghemul de imperechere.
Cand se cupleaza regina cu un trantore pierde din inaltime si eu alrgam ca prostul sa le prid. Reultat zero prinderi, am fact sport si atat.

D006

"Caracterul agresiv este dat de trantorii cu care se imperechiaza regina.
Dupa unii cercetatori trantorii care au gene agesive ar fi ceva mai rapizi decat cei normali. Asta ar fi si cauza inmultirii asa rapide a albinei africanizate in america."
albina africanizata (albina ucigase), este demonstrat, are avantajul genetic ca matca paraseste botca cu 1 zi mai devreme decat matca europeana. acest fapt a dus la impunerea amprentei genetice asupra albinei europene.

eusebiu

Asta se stie ca regina africana ese  mai repsde cu o zi decat europenele.
reginele europene imperechiate cu trantorii africani dau oalbina mult mai agresiva.

milu56

Citat din: mariussi eu am intrbat fiindca nu stiu pote ne spune cineva care stie mai multe
Sigur,intro incapere numai artificial se poate fecunda matca,pe cale naturala numai in natura.Sunt cazuri cand matca fecundata artificial,mai iese si se fecundeaza natural.

D006


stefan1

Am vazut filmul, se pare ca nu este un caz real ci regizat. Matca nu-mi pare ca bate din aripi si nici copulatia nu a avut loc.Filmarea foarte faina, oare a facut-o un roman?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)