Cum gasesc trintorii regina care iese la imperechere

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 07:01:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

Dlor,
Nu este test de cunostinte ci o simpla intrebare:Cum gasesc trintorii regina care iese la zbor de imperechere?
Cu stima

filip

Trintori au vetre unde se aduna,iar albinele ce insotesc regina le cunosc.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipTrintori au vetre unde se aduna,iar albinele ce insotesc regina le cunosc.
Dle filip,
Este adevar dar trintorii le recunosc si dupa altceva.Ele emit acei feromoni(despre care stiti) iar individul trintore are in antene un receptacul care detecteaza acesti feromoni si la o distanta de 60 m departare.Albinele care insotesc sau nu regine nu au nimic cu aceasta.
Cu stima

filip

Omul cit traieste invata ,de aceia e util sa comunicam :) Multumesc e o placere sa va avem pprin preajma :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

n-are cum, de la 60 de m departare e prea putin. Altfel cum se explica imperecheatu' matciii cu trantori de la distanta mare de stup?

stefan1

Din ce am citit , sunt locuri de strangere a trantorilor, aceleasi in fiecare zi, ba de regula si de-a lungul anilor, desi trantorii dispar toamna. In acele locuri se invart intr-un ghem de dimensiuni mici. Un trantor zboara acolo cam 20 min, dupa care se intorc la stupi pentru realimentare. Matcile se duc ele in acele zone si imperecherea are loc in acel spatiu restrans iar matca nu mai este urmarita cand paraseste zona.  O matca se imperecheaza in medie cu 7 trantori dupa unele surse, altele vorbesc de o medie de 13, dar pot ajunge si la 20. Faptul ca matca nu e interceptata oriunde este evidentiat de faptul ca la inceput ea face cateva zboruri de recunoastere care dureaza din ce am vazut eu 5-10 minute, dar revine fara sa se fi imperecheat, desi e plin de trantori in zona. Probabil acest comportament este benific, ea neimperechindu-se cu primul venit, ci din acea concentrare au succes cei mai vigurosi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

In cartea "Albinele si produsele stupului".. la pagina 60 scrie:..:.".Recent s-a descoperit un alt feromon ,produs de glandele subepidermice din abdomenul matcii, feromon perceput de trintori doar de la 30 de metrii si are rol in atragerea  acestora si in stimularea copulatiei [ Winston, 1987 ]."...Tot acolo dar pag 63.."Trintorii emit un feromon care constituie liantul apropierii lor in zbor in aer si in culoarele de zbor si de asemenea atrage matca virgina in zonele de imperechere[Gerig, 1971,citat de Winston, 1987]"

D006

...mai ne uitam si-n carti ca nu le tinem minte pe toate...

PricopArthur

Am citit si noi prin carti. Dar pot sa spun ca pentru mine a fost ca o magie cand am vazut (din pacate doar o data), matca in zborul de imperechere. Zbura intr-o poenita la 100 - 150 m de stupina, deasupra capului . In urma ei sa fi fost 15 - 30 trantori.
Miere multă şi inimă curată!

D006

CINE MA AJUTRA!!!!!!!1
la ce inaltime se fecundeaza reginele, sau se pot fecunda si intr-o incapere

PricopArthur

Matcile nu se fecundeaza la inaltime mare. 2 - 5 m. Spatiul de care au nevoie e mare.
Se pot fecunda intr-o incapere doar artificial.
Am citit mai demult intr-o carte ca au prins matca de un suport care se invartea in jurui unui pc fix, iar in urma ei zburau destui trantori. Cei care au fecundat matca au putut fi adunati morti de pe jos.
Miere multă şi inimă curată!

D006

dar de ce au murit trantori domnu arthur ?
sau invartit prea mult dupa matca in jurul pixului
ma scuzati dar nui gluma as vrea sa stiu.
               cu stima marius

filip

Trintorul care fecundeaza matca ramine fara barbatie asa ca acolo se incheie ciclul biologic.Urmatorul inlatura barbatia primului apoi o fecundeaza,cind intra in stup regina dupa fecundare de obicei poarta o barbatie de trintor in fund care este apoi inlaturata de albine.Matca inainte de imperechere face mai multe zboruri de recunoastere.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipTrintorul care fecundeaza matca ramine fara barbatie asa ca acolo se incheie ciclul biologic.Urmatorul inlatura barbatia primului apoi o fecundeaza,cind intra in stup regina dupa fecundare de obicei poarta o barbatie de trintor in fund care este apoi inlaturata de albine.Matca inainte de imperechere face mai multe zboruri de recunoastere.
eu in carte am citit ca doar la ultimul trintor cand spermateca este plina atunci muschi abdominali se contracta si ii rupe doar la ultimul

PricopArthur

In momentul copolarii, aparatul reproducator al trantorului ramane prins de matca pana vine la rand urmatorul. Un fel de "posta".  :)
Trantorul moare instantaneu.  :sad:  Toti trantorii se pregatesc pt acest moment maret, dar putini au parte de acest eveniment.
Miere multă şi inimă curată!