Reginele lui Tom & Suki Glenn

Creat de dragos2006, Iunie 21, 2009, 07:46:36 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Efrumoasa indeletnicire,stuparitul.

D006

Citat din: milu56Am facut cativa roi de selectie (neagra de spania) si pot sa luctrz in trucou.
Roiurile in general nu arata agresivitatea unei famili mature.
Am prins roiuri naturale fara niciun fel de protectie dar dupa 6 luni cand era catul plin cu miere voiau sa-mi scoata ochii.

stefan1

Andrei, am mai spus ca in zona ta este si albina africanizata. Referitor la roiul de care ai vorbit, daca nu a fost cu matca fecundata, dupa o perioada ai de a face cu alta rasa de albine. Am mai spus ca din botce ies mai intai matcile cu 'sange' african, la care stadiul de pupa este cu una-doua zile mai scurt decat la rasele europene. Deea acea rasa are tendinte sa inlocuiasca rasele europene, chiar in familii in care reginele erau de rasa europeana. Am mai spus ca multi stupari din zonele unde a ajuns albina africanizata schimba o data sau chiar de doua ori pe an toate reginele cu matci certificate (din zone fara albina africanizata), tocmai ca sa evite aparitia albinelor agresive sau prea roitoare.
Pe de alta parte ai dreptate ca un roi mic nu e la fel de agresiv ca un stup mare.  Dar conteaza si conditiile de cules, temperaturi, ora din zi, presiunea atmosferica si multe altelelucruri care influenteaza agresivitatea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Adevarat spus.
Si o noua teorie pe care am auzit-o e ca pritn portul comercial ar intra albinele africanizate mai rapid. Adica cu vasele comerciale ce vin din America de sud.
Dar vad ca am deviat de la fecundarea artificiala care este subiectul prezent.