Reginele lui Tom & Suki Glenn

Creat de dragos2006, Iunie 21, 2009, 07:46:36 AM

« precedentul - următorul »

D006

Avea vreo 7 adapatori vi, cu plante acvatice si cu pesti.

D006

Si mov

D006

Avea un sistem se suport al stupilor unic pt mine prin simplitate si eficienta impotriva furnicilor.

D006

Sub capacele ceva vaselina.

sfantul spiridon

oricum sa stiti ca sunt incantat ca de "departe" cineva ne mai impartaseste si noua din experienta sa si a altor neamuri...de multe ori am observat cu regret ca apicultorii nostri se cred dumnezeu pe pamant...ca rad de chinezi ca sunt prosti dar china ne da clasa, ca rad de apicultorii care au costume apicole dar nu au citit niciodata regulile de lucru in stupuna, etc...
apropo..unul dintre acesti arbori l-am vazut si in romania..arborele de matase, nu?..si magnolia am vazut-o...oare este ea melifera?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

Citat din: AndreiRNArbori exotici
este melifera chestia asta domnule andrei
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Simi

Citat din: sfantul spiridondar china ne da clasa, ca rad de apicultorii care au costume apicole dar nu au citit niciodata regulile de lucru in stupuna, etc...
Dupa parerea mea acei apicultori pe care ii vedem cu acele costume de parca se pregatesc sa plece in spatiu chiar sunt de ras, si daca observati majoritatea lor au un afumator pe masura de parca ar vrea sa alunge albinele ca sa poata ei controla. Tocmai iubind albina ne face sa ii condamnam, vazand fiecare cum o mai chinuie. Ce reguli de lucru in stupina ai citit dumneata si unde le-ai citit, la lucrul cu albina "ucigasa" sau unde, ca atunci nu ne mai chinuim sa facem selectie si facem costume dealea de nu trece nici sageata.
P.S. Nu o luati in mod personal nu am nimic cu dv. ca de altfel cu nimeni. :hi:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

valter

Nu ca as fi umblat f mult sau as fi citit biblioteci intregi despre aceasta meserie, dar:
-pozitia din care faci o apreciere trebuie neaparat sa fie obiectica;
-comparatiile facute intre albina carnica carpatina, excesiv de blanda si fara cules, cu albina neagra din vestul europei, foarte agresiva si pe cules bun, este o mica greseala;
-portul ambalajului de protectie la albina agresiva este obligatoriu, ia ganditiva ce se intampla cand extragem mierea la carpatina si se pregateste sa ploua afara;
-unii meseriasi care au bucfast si neagra in locatii diferite lucreaza in aceleasi conditii de protectie, din obisnuinta.
Asa ca nimeni nu-i de condamnat, depinde din ce pozitie privesti afumatorul.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

milu56

Neagra de Spania,e agresiva intradevar dar nu toate,sar putea face selectie.

D006

Citat din: sfantul spiridon
Citat din: AndreiRNArbori exotici
este melifera chestia asta domnule andrei
Melifera nu stiu dar polen am vazut ca aduna albina.
Avea si cativa salcami prin curte dar hraneste albinele cu miere.
Avea garajul plin de rame capacite doar pt albine.

andrei_calinescu

Trei dintre fermierii cu care am lucrat sunt pe cale de a elimina albina neagra din septelul lor.
Doi cu carnica, celalalt cu Buckfast si Italiana.
Cand deschizi o familie cu negre remarci mai multe aspecte:
1. Zumzetul similar cu stadiul orfelin
2. Albina danseaza permanent si-si paraseste rama, in curand se face un nor de albine in jur.
3. Daca nu ai manusi in primele 15 sec ai luat 20 de intepaturi in maini.
4. Cand dai cu fum(nu ai de ales) se agita si mai tare.
5 Are tendinta de furtisag
6. Trece in general rau iarna(aspect mizerabil in cuib).
7. Demareaeza mai greu primavara
Daca atunci cand pui izgonitoare, sau inchizi-deschizi la mutat, nu ai manusi, te-ai ars.
Sunt de acord Simi cu contemplarea albinei, dar atunci cand ai de-a face cu "fiare"(nu exagerez), uiti de arta.
Cel mai des spui "merde".

milu56

Si eu m-am gandit intro vreme sa o elimin asa incet,dar acum nu mai sunt de aceeas parere.

D006

Citat din: Simi
Citat din: sfantul spiridon
dar china ne da clasa, ca rad de apicultorii care au costume apicole dar nu au citit niciodata regulile de lucru in stupuna, etc...
Dupa parerea mea acei apicultori pe care ii vedem cu acele costume de parca se pregatesc sa plece in spatiu chiar sunt de ras, si daca observati majoritatea lor au un afumator pe masura de parca ar vrea sa alunge albinele ca sa poata ei controla. Tocmai iubind albina ne face sa ii condamnam, vazand fiecare cum o mai chinuie. Ce reguli de lucru in stupina ai citit dumneata si unde le-ai citit, la lucrul cu albina "ucigasa" sau unde, ca atunci nu ne mai chinuim sa facem selectie si facem costume dealea de nu trece nici sageata.
Suna un pic a invidie dupa mine.
As vrea sa va vad poza lucrand la albine in tricou si pantaloni scurti.
Ce vedeti in poza sunt incepatori in timpul unui curs si nu cred ca dumneavoastra ati deschide stupina pt un grup de studenti fara protectie adecvata.
Da, cand am fost in stupina lui Tom chiar daca era 300+ de famili erau extrem de pasnici si atribui asta faptului ca nu aveau miere ci erau numai nuclee de imperechere si de facut botci.

milu56

Am facut cativa roi de selectie (neagra de spania) si pot sa luctrz in trucou.

sfantul spiridon

Citat din: Simi
Citat din: sfantul spiridondar china ne da clasa, ca rad de apicultorii care au costume apicole dar nu au citit niciodata regulile de lucru in stupuna, etc...
Dupa parerea mea acei apicultori pe care ii vedem cu acele costume de parca se pregatesc sa plece in spatiu chiar sunt de ras, si daca observati majoritatea lor au un afumator pe masura de parca ar vrea sa alunge albinele ca sa poata ei controla. Tocmai iubind albina ne face sa ii condamnam, vazand fiecare cum o mai chinuie. Ce reguli de lucru in stupina ai citit dumneata si unde le-ai citit, la lucrul cu albina "ucigasa" sau unde, ca atunci nu ne mai chinuim sa facem selectie si facem costume dealea de nu trece nici sageata.
P.S. Nu o luati in mod personal nu am nimic cu dv. ca de altfel cu nimeni. :hi:
nici eu nu am nimic cu dumneavoastra da se vede ca regulile de lucru nu le prea stiti ..cat priveste alte "neamuri" care proaste si "imbracate" fiind, ne dau clasa ele, aceste neamuri nici nu se pupa cu albine nici nu se culca cu ele , ci le exploateaza ca asa trebuie...noi muncim , ele muncesc, plantele cresc, toata lumea este fericita...apoi eu am putini stupi, am mai spus, numai 18 dar am observat ca unii sunt foarte rai...sa-i "pierd"...nu pentru ca sunt recordisti...sa-i inmultesc mi-e frica nu numai de mine, da mai am si vecini si fete si nevasta....asa ca accept situatia si incerc sa o tin sub control..cand i-am spus si varului meu asta(care e mai incepator ca mine- cred) a ras de s-a umflat...cand a deschis capacul unui stup din cei pomeniti-am ras eu
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro