Reginele lui Tom & Suki Glenn

Creat de dragos2006, Iunie 21, 2009, 07:46:36 AM

« precedentul - următorul »

D006

Azi am fost la casa si una din prisacile acestor oameni.
Putin istoric.
Trecuti de 50 de ani produc regine de 32 de ani.
O casa modesta pe niste dealuri impadurite.
Pana in 1999 au produs regine cu imperechere libera, naturala.
Cam 20000 de regine pe an.
Prin 1999 cu aparitia albinelor africanizate a trecut la insamantarea artificiala si regine cu pedigree.
Au 5 subspeci diferite si produc regine pure pt producatori de regine.
Peste $100 bucata si asi a marcat regina 1298 pe anul acesta.
Am avut ocazia pt prima data sa fac si eu grafting, sa mut larva de o zi in potiras de plastic in care a pus in fiecare o picatura de laptisor de matca.
Suki ne-a aratat cum se vopsesc reginele si am practicat pe trantori cine a dorit.
Ea zicea ca avea de marcat cateodata 100 de regine pe zi.
Am avut ocazia sa privesc la microscop 2 milioane de spermatozoizi de trantore si erau fff vioi. Cica ar sta in viata 3 - 5 luni chiar in sticluta si isi trimet prin posta sperma de diferite speci.
Tom a studiat la U.C. Davis genetica si inmultirea albinelor si este fff implicat in genetica albinelor. Albinele cu care lucreaza nu sunt afectate de varroa si de peste 10 ani nu a vazut cazuri de foul broud sau alte boli de puiet. Cica genetic albinele sunt programate ca atunci cand apare boala la larve sa le dea afara din stup.

D006

Are coloni mici si ff mici.
Nu recolteaza miere.
Matcile le testeaza in corpuri 1/2 impartite in 4 compartimente.

D006

In 100 de corpuri de stup are peste 300 de famili de albina.

D006

Intr-o remorca din ani 70 parcata sub un pom si-a facut laboratorul de extras sperma si insamantare artificiala.
Aduna 100-160 de trantori de la o familie cunoscuta ca pura si le extrage sperma cat sa ii umple fiola de insamantare.
Adauga o soliutie salina sterila cu PH .8.
Lasa aceasta solutie peste noapte ca sperma sa se amestece.
Cu cat o regina are material genetic mai divers cu atat caracterisicile rasei sunt mai concentrate.

D006

In a 16 zi a botcilor le pune in gura unei sticlute mici si intr-un incubator la 93F.
Am uitat ca sperma de la trantori se recolteaza numai daca temperatura este peste 69F (19C).
Matca roade botca si iese in sticluta si de acolo el le inspecteaza si le pune intr-o rama cu multe colivi.

D006

Sunt puse intr-o colonie fara matca lor si sunt hranite 5-6 zile inainte de imperechere.
Foloseste pioneze de 5 culori diferite pt cele 5 speci cu care lucreaza si scrie pe ele informatii despre parinti. Despre mama la inceput.
Cand sunt gata sunt aduse pt insamantarea artificiala si sunt anesteziate cu CO2 in tubul de insamantare care se potriveste perfect la un tub cu CO2 umidificat.

D006

Echipamentul este de ff mare precizie si cu un ac de sticla sperma este injectata in matca.

D006

Matca inca anesteziata primeste pe spate cu Crazzy Glue un cerculet de plastic cu un numar de inmatriculare unic.
Ea pastreaza aprox 5 milioane de spermatozoizi in spermateca si elimina restul.
Taie un sfert dintr-o aripa si o pune un cusca ei si noteaza pe pioneza informatiile trantorilor,

D006

Inapoi intr-un stup de intretinere matcile imperechiate sunt hranite prin plasa 4-5 zile dupa care le introduce in unul din micile famili pt a incepe ouatul.
De acolo in cutiile de transport pt clienti.

D006

Am uitat pusul matci in cusca de acceptare.
Aseaza cusca sa fie ceva polen si cateva albine gata sa iasa din celula.

janese

AMERICANULE....EU TZI-AM ZIS...NU ESTI PROST...m-ai dat cu cracii in sus.....spioneaza in continuare...
dupa toate pozele si explicatziile tale..m-am ales cu un oftat :uimit:  :uimit:  :uimit:

D006

Citat din: janese
1. EU TZI-AM ZIS...NU ESTI PROST...
2. m-ai dat cu cracii in sus.....
3. spioneaza in continuare...
4. dupa toate pozele si explicatziile tale..m-am ales cu un oftat :uimit:  :uimit:  :uimit:
1. Daca tu mi-ai zis ..... asa o fi atunci.  :rotfl:  :rotfl:
2. Poze va rog. Chiar daca nu esti tipul meu.
3. Meseria se fura.
4. Imi cer scuze daca te-am intristat.
Oricum Tom are o locatie superba si Suki se plangea ca acuma in "valea" lor sunt peste 2000 de stupi. Competitie mare la floare.
Dar au in curte o varietate fff mare.

D006

Magnolie

D006


D006

Arbori exotici