Transmiterea genetica a informatiei catre viitoarea REGINA

Creat de filip, Noiembrie 14, 2009, 11:57:26 AM

« precedentul - următorul »

filip

Am analizat multe aspecte in privinta reusitei unei REGINE.
In NATURA sunt cunoscute 3 tipuri de formare a unei viitoare regine
    Regina formata la ROIRE
    Regina formata prin SCHIMBARE LINISTITA
    Regina de SALVARE.
Din acelas ou fecundat poate avea oricare din cele 3 variante expuse mai sus.
Se spune ca Reginele din ROIRE si SCHIMBARE LINISTITA sunt perfecte.Ne luand in calcul poftele apicultorului de a umple bidoanele.Aici hrana administrata larvelor din botci este la standarde inalte.Si totusi cum se transmit unele instincte?
O familie de albine odata intrata in frigurile roitului nu mai are aceleasi preocupari normale,ma frefer la cules ,acumulare de miere,pastura ,regina reduce ponta.
Regina de Salvare depinde in general de starea stupului cat de repede i-si dau seama albinele de lipsa ori incapacitatea reginei de a mai depune oua.De aici si formarea reginei din larvele disponibile.
La regina din ROIRE si Salvare  starea albinelor nu-i una normala,sunt fara pofta de viata ori agitate in cazul lipsei Reginei.
La schimbarea linistita e o stare fireasca,normala fara prea multe perturbari.
Si acum intrebarea preia viitoarea REGINA informatie in timpul cat se afla in BOTCA CAPACITA?
Va fi marcata intreaga viata de informatia acumulata?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Sa  presupunem urmatoarea ipoteza de lucru.
Vrem sa schimbam REGINA la o fam de albine,o orfanizam ridicand REGINA.
Introducem regina dupa ce distrugem toate BOTCILE,nu mai exista larve din care sa fie trasa o alta regina.
Regina este acceptata ,oua iar apoi stupul i-si trage botci pentru schimbarea reginei.
Se pune intrebarea,pot schimba albinele ceva in comportamentul ,genetica viitoarei regine?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipSa  presupunem urmatoarea ipoteza de lucru.
Vrem sa schimbam REGINA la o fam de albine,o orfanizam ridicand REGINA.
Introducem regina dupa ce distrugem toate BOTCILE,nu mai exista larve din care sa fie trasa o alta regina.
Regina este acceptata ,oua iar apoi stupul i-si trage botci pentru schimbarea reginei.
Se pune intrebarea,pot schimba albinele ceva in comportamentul ,genetica viitoarei regine?
Grele intrebari  pui  d-le  Filip. In  mintea  mea  ar  fi  vorba  despre  o acceptare provizorie si  nu  cred  ca  ar  influenta albinele comportamentul genetic  al  matcii.Cred  ca  singura  influienta se  produce atunci  cand  albinele  decid ce  vor  sa  faca sau  ce  le  impune  natura si  ma  refer la  cele  3 tipuri  de  regine amintite  de  dv. Acum  stau  si  ma  gandesc la  cele  relatate  de  dv  si-mi pun  intrebare;Oare sa  fie vreo  diferenta  in  modul  de  gandire(instinct)intre  unele  si altele? Cu  siguranta .

filip

Abeja,
In perioasa de ROIRE albinele hranesc tot mai putin matca scazand ponta ouatului si scaderea ei in greutate.
De asemeni albinele pazesc in celula tinand sub paza reginele tinere dar apte de zbor pana la plecarea roiului secundar ori tertial.
Deci albinele intervin in cele doua cazuri decisiv
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipAbeja,
In perioasa de ROIRE albinele hranesc tot mai putin matca scazand ponta ouatului si scaderea ei in greutate.
De asemeni albinele pazesc in celula tinand sub paza reginele tinere dar apte de zbor pana la plecarea roiului secundar ori tertial.
Deci albinele intervin in cele doua cazuri decisiv
Pareri  impartite :
-in  perioada  de  roire scaderea  pontei  se  datoreaza lipsei  de  spatiu
-prima  regina  care se  naste impiedica ,prin  simpla  prezenta ,iesirea  celorlalte  matci

andrei_calinescu

Abeja,
Roitul e cauzat in primul  rand de dezechilibrul intre excedentul de albine tinere doici si
deficitul de puiet larvar, pe care primele il au de hranit.
Pe langa asta in perioada premergatoare frigurilor, albinele asa cum spune d-l Filip hranesc mai putin matca si inafara de asta, ii obstructioneaza activitatea de ouat, chiar busculand-o prin miscari in zig-zag pe rame, astfel incat matca nu mai are ragazul sa ponteze linistita.
Astfel ii va ramane numai optiunea pontei de oua pe marginile si in josul fagurilor, larve care in friguri vor deveni botci.
Deci albinele lucratoare in mod direct influenteaza demararea roitului.
Vis-à-vis de intrebaread-lui Filip privitoare la influenta genetica/instinctuala a lucratoarelor, acea substanta de hranire regala a larvei de 12-36 ore este diferita de hrana administrata larvei de lucratoare.

D006

Bun  raspuns.Dar  nu  crezi  ca  feromonii ,secretiile hormonale si  schimbul de  informatii intre albine  si  matca  au  un  cuvant  de  spus in  ce  priveste  roirea.

sfantul spiridon

cand aud de roire parca mi se pare ca vad un politist care ma opreste cu masina...
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

Citat din: abeja
Pareri  impartite :
-in  perioada  de  roire scaderea  pontei  se  datoreaza lipsei  de  spatiu
-prima  regina  care se  naste impiedica ,prin  simpla  prezenta ,iesirea  celorlalte  matci
Nu cred ca ai dreptate aici.
Chiar cu spatiu suficient regina, in pregatirea roirii isi micsoreaza marimea si reduce - cel putin in ultima perioada - ouatul.
Nu cred ca prezenta unei matci libere opreste pe cele din celule sa iasa. Se stie ca daca regina batrana nu a iesit cu un roi pana la maturarea primei matci din botce, va fi omorata de de matca noua care iese cu toata prezenta celei vechi. De asemenea daca indepartam albinele de pe o rama cu botce mature, in scurta vreme acestea ies din botce si nu numai una. E simplu sa se vada albinele care ingrijesc permanent o botca si care o feresc si de a fi atacata de matca libera, asta in cazul ca stupul are plan de roit. Daca nu, cei care cresc marci au patit-o cu matca iesita care a intepat pe toate celelalte fara opozitia albinelor care le ingrijeau.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Nu stiu daca e regula dar am intalnit laptisor de matca in BOTCI inainte ca MATCA sa depuna ou in BOTCA.Cred ca una din metodele albinelor de a obliga MATCA sa depuna oua in BOTCI este si aceasta.Dirijarea ei spre locul unde i sa pregatit hrana
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Nu este o regula ca in botci sa fie deja laptisor cand regina depune oua aici. De cele mai multe ori in botci se vede numai oul. Referitor la hrana pe care o primeste regina, s-a ajuns la concluzia ca odata cu hrana se transnit si caractere viitoarei regine. De aceea  atunci cand crestem regine trebuie sa alegem cu grija si familia crescatoare daca vrem sa obtinem urmasi valorosi.

filip

bucovineanu,a punctat bine.
De unde selectam material pentru viitoarele regine si unde sunt crescute botcile pana la capacire?
Care e starea fam in care crestem reginele,ORFANIZATA,INTRATA IN FRIGURILE ROITULUI ori MATCA IZOLATA intr-o parte a stupului?
Stiinduse ca albinele au un comportament diferit in cele 3 ipostaze.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

O familie intrata in frigurile roitului nu prea vrea sa creasca botcile pe care i le dam noi. Aceasta familie va ingriji cu prioritate botcile proprii. Unii cercetatori recomanda ca familia crescatoare sa fie o familie pe cale de a intra in friguri: sa aiba botci, dar sa nu fie inca ouate. Este totusi greu de a prinde acel moment, stiindu-se ca botcile sunt insamantate pe rand, de-a lungul mai multor zile. Pe de alta parte daca se pregateste de roit e posibil ca viitoarele regine sa fie influientate de acest lucru. O familie intrata in friguri care are deja botci in hranire, chiar orfanizata nu va lua in crestere larvele din botcile artificiale, decat daca distrugem toate botcile si mai mult trebuie sa inlaturam tot laptisorul din acele botci. de la familia orfanizata obtinem regine de salvare, care nu sunt de calitate. Cele mai bune rezultate , aici ma refer la calitate nu la cantitate, le-am obtinut folosind ca familii crescatoare, familii care schimba linistit regina si la care am izolat regina proprie intr-o parte a stupului, iar in compartimentul de crestere am introdus rama port botci imediat dupa transvazare, fara a folosi starterul.

filip

Pentru a avea si trantorii doriti trebuie crescuti in primavara devreme de catre fam puternice.
Pentru a face o selectie cat de cat .Trebuie sa reusesti sa ai trantori maturi destul de devreme in primavara sa poata sa se imperecheze cu matcile.
Asta ajuta in proportie de 80 % sa reusesti sa faci o selectie in stupina proprie.
Transportarea matcilor intr-o zona virgina nu-i posibil peste tot in tara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

johnysibiu

Va vad oameni invatati si cu experienta ! Chiar credeti ca lucratoarele fac inginerie genetica la minut?

Comportamentul si starea familiei in momentul cresterii viitoarei regine pot influenta caracterele somatice ale viitoarei regine, necum genotipul ei. Conditiile de crestere se rasfrang asupra  marimii, formei, aparitia unor eventuale diformitati. Codul genetic se scrie in momentul acuplarii reginei cu gasca de trantori.De fapt acestia din urma sunt cei mai "vinovati" de genotipul viitoarei generatii de albine.

Adica, daca eu sunt urat ca moarte este de vina mama ca s-a uitat la "meserii murdare".