trusa Jenter...

Creat de dragos2006, Noiembrie 27, 2007, 02:16:10 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: bee_loversi eu am incercat din botci(care mi le-a dat domnul Orban Stefan).In hranitoarele din nuclee era bagata candy.Foitele din nucleu nu erau construite.Am luat albine cam cat o palma buna pentru fiecare nucleu.Botcile aproape de eclozionare le-am prins intre rame si peste albinele.Le-am bagat in camara 2 zile iar dupa aceea le-am pus afara cam la 50 de metri de stupina.In decurs de 2 zile erau goale nucleele...doar botcile cu regine,care din pacate nu au iesit,doar vreo 2-3 regine de la care albinele nu au plecat...dar interesant a fost ca au inceput sa cladeasca deasupra zaharului candy pe perete si nu fagurii artificiali.Pana la urma am ramas doar cu un nucleu care a adunat si polen si miere in fagurasii crescuti in hranitoare dar nu am vazut oua de albine,si peste ceva timp cand sa ma mai uit nu mai era nimica doar cateva albine.Asa ca am ramas cu nimica anul asta...dar mai incerc si la anul eventual sa duc nucleele in alta parte...
   Iata si cateva poze
Anii din urma cind populam nucleii procedam astfel;...Din cele 2 rame pliate-la unele nuclee din trei rame pliate -...pe o rama luam dintr-un fagure de cuib o portiune cu oua si larve pe care o prindeam de lumina interioara a ramei..astfel cind scuturam albine se mai intorceau la vechile familii o parte dar si ramineau destule in nucleu ca sa-mi ingrijeasca larvele de pe fagurele prins...La populare aveam grija sa bag albine cu mai mult puf pe ele..mai tinara--acolo sunt doicile , albine de 5-15 zile...si suprapopulam un pic nucleele ca se mai intorcea si asa din albina inapoi sa-mi ramina necesarul de albina in nucleu

PricopArthur

Cromba, daca fam cu mstci de la Eurohulding au dat rezultate, vinde-mi si mie o rama cu oua de la o astfel de matca.
Pt Bee-lover ... pt ca albina sa nu se intoarca in stupul de baza din nuclee trebuie sa fie doica sau ceresa (scuturi rame cu puiet deschis), si in timpul cat le tii inchise trebuie sa iasa matcile din botci.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Arthur, nu e nici o problema. Oricand cu mare placere. Nu stiu cum o sa procedam cu transportul. Daca in anul ce vine o sa am mai mult timp (desi e cam greu) voi incerca sa fac cateva matci din ele.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

La temperatura constanta si umiditate, ouale pot sta fara probleme si 2 zile. Dar intr-un roi ce sa asigure microclimatul e si mai usor.
Miere multă şi inimă curată!

pab

Citat din: bioTot anul am folosit-o cu succes pot spune...
Buna ziua, am si eu nevoie de cateva lamuriri cu privire la utilizarea acestei truse Jenter, va rog: conform instructiunilor de folosire date de producator, se elibereaza matca la 72 de ore dupa ce a fost sechestrata in cutie, si se folosesc celulele pontate conform tehnologiei (care?). Adica se folosesc oua, care se introduc intr-un starter orfan?
Dvs, Dle Bio cum ati procedat?
Ma bate gandul sa achizitionez si eu o astfel de cutie, pt ca la transvazarea clasica nu prea mai dau randament datorita vederii nu prea agere.
Daca luam stricto senso indicatiile, acceptarea acestor celule cu oua de 3 zile in starter nu prea da rezultate, stiindu-se faptul ca albina nu da prea mare importanta oualelor. Cred ca ar fi mai bine sa se astepte eclozionarea larvelor-ziua a 4 a-  si apoi sa se dispuna asamblarea botcilor si introducerea in stater. Dar daca lasam matca 4 zile in cutie riscam sa ponteze  mai multe oua intr-o celula, din lipsa de spatiu; daca eliberam matca la 72 de ore dar nu scoatem celulele decat in a 4 a zi cand au devenit larve nu ar fi o sol mai buna? Insa, daca eliberam matca mai devreme, s-ar putea ca albinele sa nu mai fie interesate de cutie, respectiv sa depuna laptisor in jurul larvei proaspat eclozionate in a 4 a zi.
Aceste lucruri ma framanta teoretic si gandesc ca sigur v-ati lovit de aceste aspecte, si mai sigur aveti si niste concluzii. Va multumesc.

D006

bee-lover ai putere sa te uiti in ochi mei  Eu zic ca si posturile dumneavoastra au fost citite de multi si multi le-au gasit interesante

pab

Multumesc , astept cumintzel.

Gruies

mai fratilor am o trusa Jenter,ma invata cineva sa o folosesc,adica la obiect nu banalitati gen euro***honing.multam :roll:  :roll:

D006

Dle PAB , cred ca daca tineti matca prea mult, albinele mai "curata "  si matca  depune alte  oua . Am constatat ca larvele nu ecl odata.pop

pharaonu75

Poate cineva care a folosit trusa Jenter sa ne impartaseasca si noua din experienta sa?
O modalitate de lucru, eventual descrisa pas cu pas, pe intelesul tuturor...

Peste tot pe unde am cautat nu am gasit decat descrierea acestei truse, in scop comercial!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Inca ceva... doar prezentare, nimic in plus!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Sper sa nu te superi pe gluma mea...eu am folosit-o(se numeste Nicot la mine...am un mic beneficiu daca folosesc numeleNIC.t) in urmatorul mod:
-am cumparat-e de la Teclem:
-am pus-o intr-un sac cu colivii de matci:
-nu am mai scos-o de acolo de cand am cumparat-o.

O glumita de... onomastica fetitei mele.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

Sa-ti traiasca fata si sa fie sanatoasa, iar tu sa te bucuri de ea inca 100 de ani! :hi:

Speram sa apari, fiind vorba de cresterea matcilor! :rotfl: :rotfl:
Daca ai ceva cunostinte in utilizarea trusei, te rog posteaza-le, chiar daca trusa ta este pusa la loc de pastrare de ceva timp!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Eu zic ca am scris...da nu stiu unde aici saa pe celalalt taram...vezi si tu.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Trusa respectiva e pentru apicultorii comozi. Parca tot mai de incredere e lanseta de transvazare.