Ce părere aveţi de mătcile "carnica, carpatina, lingustica sau Bukfast" ?

Creat de Gruies, Octombrie 09, 2007, 03:19:08 PM

« precedentul - următorul »

Gruies

Tare ma tem ca referitor la "albina banateana" care in ruptul capului nu e  A.M.Carpatica sau cum ii spune Puiu ar trebui sa spun urmatoarele;albina asta a evoluat pe filiera austro ungara,Nicolae Grand si Vichiente Schelejan cei care au pus bazele apiculturii din Banat (Banatul e mult mai mare decit ce se afla in acest moment in Romania) nu prea auzisera de "carpatina' si de Romanica.
Albina banateana nu s-a afirmat ca rasa locala datorita vreunui luminat de la Bucuresti ci datorita unui tip ca Anton Jansa care afost primul profesor de apicultura din Austria si al inssistentele caruia Maria Tereza a promulgat asanumitul "patent din 29 octombrie 1776":wink: referitor la promovarea apiculturii in toata A USTRIA (implicit Banat si Ardeal) si prin care toti stuparii din imperiu erau scutiti de bir ceea ce  nu era putin lucru.Dupa el au urmat altii si altii si daca vreti o sai enumer,cit despre seviciul de propaganda bolsevica de la Baneasa care nu afost in stare sa conserve ( sa spun sa continue e o utopie) activitatea lui V.Harnaj nu pot avea decit o parere evident negatiava.
Si tot ca fapt divers poate in aceasta "literatura de specialitate" se pomeneste de "gratia despartitoare a matcilor" si inventatorul ei, chiar sunt curios, nu e rus sau vreun Miciurin nicidecum ..
Americanii n-au auzit de carpatina dar au auzit de carnica ,ce rusine pe capul lor dar uite conduc lumea.
gruies.

D006

Citat din: maximusda aline,sa zicem ca ma racaie.
Hai, sa traiesti 100 de ani si sa ma vezi sanatos..  =D
GRUIES, iti zic io ca nu avem noi treaba cu americanii. Orcum, lucrurile s-au schimbat si se schimba.
Fraticilor, nu tre sa ne mai plangem acu ca n-avem de ce. Vrei o centrifuga, un top de rame, sirop Apimel, o matca imperecheta, sau orce altceva?
Pai dai telefon la EVROHONIG, la ONET, la RADUT. Se misca treaba? Se misca, acuma e de unde alege. Mai e coada la faguri in februarie si aprilie la ACA? Pai nu mai e, ca iei din alte 10 locuri!
Si acuma ACA degeaba mai vrea sa puna botnita la suflarea stupareasca, ca acuma avem de unde alege.
Toata bataia e pe sediile lor si terenu de acolo. Acu iarna se mai fac sedintele cu stuparii si iar o sa vorbim de naravuri vechi care nu s-au indreptat. Nici dracu nu o sa pom,emeasca de albina noastra, toti o sa se lege de patrimon.

stefan1

Foarte interesante datele d-lui Gruies. Nu uitati insa ca rasa carnica a fost promovata cu precadere de austrieci in tot imperiul, inclusiv in Ardeal si ea este cea mai raspandita rasa din Europa si nu numai. Chiar inblanzirea rasei africane din Sud-America s-a incercat cu bariere de albine carnica, pentru ca se zice ca din incrucisarile cu aceasta rasa urmasii pastreaza blandetea acestei rase.
  Albina carpatina este o varietate de carnica. Nu am citit studii comparative fata de alte linii de carnica si nici diferentze dintre varietatile de la noi, de ex albina transilvana fata de cea din Moldova. Cu pastoralul tot mai extins, cred ca se cam omogenizeaza rasa romaneasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Gruies

In toamna trecuta(2007) a avut loc la Tulcea un simpozion referitor la rasele de albine din Romania, s-au luat probe de albine din mai multe zone ale tarii, s-au facut analiza ADN-ului atit nuclear cit si mitocondrial si stiti ce a iesit............CARNICA..
Gruies
Sunt  colegi care stiu mai multe pe tema asta,o sa-i rog sa posteze.

puiu

D-LE GRUES
      Mare nenorocire. "Patent din 25 oct.1776" semnat  de M. Tereza a fost referitor la promulgarea apiculturii in toata Austria. Acest document a prevazut si scutirea de bir pentru toti stuparii din provinciile supuse Imperiului Habsburgic.  Te rog sa afli cate familii de albine avea Banatul la mia de locuitori. Sa nu va suparati. Multumesc!   :limba: 
Sa fie "patent din 29 octombrie 1776" ???
Oare!!!

Gruies

E 29 oct.1776 daca nu .....merit sa fiu intepat de albine
Hai sa increc un raspuns la intrbare; 530 de familii la mia de locuitori, 145 000 la 58 000 de gospodarii cu cca 275 000 de locuitori, 3 stupi/gospodarie.
E bine?/// Cu respect.gruies.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

puiu

D-l Grues
    Sunt date primite de la o  persoana, date care nu va ajuta.
     Daca in simpozioane internationale este prezentat "Patent din 25 octombrie1776" si  sustine-ti, alta data...
     Pun intrebarea: au dus otomanii sau habsburgii rase de albine la banateni ?     
    Daca,inainte ai fi citit si retinut datele pe care eu le-am cerut si le-ai afisat, nu ai fi vorbit in interventiile anterioare atat de josnic de albina banateana, de albina romaneasca,iar acei oameni de stiinta, pasionati de apicultura din Banat,de care am facut vorbire,daca ar auzi ce scriu "unii" despre munca lor, cine stie ce-ar zice.
    Daca doriti sa discutam despre apicultura,putem sa o facem,mintea mea are nevoie sa fie ocupata cu ceva,motiv sa vorbim mult,dar trebuie sa gandim un pic.
    In rest NUMAI DE BINE!    :hi:

D006

La..
Cislau (Buzau)
Bucuresti (Baneasa)
Iasi
si in alte locuri ati fost ?
Incercati cate o vizita la una din statiunile de cercetare apicola din romania ,
discutati putin despre calitatiile matcilor cu doctoranzii nostri (Eu am facut-o si spre surpriza mea sunt oameni deschisi cu care poti vorbi si de la care ai ce invata)

dyaboliq001

are cineva un nume si un numar de contact pt crescatoria de la cislau?
Benjamin Franklin: "Spune-mi, dar eu voi uita, arată-mi, poate că voi memora, include-mă şi eu voi înţelege".

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Gruies

sper din tot sufletu ca de la ultimul meu telefon acolo (sa tot fie 3 ani) sa se fi schimbat lucrurile in bine.Criteriile lor de selectie nu erau cu nimic diferite de ale unui stupar obisnuit.Am remarcat pe propria-mi piele ca trebuie sa ma orientez spre alte surse. CRACIUN FERICIT.HO!HO!HO!

D006

Am  am parcurs aceste dialoguri si pe alt forum , personal le apreciez.Cu un an in urma  dl. Jonny ,cred , a postat o serie de poze cu matci si albine din rase  diferite.Adresez o rugaminte  celor ce mai detin astfel de poze sa le posteze ,pentru o mai buna sustinere a discutiilor.
La multi ani!

valter

Criteriile nu o sa le schimbe niciodata cei de la a..
Materialul genetic aca produce insa calitate indiferent de criterii, cei drept nu toti descendentii sunt super, cumperi 30 si's buni 5-10 dupa noroc.
Asta asa sa-i pun pe jar pe necredinciosi. Nu am mai postat de aproape un an.
Matca de pe cantar,2006, Aca, MARCATA ALB, ma onorat in acewst an cu 132,3 kg, cei drept am avut cel putin 15 ditre ai mei mai buni decat cantarul.De mai mint si eu, ca de coride's satul pe plaja la Constanta.
Taurasul constantean.
Era sa uit......................
Sa externalizat producerea de reproducatori.
Va recomand sa cumparati simultan de la 2, 3 surse sa le plantati in conditii egale si ulterior sa evaluati furnizorii...bineinteles in timp, 2,3 ani iar ulterior sa va aplecati pe o singura linie care va este convenabila scopului dorit.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.