Ce părere aveţi de mătcile "carnica, carpatina, lingustica sau Bukfast" ?

Creat de Gruies, Octombrie 09, 2007, 03:19:08 PM

« precedentul - următorul »

D006

nimica nou, nea cristi x. e plin netul de cu oferte de astea la americani.

puiu

Daca vom ramane la ideea ca nu trebuie sa ne indepartam de "Apis mellifica carpatica" este ca si cum crescatorii de animale sa tina Sura de stepa sau Baltata romaneasca si sa obtina 20-25 litri de lapte/zi.

PricopArthur

Chiar daca am vrea nu ne putem indeparta de carpatica noastra . Cu o matca nu poti schimba tot septelul. Numai cu incrucisari controlate poti sa misti ceva. In momentul in care fecundarea e naturala nu mai ai control asupra albinei din stup.
In cei mai multi stupi vei vedea albine diferite, datorita trantorilor ce au fecundat matca.
Miere multă şi inimă curată!

Gruies

Citat din: puiuDaca vom ramane la ideea ca nu trebuie sa ne indepartam de "Apis mellifica carpatica" este ca si cum crescatorii de animale sa tina Sura de stepa sau Baltata romaneasca si sa obtina 20-25 litri de lapte/zi.
Puiule sa fii matale sanatos cate BALTATE ROMANESTI produc > 25 de litri de lapte pe zi.Eu nu ma opun raselor si hibrizilor dar sa fie din cele care intradevar care aduc progres,mai intii insa as dori sa compar o matca carpatina care face >2000 de oua pe zi, care  sa  treaca cu brio testul igienic( cu nitrogen lichid, puiet refrigerat 24 ore sau puiet intepat) si la care sa am un anumit control asupra imperecherii, cu ceva similar adus din Italia,Germania sau Anglia, sau de ce nu Rusia.
10 rase in aceleasi conditii si sa vedem ce are mai bun fiecare.
Asa fiecare suntem de capu lui,comparam o carpatina nereusita cu o lingustica corcita si cu un bukfast la  a 5 mina si pretindem ca facem selectie sau studii (pseudo) comparative..Din asta nu poate iesi decit o brambureala generalizata.DE CE? Ptr. ca cei care au in mina fraiele apiculturii noastre ori nu stiu, ori nu pot, ori nu vor sa lamureasaca lumea ; uite ba fratilor ce are asta bun , de ce nu-i bun bukfastu, ce virtuti miraculoase are carpatina    ...nooo noi ne antepronuntam ca numa ce vrem noi ii bun, restul e prostie, fratele ADAM a fost un bou care a muncit degeaba o viata(poate asa spun si de Harnaj).
Si in albinarit ca si in viata totul e relativ,dar sincer mi-ar parea rau sa cautam intr-o zi dupa carpatina (o carnica si ea) cum cautam acum dupa porcul Mangalita caruia i-am descoperit virtuti reale acu cind e pe cale de disparitie.
Va salut si va respect. gruies.

bucovineanu

.Pentru a sti daca reginele bukfast sunt superioare reginelor autohtone, ar trebui facute niste studii comparative intr-o perioada lunga de timp.

Gruies

Si inca ceva Puiule apis melifica carpatica NU EXISTA (cel putin cu acte).
gruies.

stefan1

Comparatia cu vacile este cu totul nereusita. La vaci se cunoaste precis si tatal si o rasa adusa nu prezinta pericolul sa se raspandeasca necontrolat. Aici e pericolul la albine. Francezii constata ca cele mai mari pierderi sunt in zonele unde s-au adus matci buckfast.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

puiu

Domnule Grues cred ca sunt discutii intre apicultori,altfel...! "Albina carpatina{Apis mellifica carpatica Foti}."- APICULTURA si... autorii: C.E. POP  et comp.1978.  Literatura de specialitate trebuie studiata cu mai multa atentie.Sper ca nu va suparati. Multumesc !

Gruies

Nu sstiu Puiule ,oi fi eu mai necopt,mai strain de leteratura asta de specialitate da pa orice saituri am umblat (de afara),am mai cetit cite ceva si in limbi straine,fratemeu care ie in america zice ca nici americanu n-a auzit de rasa asta, e carnica si pace.In  rest de literatura de propaganda te rog sa ma scutesti.
Apropo sper ca te-ai razgandit cu Baltata Romaneasca care intre noi fie vorba e un Simmental mai mult sau mai putin corcit.
Numa bine,gruIes.

maximus

nu au auzit pentru ca nu i-a interesat.cine stia de ciobanescul mioritic,carpatin sau de bucovina pana acum cativa ani?
    daca noi nu avem grija sa ne omologam soiurile noastre avem pretentii sa stie despre ele ceilalti de peste mari si tari?de unde pana unde?sau ar trebui sa ni le omologheze ei,nu? :rotfl:

D006

Pt ca au dreptate. rasa carpatina romaneacsa,e o aiureala, daca e aceeasi vreme si la sarbi sau unguri ca la noi, o gasim si la aia fara probleme.
Ahahaha! Auzi, tu cand crezi ca ai ceva destept de spus, te tavalesti pe spate?
Te racaie ceva?
:zzz:

D006

mi-as dori un loc in tara unde sa ma duc si sa cer o matca care sa corespunda cerintelor mele(ex. producator de miere din zona.... in anii 200...fac pastoral in zona...)sa mi se ofere garantii. activitatea de selectie sa fie reglementate prin lege dupa o dezbatere cu toate asociatiile de apicultori din tara in numele carora guvernul sa asigure protectia materialului genetic autohton :nod:

puiu

APIS MELLIFICA CARPATICA-albina romaneasca deosebit de blanda,cu matci prolifice si putin roitoare,schimba linistit matca,capaceste uscat mierea  si alte insusiri pretioase in conditiile climaterice ale Romaniei, unde deosebim ecotipul de:munte.stepa,Podisul Moldovei, Podisul Transilvanei si nu in ultimul rand Campia de vest("albina banateana"-de care se stie inca de la inceputul Sec.XX cand era elogiata la Congresele de apicultura  pentru calitatile ei).Este o scurta prezentare a A.M.C. din literatura de propaganda ,cum zici tu,care ar fi trebuit sa o studiezi ca fapt divers daca nu vrei sa insusesti ce e bun.Nu ai fi gandit asa.  Fratele tau a auzit si poate este in America,dar americanii au auzit de Romania? Ce sa mai zic de rasele de albine!!!

maximus

Citat din: alinndiaconuPt ca au dreptate. rasa carpatina romaneacsa,e o aiureala, daca e aceeasi vreme si la sarbi sau unguri ca la noi, o gasim si la aia fara probleme.
Ahahaha! Auzi, tu cand crezi ca ai ceva destept de spus, te tavalesti pe spate?
Te racaie ceva?
:zzz:
da aline,sa zicem ca ma racaie.
   dar...tu cum faci cand spui ceva destept?cred ca raspunsul nu vine intr-o suta de ani....
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

PricopArthur

geoapi are dreptate. Din pacate aceasta e situatia prezenta.
Urmatorul pas este prezenta pe piata a crescatorilor specializati ( cum ar fi dl Radu), iar apicultorul sa inteleaga ce inseamna o matca selectionata.
E normal ca fiecare sa incerce macar sa aleaga din propria stupina familiile recordiste din care sa inmulteasca. Problema este ca matcile ce rezulta nu sunt intotdeauna la nivelul asteptarilor. Si atunci cand constati acest lucru, e deja tarziu.
                                       Toate cele bune
Miere multă şi inimă curată!