Ce părere aveţi de mătcile "carnica, carpatina, lingustica sau Bukfast" ?

Creat de Gruies, Octombrie 09, 2007, 03:19:08 PM

« precedentul - următorul »

Gruies

Iei masurile de mai sus si repet tov. Maximus o data la 2-3 sapt. iei ramele la mina si castrezi orice urma de mascul,daca ai rama claditoare pe celelalte n-ar trebui sa fie multe celule de trintori,iar daca prin absurd eclozioneaza 1-10 trintori concurenta va fi acerba ptr. imperechere ijn conditiile in care ai grija sa inunzi zona(stupina) cu trintori de calitate, deci probabilitatea e destul de mica sa ai matci imperecheate cu trintorii respectivi,as zice chiar ca e mai mic decit sa  patesti treaba asta accidental in pastoral la granita cu Ungaria sau pe linga cei care au Bukfast in exploatare.AM ZIS.gruies

maximus

ehee,probabilitatea e destul de mica pentru ca matale esti idealist,dar cand sant familiile arhipline de musca si te apuci sa cauti celule de trantori pe rame inseamna ca mai bine o lasam balta.socoteala de acasa nu e la fel cu cea din targ,hai sa traiesti!!
apropo,te rog sa-mi spui in ce zona esti(in mare),sa stiu pe unde sa nu merg la anu :wink:

Cristian IONITA

aha ... numa pana la craciun ... si apoi ... avem voie sa ne dam la gioale?

Gruies

Hai mai fratilor ca am devviat-o de la subiect,io incercam sa-i fac sa se confeseze pe cei care au experimentat diferitele rase de albine la noi si sint indreptatiti sa o faca atita vreme cit organizatia noastra nu o face.Iar chestia cu Rominica leaganul nealterat al albinei autohtone e o utopie, nu mai e demult asa,si asta ar trbui sa-i preocupe pe domnii de la Baneasa:stabilirea unor zone unde sa fie pastrate bancile de gene si liniile nealterate de albine  sau poate cer prea mult?
Cit despre "gladiator" mai sunt si altii cu ani grei de scoala si poate cu stupine mai frumoase si mai bine conduse si nu fac un caz din asta.(daca dintr-un stup nu vreu sa iasa trintori la inperecheat nu ies toata vara si daca ii "maninc":wink:

maximus

io cred ca fiecare stupar care are cat de cat o selectie in familiile sale e
interesat   in mod direct de incrucisarile nedorite ale caror efecte au inceput sa-si
arate coltii,si poate suplini dezinteresul acordat de ACA .in ziua de azi nu se mai
poate vorbi de "rasa autohtona",dar e important ca ceea ce avem sa pastram daca
nu vrem sa ajungem sa dam din colt in colt ca alte natii "destepte" din
europa.personal am fost prezent la cj cand a venit neamtul -wagner parca il
chema,si a zis ca indiferent de ce am face noi,in maxim 20 de ani nu vom mai
avea albina pe care o avem acum.aici nu este vorba de patriotism,ci de efecte si
cauze.
     atata tot.

stefan1

Citat din: Gruies.(daca dintr-un stup nu vreu sa iasa trintori la inperecheat nu ies toata vara si daca ii "maninc":wink:
Nici vorba sa poti sa elimini toti trantorii, doar sa ai 1-2 stupi si sa-i pureci zilnic. Trantorii sunt o componenta naturala a stupului pe vara si din ce vei cauta sa-i distrugi, albinele vor cauta sa faca altii. Chiar daca vei opri iesirea pe urdinis vei ingreuia activitatea la urdinis, caci trantorii vor tot incerca sa iasa, iar cand deschizi stupul, ei vor fi primii care ies pe sus.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

...Dl Drone spune de craciunul din 2099...
Toti avem cite o opinie dar nu trebuie sa fie cea mai buna ...toti mai gresim-suntem doar oameni...este bine sa ne respectam opiniile , daca ne contram nu este bine...noi discutam constructiv..

D006

Pareri contradictorii vor fi tot timpul. Cred ca trebuie sa purtam un dialog civilizat, iar faptul ca suntem apicultori (cu multe intepaturi - de la albine - pe care le suportam relativ usor, ma refer la intepaturi) ar trebui sa ne creeze si o toleranta mai mare la intepaturile colegilor de pe forum.
Propun:
1. Sa ne intepam mai rar;
2. Daca ne intepam unii pe altii intepatura sa fie usoara si sa nu folosim venin;
3. Daca suntem intepati sa nu reactionam violent.
Despre pastrarea rasei sunt ferm convins ca nu depinde numai de noi ci si de trantorii apicultorilor vecini care se vor imperechea cu matcile noastre.

D006

..sunt multe intrebari legate de ce matca..carnica,carpatica etc...ar fi mai productiva la conditiile meteo din tara noastra...
Stau si ma gindesc ca timpul,selectia naturala ne-a dat soiul de albine care se potriveste cel mai bine conditiilor meteo si de cules din tara noastra...
Oricum eu matca din familia care imi da productie o folosesc pt a creste matci...macar pe linia mamei sa fac selectia...ca pe linia tatalui...nu stiu cu trintorii cui ma fac cumatru... :rotfl:

D006

nu mai postez, da, sa-si dea cu parerea fiecare, sa spuna fiecare ce goange are in cap, chiar daca e bine sau nu...
posturi sa fie!

D006

Alin este un forum de apicultura...de ce te superi...nu suntem la o adunare a Academiei Romane...De ce nu postezi si tu ceva legat de ceea ce mai faci si in stupina...cum lucrezi cu albinele...nu cred ca ti-ar fi greu...

filip

Rasa-Hibrid Bukfast    -a fratilor Adam Kehrle-provine din Anglia prin incrucisarea Mellifera din Marea Britanie si Lingustica si se mai numeste si fratele ADAM,culoare maro inchis.Ce spun scrierile despre ea;E o albina iubitoare de puiet dar se dezvolta greu avind puiet pina in august/septembrie,slaba tendinta de roire,are inclinatii spre furtisag,are obiceiul de a se rataci si este recomandat sa fie stupii indepartati nu comasati.Cam asta am citit eu despre bukfast ,se pune intrebarea e capabila sa aiba o dezvoltare timpurie sa faca fata culesului de salcim?Prin incalzirea globala salcimul va inflorii din ce in ce mai devreme.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Albina Carnica-raspindire din Alpii de sud-est,nordul Balcanilor si spatiu dunarean.Albina de marime mediepina la mica cu stigmate chitinoase inchise la culoare denumita si,,Carnica Gri"-Are o dezvoltare rapida in primavara,ponderata pe timpul verii iar in iarna intra cu albina mai putina si au un consum redus de miere,inclinatii spre roire,dar printr-o selectie riguroasa si schimbarea matcilor la 2 ani se pot tine sub control.Eu optez pentru un hibrid de genul Albina Italiana-Albina Carnica ,am asa ceva si sunt foarte multumit.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Gruies

Stiti ceva sunt unii care au facut experimentul amintit,numai ca  nu vor sa impartasasca din ceea ce stiu.Romanu tot roman.gruies.

D006

D-le Gruies la fel de bazat a fost si cercetatorul brazilian care a creat ,,killer bee", le-a tinut cu gratie pana le-a scapat si a nenorocit un continent, binenteles ca buckfastul nu se compara cu acelea ci in cativa ani se va contopi in masa autohtonei noastre daca nu este imperecheata artificial ( ce-o rezulta????, Dumnezeu stie.)