Ce părere aveţi de mătcile "carnica, carpatina, lingustica sau Bukfast" ?

Creat de Gruies, Octombrie 09, 2007, 03:19:08 PM

« precedentul - următorul »

Gruies

A facut cineva niste studii comparative intre diferitele rase aflate in acelasi areal,in aceleasi conditii?gruies

maximus

fiind inca student in cluj am adus anii trecuti acasa albine din cluj-2 zone diferite ale judetului,si maramures-din 3 zone diferite.urmatorul an au avut ocazia sa arate ce pot,in aceleasi conditii toate soiurile,inclusiv ale mele.
    dupa culesul de salcam,nici una din familiile aduse nu au avut o comportare deosebita,din contra:
    unele mi-au umplut lazile de puiet,tin minte ca era puietul faianta,si miere nu avea 200 g,iar altele au avut puiet moderat,miere doar pe prima si ultima rama.puterea lor era uniforma,am insistat pe acest lucru pentru a vedea diferentele.
   in plus,au fost diferente si la iernare,au iernat cu o mai mare mortalitate fata de albinele locale,si un consum mai mare de miere.
   in concluzie nu recomand aclimatizari din alte zone.in cazul hibridului buckfast este vorba si de vigoarea hibrida,raspunzatoare de productii mari la prima generatie,dupa care intervine colapsul.dar si aici sant familii si familii,am vb cu stupari care au spus ca au avut familii bune si familii proaste de buckfast.
    daca vrem sa avem productii mari,aducerea de material din alte parti sigur nu este o solutie.cel putin,eu am vazut pe pielea mea,si nu am stiut cum sa le iau mai repede gatul la matcile alea,ca imi rezolvasera de mult timp problema cu consangvinizarea :cool:

Gruies

Saptamina trecuta ma cautat cineva care adusese din Anglia citeva regine Bukfast,ptr.ca eru prea obosite nu mi le-a trimis dar la primavara iau 5 sa vad cum le prieste in Ardeal.O sa mai iau 10 carnica si 10 italiene sa vaz> gruies

maximus

astfel de experimente se fac in arii controlate,de catre oameni specializati si cu
posibilitati de incrucisare artificiala si  evitare a incrucisarilor nedorite.nu ca ati fi
singurul,mai sant destui care au facut-o,dar sincer..nu as vrea sa am stupina pe
langa dumneavoastra. :nono:

Gruies

Nenea Maximus poti sta linistit ca nu vorbesti cu un "bebe" in materie de apicultura,iar in materie de genetica mai deslusesc si io cite ceva,printre altele am citiva ani de studiu in materie.Cit despre matcile alea stai linistit ca nu vor avea fii de imperecheat, iar fiice numai daca merita.gruies.

stefan1

Din ce se spune pe forumuri, zonele in care s-a introdus Bukfast-ul au probleme.
Gruies e optimist cand zice ca nu va avea trantori de la acele matci, sau ca-i poate opri sa circule si sa-si faca treaba. Probabil vor aparea albine genetic cu sensibilitati la diferite boli si cu alte tare, care vor fi o sursa de necazuri pentru stupi si stupini. Altfel nu se pot explica rezultatele tot mai slabe in zonele unde s-a introdus aceasta rasa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

maximus

nenea gruies,matale esti chiar tare.te rog sa ne prezinti si noua metoda prin care anihilezi trantorii sa nu iasa la cordit matci de pe la altii :cool:

Gruies

eeeee SIMPLU; haneman la urdinis sau chiar colector de pollen activat+ castrare o data la  14 zile ,daca ai rama claditoare si rame cladite corect la 10 -15 stupi nu-i mare lucru.cind o sa vreu sa sa imperechez cite ceva le duc la dracu in praznic numa ca si acolo or fi roii mei de ani trecuti,daca nu le "regulez" artificial.nu stiu ce faci da pe unde umbli astia te baga mereu pe lista neagra,asta asa ca bagator de seama si nu din rautate.inrest miere multa si albine sanatoase.gruies

filip

Citat din: Gruieseeeee SIMPLU; haneman la urdinis sau chiar colector de pollen activat+ castrare o data la  14 zile ,daca ai rama claditoare si rame cladite corect la 10 -15 stupi nu-i mare lucru.cind o sa vreu sa sa imperechez cite ceva le duc la dracu in praznic numa ca si acolo or fi roii mei de ani trecuti,daca nu le "regulez" artificial.nu stiu ce faci da pe unde umbli astia te baga mereu pe lista neagra,asta asa ca bagator de seama si nu din rautate.inrest miere multa si albine sanatoase.gruies
Prea multa munca si eu sunt multumit de selectia care am facuto,problema e de consangvinizare .Dar caut prin zone unde nu se face pastoral si apicultorii practica apicultura traditional.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Eu n-am avut timp sa invat cresterea matcilor, desi eram chitit acum cativa ani. Da' cand iesi de la servici si pe la 10 seara te mai arde de asta? Am luat matci din 3 locuri, de la Maldaresti, de la Eurohonig si de la prof. Radut. Cele mai bune, adica cu rezultate au fost de la ultimul. De la una din cele doua firme am luat numai corcituri, ba cateva erau prost neimperecheate, faza care m-a lasat cu gura cascata, cand dupa ce le-au acceptat am descoperit la cateva saptamani puiet de tratori.

Gruies

de la prof.Radut o sa iau ceva "lingustica" e om serios si exigent,Bukfast am o oferta din Anglia dar mai ma gindesc,cit despre carpatina am si eu niste exemplare destul de reusite.gruies

bee_lover

Domnule alinndiaconu daca sunteti de acord sa scrieti si adresa de la Maldaresesti sau un nr. de telefon.Pe domnul prof. Radut il gasiti la urmatoarele nr de telefon:
0351 / 402.721       0729 / 132.569 ,iar firma de la eurohonig la urmatoarea adresa: http://www.eurohonig.com/index.php?pagina=comandamatci

D006

In acest domeniu am inca lacune mari...in ce fel?...nu stiu care si cum sunt rasele...n'am prea facut schimb de experientza in domeniu...io am trei feluri:
      - carpatina noastra
      -una cu abdomenul galbui-roshcat la care in zona i se spune italiana
      -si inca o rasa, cu abdomenul complet negru,mai nu i se vad inelele si parca o idee mai mica decat carpatina...o fi caucaziana?
----personal,imi plac mult italienele...lucreaza parca mai ingrijit, propolizeaza mai puternic si pe timp favorabil sunt foarte productive.
----alea negre , in comparatzie cu cel'lalte doua, au o productivitate mai mare pe timp nefavorabil...chiar ma intrebam in ultimii doi ani cand a  plouat mai mult, de unde aduc nectar...in schimb, tre' sa am mare grija in toamna, sunt adeptele furtishagului :zzz: ...si parca putzin mai irascibile

maximus

Citat din: Gruieseeeee SIMPLU; haneman la urdinis sau chiar colector de pollen activat+ castrare o data la  14 zile ,daca ai rama claditoare si rame cladite corect la 10 -15 stupi nu-i mare lucru.cind o sa vreu sa sa imperechez cite ceva le duc la dracu in praznic numa ca si acolo or fi roii mei de ani trecuti,daca nu le "regulez" artificial.nu stiu ce faci da pe unde umbli astia te baga mereu pe lista neagra,asta asa ca bagator de seama si nu din rautate.inrest miere multa si albine sanatoase.gruies
nu e chiar simplu,haneman la urdinis sau colectoru tin intr-adevar trantorii in stup,dar pentru cat timp??matale vei deschide odata si-odata lada,sa umbli in cuib,sau vei lua gratiile/colectorul jos cand vei constata ca o familie puternica se sufoca usor cand e cald si urdinisul este blocat cu trantori...ce se va intampla atunci cu trantorii??nu se vor raspandi ei in inaltul cerului?

D006

..dle Gruies mi-ar place sa tinem legatura sa aflu cum s-ar descurca alte rase de albine in tara la noi...suna interesant..
  ...nu cred ca ar trebui sa ne speriem ca nu inviati dinozaurii...sau nu cred ca anul asta... :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
  .