matcile lui Maximus

Creat de bee_lover, Ianuarie 16, 2010, 12:36:45 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Citat din: alexandruCLexperimenteaza asta: la vara pune azotat de amoniu in afumator si baga fum pe urdinis. deschide apoi capacul. dorm toate si faci ce vrei cu ele

bee_lover

Citat din: sfantul spiridon
Citat din: stupar-escuAi gandit mult si ma rog ce ai descoperit?Ca mai ai o necunoscuta? Ca nici pe asta cu introducerea matcii virgine nu o cunosti??Si ...ca sa nu se prinda"prietenii" o dregi cu deschidere de subiect.Nu mai bine declari cu copita pe inima ca nu te pricepi dar... vrei sa inveti? Procesatorii au fost ocupati cu gratare si chermeze pe banii alora ce stiu cum se introduce o matca neimperechiata.De unde sa cunosti?
Cand am fost fata in fata am sesizat lipsa ta de experienta.Dar atat de ...jos? Aaa?
domnul meu,
daca dumneata sti spune-ne pentru ca eu unul as vrea sa aflu...poate ca sunt mai multe metode...mai stiu eu.....

bee_lover

Citat din: sfantul spiridon
Citat din: alexandruCLuuffffffff!!!!!! iarta-ma Stuparescule ca nu am inteles din prima unde vrei sa bati. mesajul tau este neclar si incoerent. in Dragos vrei sa lovesti tu.... loveste cat vrei... ca tine la lovituri (salut Dragos :hi: ) Cred ca mori de ciuda ca desi il ataci si il jignesti in mod repetat nu prea te baga in seama.
acum ca ti-am citit toate posturile (aberatiile) iti pun si diagnostic: Schizofrenie, stari depresive sau manie cu agitatie, psihoze halucinatorii cronice, sindroame confuzionale, delirium tremens, tulburari de comportament de epileptici si oligofreni, sindrom psihovegetativ, si MULTE ALTELE......
exagerarea este cateodata o figura de stil dar parca nici asa...ca sfat, sincer.... mi se pare prea mult

bee_lover

Citat din: dragos2006
Citat din: alexandruCLexperimenteaza asta: la vara pune azotat de amoniu in afumator si baga fum pe urdinis. deschide apoi capacul. dorm toate si faci ce vrei cu ele
Am auzit de aceasta metoda si la vara o voi incerca . Cate bobite de azotat se pun in afumator ?

bee_lover

Citat din: alexandruCLin literatura de specialitate gasesti dozele exacte. Eu pun de doua ori cat iei intre trei degete.

bee_lover

Citat din: dragos2006Imi aduc aminte ca am citit undeva ca se pun 10 bobite , deci e bine.

bee_lover

Citat din: alexandruCL
Citat din: sfantul spiridon
Citat din: alexandruCLuuffffffff!!!!!! iarta-ma Stuparescule ca nu am inteles din prima unde vrei sa bati. mesajul tau este neclar si incoerent. in Dragos vrei sa lovesti tu.... loveste cat vrei... ca tine la lovituri (salut Dragos :hi: ) Cred ca mori de ciuda ca desi il ataci si il jignesti in mod repetat nu prea te baga in seama.
acum ca ti-am citit toate posturile (aberatiile) iti pun si diagnostic: Schizofrenie, stari depresive sau manie cu agitatie, psihoze halucinatorii cronice, sindroame confuzionale, delirium tremens, tulburari de comportament de epileptici si oligofreni, sindrom psihovegetativ, si MULTE ALTELE......
exagerarea este cateodata o figura de stil dar parca nici asa...ca sfat, sincer.... mi se pare prea mult
aveti dreptate, mi-am iesit un pic din fire si nu-i felul meu. dl-escu (evit sa-i spun stupar) o avea ce o avea cu Dragos dar cu Romikele ce are? ca-i cel mai cumsecade membru de pe forum. si-o veste buna - pentru bolile enumerate exista tratament

bee_lover

Citat din: dragos2006
Citat din: dragos2006
Citat din: maximus
   matcile se trimit la 2 zile de la eclozionare.pana atunci sunt hranite si se adapteaza cu viata de afara.
!
As dori daca puteti sa ne explicati in ce tip de famile va sta matca in cele 48 de ore de la ecluzionare pana la livrare ?  sau mai bine zis de cate  albine va fi hranita ?
Poti raspunde la intrebare ?

maximus

pentru dragos si altii asemenea lui:
ma nene, de ce te chinuie talentu atata? tu nu vezi ca pentru mine esti inexistent?
   te racaie la fiere problemele altora si nu mai poti.saracu de tine....vezi-ti ma taicule de ale tale.tu ,miezul apiculturii de la ramnicu sarat...
   iar pentru ceilalti cu rau la ficati: ma fratilor, voi nu stiti ce inseamna a vinde ceva.
maaaa, daca am un cui si vreau sa il vand cu 1000 de euro,atata cer pe el.care e problema voastra?va oblig io sa cumparati?oblig pe altcineva?
   cine vrea cumpara,cine nu,nu.cine e multumit mai vine si a doua oara,cine nu, megre in alta parte.asta e viata baieti,desteptati-va ca ati ramas in anii '50.
   de-acum incolo nu ma voi mai obosi sa va raspund deloc, am altceva mai bun de facut.

bucovineanu

Aici ai dreptate: "Nu e prost cel care  cere ci cel care da".

puiu

...am altceva mai bun de facut.
Este foarte bine ca gandesti asa.Cresterea ANIMALELOR MARI ar fi o ocupatie mai potrivita la 1600 m alt....RESPECT! :hi:

stefan1

Citat din: puiuDomnule kilotz
Nu ar fi rau sa consultati un profesor de limba romana.
Va inteleg de ce nu doriti sa primiti mesaje pe "privat".
E confuzie de ...sau! :hi:
Kiloz a postat de-a lungul vremii lucruri interesante pe forumuri. Cand noi vom vorbi magyara ca dansul in romana, am avea dreptul sa criticam si nici atunci. Sunt oameni care se feresc sa impartaseasca din experienta lor pe forum tocmai de frica de a nu gresi in exprimare si a fi criticati. Nu suntem pe un forum de literatura.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: maximuspentru dragos si altii asemenea lui:
ma nene, de ce te chinuie talentu atata? tu nu vezi ca pentru mine esti inexistent?
   te racaie la fiere problemele altora si nu mai poti.saracu de tine....vezi-ti ma taicule de ale tale.tu ,miezul apiculturii de la ramnicu sarat...
   iar pentru ceilalti cu rau la ficati: ma fratilor, voi nu stiti ce inseamna a vinde ceva.
maaaa, daca am un cui si vreau sa il vand cu 1000 de euro,atata cer pe el.care e problema voastra?va oblig io sa cumparati?oblig pe altcineva?
   cine vrea cumpara,cine nu,nu.cine e multumit mai vine si a doua oara,cine nu, megre in alta parte.asta e viata baieti,desteptati-va ca ati ramas in anii '50.
   de-acum incolo nu ma voi mai obosi sa va raspund deloc, am altceva mai bun de facut.
Domnule Ciprian Vartos va rog sa ma scuzati pt. ca v-am indispus cu prezenta mea la acest topic  si vreau sa va asigur ca pe viitor  nu o sa va mai deranjez rapindu-va timp pretios .
  Multumesc pentru raspunsul dat la intrebarea mea , foarte documentat , e clar ca sunteti un demn urmas al prof. Hanganu  si va doresc in continuare succes in laborioasa dumneavoastra activitate de imbunanatatire a materialului genetic existent in Romania.

D006

no mai ce so suparat lumea,
lasa omul sa ceara important e sa vanda , daca vinde .
omul incearca, cum era vb. aia "aeru si fraieru nu se termina niciodata", sau ceva de genu
multa bafta

D006

Vreau sa atrag atentia mai ales apicultorilor incepatori :  NU TOT CE ZBOARA SE MANANCA !!  Mare atentie cand cumparati material biologic , nu va lasati dusi cu gargara , cumparati  material doar de la crescatori care au recomandari solide si experienta . Nu cumparati matci pana nu vedeti nucleele de imperechere .  Un lucru scump nu este neaparat si bun !  mare grija deoarece este cerinta mare de matetrial biologic si apar multi asa zisi producatori care umbla  cu "cioara vopsita " si o vinde drept porumbel.