matcile lui Maximus

Creat de bee_lover, Ianuarie 16, 2010, 12:36:45 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Citat din: kiloz
Citat din: maximusincepand de acum se pot primi comenzi pentru material genetic autohton(matci) provenind din linii cu mult superioare celor care se gasesc la ora actuala in romania.
  se livreaza doar matci neimperecheate ,iar pretul este de 50 euro bucata.
Cred ca ai gresit data inca nu-i 01 04 2010 sau la tine chiar e deja 2011? :mad:
  La vorbe asa aruncate fara dovezi  si contradictori vrei sa gasesti fraieri cine te finanteaza.

bee_lover

Citat din: bc55Calcule, calcule, ....
Piata este cea care stabileste pretul !
Deocamdata prea mult zgomot pentru nimic ! Nu da nimeni 50E pe o matca cumparata de la cineva care, deocamdata, nu a demonstrat nimic ! Cred ca este o fumigena aruncata pentru a ne juca noi cu ea!! Chiar nu avem altceva mai bun de facut?

bee_lover

Citat din: stefan1Daca toata lumea vinde cu 10 lei mierea si unul cere 40, sigur mai multi se vor inghesui la ala, caci trebuie sa fie ceva deosebit de cere atata. In istorie au fost asemenea nebunii, cu lucruri care si-au crescut nejustificat valoarea si au ajutat pe multi sa faca averi, dupa care afacerea s-a desumflat.
  In evul mediu, in Olanda, era moda lalelelor. A ajuns ca un bulb de lalea din soiuri mai deosebite sa coste cat o casa faina. Chiar tara a progresat, ca a inceput sa vanda si afara. Cand pretul bulbilor s-a prabusit, chiar economia Olandei s-a resimtit puternic.
  La noi a fost intr-un rand moda nutriilor. Si-au vandut oameni doua vite ca sa cumpere doua nutrii. Unii chiar au prosperat, ca vindeau mai departe pui la prosti. Cand afacerea nu a mai mers, au ramas multi oameni disperati.
  Tinctura de propolis avea intr-un rand un pret foarte mare. Se vinde intr-o vreme o sticluta de 10 mililitrii cu 100 lei, adica la fel ca 1 kg de miere.
  Puietii si samanta de evodia au fost intr-o vreme foarte scumpi si unii au facut bani frumosi din asta. In 2-3 ani aceste preturi vor fi mult mai mici.
  De ce sa nu se dea si matci nefecundate cu 50 euro, sfidand orice justificare de cost de productie. Chiar daca ar fi o rasa foarte valoroasa, prin fecundare cu vagabonzi zestrea genetica se dilueaza mult. Si trantorii obtinuti de la ea, datorita ponderii mici din totalul trantorilor din zona, vor avea o mica influenta in urmatoarele matci obtinute.

bee_lover

Citat din: bucovineanuOferta e facuta inteligent. Daca se intampla sa fie rezultate, toata lumea multumita. Daca regina se pierde, vina este a cumparatorului ca nu a stiut sa o introduca in stup. Daca rezultatele sunt proaste vina este a trantorilor care au fost de neam prost sau impotenti. Vanzatorul nu are nici o vina.

bee_lover

Citat din: dragos2006
Citat din: maximus
   matcile se trimit la 2 zile de la eclozionare.pana atunci sunt hranite si se adapteaza cu viata de afara.
!
As dori daca puteti sa ne explicati in ce tip de famile va sta matca in cele 48 de ore de la ecluzionare pana la livrare ?  sau mai bine zis de cate  albine va fi hranita ?

bee_lover

Citat din: centrifugabuna intrebare!

bee_lover

Citat din: abeja
Citat din: dragos2006
Citat din: maximus
   matcile se trimit la 2 zile de la eclozionare.pana atunci sunt hranite si se adapteaza cu viata de afara.
!
As dori daca puteti sa ne explicati in ce tip de famile va sta matca in cele 48 de ore de la ecluzionare pana la livrare ?  sau mai bine zis de cate  albine va fi hranita ?
Apai  nici  la  rubrica vanzare  nu  scapa  lumea  de  carcotasi.Omul  a  dat  anunt  si  gata si  nu  stiu  care ar  fi  problema  ca  doar  e  marfa  omului.Cine  vrea  cumpara  ,cine  nu  cumpara  sa-si  tina  gura si  plus   ca  vanzatorul  nu  a  cerut  parerea  nimanui.

bee_lover

Citat din: dragos2006Eu in fiecare an am obiceiul sa-mi procur matci de la diferiti stupari din tara , anuntul l-am luat in serios deoarece nu am incercat matci din zona Valcea. Dar noi prin zona noastra avem un obicei prost : inainte de a cumpara ceva in primul rand ne intereseaza calitatea si apoi pretul . Eu unul nu am nimic cu pretul dar vreau sa stiu pe ce dau banul . Eu am si o varianta sigura de a lua de la maximus matci in buna stare.

bee_lover

Citat din: dragos2006M-am gandit mult la aceasta noutate - vanzarea de matci neimperecheate - apare o singura problema  : INTRODUCEREA UNEI MATCI VIRGINE INTR-O COLONIE !  cum o facem ? astept sugestii !
  Este un subiect interesant de dezbatut .

bee_lover

Citat din: alexandruCLconsider ca anestezierea este o metoda sigura. metode sunt mai multe. subiectul asta merita un topic separat

bee_lover

Citat din: stupar-escuAi gandit mult si ma rog ce ai descoperit?Ca mai ai o necunoscuta? Ca nici pe asta cu introducerea matcii virgine nu o cunosti??Si ...ca sa nu se prinda"prietenii" o dregi cu deschidere de subiect.Nu mai bine declari cu copita pe inima ca nu te pricepi dar... vrei sa inveti? Procesatorii au fost ocupati cu gratare si chermeze pe banii alora ce stiu cum se introduce o matca neimperechiata.De unde sa cunosti?
Cand am fost fata in fata am sesizat lipsa ta de experienta.Dar atat de ...jos? Aaa?

bee_lover

Citat din: alexandruCL
Citat din: alexandruCL
Citat din: maximusva multumesc pentru interesul acordat,dar:
     nu se vand matci imperecheate,familii, larve de trantor,etc.
   cine are cat de cat o linie bunicica in stupina are ocazia sa si-o imbunatateasca si mai mult prin fecundare.
  .
tot respectul pentru efortul tau de a obtine matci de o valoare superioara. sincere felicitari!
ce parere ai daca procedez astfel:
o carpatina nefecundata o inchid in nucleu cu hanemann la urdinis. narcotizez cu CO2 nucleul de 2-3 ori. intr-o saptamana matca incepe ponta (numai cu oua de trantor). trantorii obtinuti astfel ii folosesc pentru fecundarea unei alte carpatine virgine, care va deveni donatoare de larve pentru cresterea de matci.
il rog pe maximus sa raspunda la intrebarea mea. Cu urmatoarea completare: Matci pe care o sa le vand IMPERECHEATE :smile:

bee_lover

Citat din: alexandruCLce tot vorbesti acolo Stuparescule? cui te adresezi?

bee_lover

Citat din: dragos2006
Citat din: alexandruCLconsider ca anestezierea este o metoda sigura. metode sunt mai multe. subiectul asta merita un topic separat. :hi:
Chiar , a folosit cineva de aici metoda anestezierii  ?   dar pe bune , nu pe texte din carti .

bee_lover

Citat din: alexandruCLuuffffffff!!!!!! iarta-ma Stuparescule ca nu am inteles din prima unde vrei sa bati. mesajul tau este neclar si incoerent. in Dragos vrei sa lovesti tu.... loveste cat vrei... ca tine la lovituri (salut Dragos  ) Cred ca mori de ciuda ca desi il ataci si il jignesti in mod repetat nu prea te baga in seama.
acum ca ti-am citit toate posturile (aberatiile) iti pun si diagnostic: Schizofrenie, stari depresive sau manie cu agitatie, psihoze halucinatorii cronice, sindroame confuzionale, delirium tremens, tulburari de comportament de epileptici si oligofreni, sindrom psihovegetativ, si MULTE ALTELE......