matcile lui Maximus

Creat de bee_lover, Ianuarie 16, 2010, 12:36:45 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Am mutat aici subiectul ca s-a cam deviat de la subiect;
Citat din: maximusincepand de acum se pot primi comenzi pentru material genetic autohton(matci) provenind din linii cu mult superioare celor care se gasesc la ora actuala in romania.
  se livreaza doar matci neimperecheate ,iar pretul este de 50 euro bucata.

bee_lover

Citat din: stefan1Tu vrei sa detii recordul mondial la pretul unei matci nefecundate! Vezi ca una fecundata este dublu de scumpa. Dai un ban dar macar sti ca nu-l mai ai.

bee_lover

Citat din: Simi
Citat din: maximusincepand de acum se pot primi comenzi pentru material genetic autohton(matci) provenind din linii cu mult superioare celor care se gasesc la ora actuala in romania.
  se livreaza doar matci neimperecheate ,iar pretul este de 50 euro bucata.
De parca la noi in stupi ar oua trantorii si dumneata ne dai matci.
- 1600m ce fac acolo schiaza? (foarte serios vorbesc ca si dumneata dealtfel)
- cum sa roiasca ca doar nu or manca zapada.
- ce spuneati ca sunt? albine?

bee_lover

Citat din: Simi
Citat din: maximus
Citat din: dragos2006Si  eu am matci de vanzare numai ca la mine costa 100 ron / bucata .
  Eu vand doar la o clientela  exclusivista.
   Voi alegeti  !
:rotfl:
   matci imperecheate in nuclei dadant,in care se fecundeaza matca mai bine.:roll:
   aveti grija ca incepatorii iau totul de bun,nu sunt capabili sa digere printre randuri :nono:  :roll:
Vedeti dl. Dragos ce idei dati  :uimit:

bee_lover

Citat din: bucovineanuDin cate stiu eu reginele nefecundate sunt mult mai greu acceptate decat cele fecundate atat in nuclei cat si in stupi orfanizati. O regina este usor acceptata in primele 6 ore de la eclozare.

bee_lover

Citat din: VALCEANU
Citat din: maximus..........
  1)matcile pe care eu le comercializez sunt F1 din elite,din cele de prasila.sunt din stupina mea, crescatorie consacrata la noi inca nu exista pentru ca nu ai ce sa cresti.
2) romanul trebuie sa faca o schimbare genearal de mentalitate daca vrea sa sara de stadiul in care este acum,de a face apicultura pentru paine.!
1-cine confirma? primiti c/v in lei a 50 de euroi sau vreti euro? ca ma gandeam ca daca vreti euro,poate ii da drumul lui NATI MEIR si mai are el euroi din aia facuti la xerox
2-pai in ce sa sara daca nu face miere ptr paine?sa faca miere ptr a cumpara matci neimperecheate de la tine?

bee_lover

Citat din: bucovineanuReferitor la introducerea reginelor  nefecundate asa o fi. Insa eu consider oferta o simpla gluma la inceput de an si nici macar una reusita.

bee_lover

Citat din: stefan1Intr-un site recomandat de Lulachy se facea reclama la matci produse in SUA dupa o munca de selectie foarte riguroasa, numai prin insamntare artificiala. E o imbinare de carnica, foarte buna culegatoare si rezistenta la unele boli, de italiana care face familii foarte mari, de albina de Cordoba, foarte blanda si de albina rusa rezistenta la varroa. Pretul este 100$/matca. Imperecheata. Insamantata artificial. Mama lor de americani exploatatori!

bee_lover

Citat din: dragos2006Stai la 1600 metri altitudine si bagi doua familii in frigurile roitului apoi aduni matcile neimperecheate . daca scoti 100 de bucati si le dai cu 20 euro bucata tot scoti 2000 de euro de la doua familii , super afacere !
   Eu tot nu inteleg daca tot ai matca neimperecheta intr-un nucleu de imperechere de ce sa nu o lasi sa se imperecheze si sa o vinzi apoi ?

bee_lover

Citat din: pupemeaDaca ai facut lista, trece-ma si pe mine cu doo fecioare.Da sa fie cu toate cele ,la purtator.Ca 100 de coco sunt echivalentul la 400 de cafele !!! helauu!!
Discutam in continuare pe privat cum o ducem la ...capat.

bee_lover

Citat din: stupar-escuBai nene, te bagi sa dai banii pe ...nimica?

bee_lover

Citat din: valterMa fratemiu, aici pe varzari se poate si comenta sau doar tranzactiona?
A???
eU ZIC CA VARU ZICE BINE, CE ZICE.Si de ce zic asta.
La noi la romanica toti se orenteaza dupa buget. Da e corect?
Ca te incalti de 15 lei si la colt ramai descult.
Da daca Leonardo te incalta, predai la nepoti cismotele de chele cumparate.
Eu sunt tare curios cum nu le fecundeaza stimabilu, ca eu cel putin, eo..., am o singura dambla. Daca io pun lu' nentu in colet si nu-i verificata la puiet capacit, tin gaozu strans pana la urmatoarea comanda.
Fiecare cu politica lui, si-l felicit pe max pentru ridicarea stachetei.
Stacheta obliga pe toti, inclusiv pe el.
Felicitari.

bee_lover

Citat din: pupemea
Citat din: stupar-escuBai nene, te bagi sa dai banii pe ...nimica?
Poate ca e treaba mea.

bee_lover

Citat din: pupemeaVand matci imperechiate.
Muter de la maximus si Vater ...de la mine.
50 + 50 = 1000 eu
Gluma. Deocamdata.
Ca la anul se poate sa nu mai glumim.

bee_lover

Citat din: dragos2006Eu am produs scanteia iar voi ati pus paie pe foc.
  Eu cand am spus 100 de lei am avut un calcul economic , dar pentru 50 euro matca neimperecheata nu gasesc explicatia.