Apis mellifera ligustica

Creat de bee_lover, Decembrie 30, 2007, 07:14:03 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Apis mellifera ligustica(lingustica)

stefan1

Lucratoare din rasa italiana
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

regina Apis Ligustica
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

ALBINA ITALIANA (Apis Mellifera Ligustica)
Este, se pare, cea mai raspandita rasa dintre albinele melifere. Este foarte raspandita in SUA, Franta, Marea Britanie, Scandinavia, Australia, Israel.
  De origine din Apeninii Italici, popula Peninsula Italica din Tirolul de sud pana in Calabria. E apropiata de rasela balcanice si de Carnica. In Italia sunt in principal trei ecotipuri de Ligustica: Una bruna-maro in N-V, una luminoasa de culoare oranj in mijloc-nord si un tip sudic, mai putin cercetat, cu inele galben-deschis. Varianta din centrul Italiei este cea mai raspandita in lume. Albina oranj-deschis de Bologna este cea mai exportata in SUA, Scandinavia, Australia, Israel etc. In ultima vreme chiar italienii se plang ca sunt pe punctul de a pierde rasa, datorita introducerii in arealul ei traditional a altor rase, in special Bickfast.
  Raspandirea ei in lume s-a facut incepand din sec XIX-lea astfel:
-    1814 introdusa in Regatul Unit
-    1839 introdusa in Noua Zeelanda
-    1853 introdusa in Germania
-    1859 introdusa in SUA (de Dadant in special)
-    1862 introdusa in Australia
-    1866 introdusa in Finlanda
     Caracteristicile rasei
Cum am spus, culoarea variaza de la culoarea castanie a pielii tabacite, la  portocaliu sau chiar galben aproape ca lamaia. Ca marime este putin mai mica decat Carnica si au aripa superioara ceva mai scurta decat acestea. Lungimea trompei de 6,3-6,6 mm, deci nu foarte lunga. Pilozitatea se aseamana cu cea a soiurilor balcanice ca lungime, dar de culori mai deschise. Tergitele2-3-4 sunt translucide si marginite de dungulite negre, dar are si perisori galbui-aurii care cad cu timpul, albinele mai batrane capatand o culoare mai inchisa. Tergitele dinspre varful abdomenului sunt complet negre iar tot corpul albinei este acoperit cu un puf cenusiu-galbui. Indicele cubital: 2,2-2,6
   Ca orisice rasa, are calitati care o recomanda in special pentru anumite zone, cat si defecte.
    Calitati:
-    formeaza familii puternice si e buna  crescatoare de puiet
-    e considerata cea mai buna rasa la colectarea nectarului floral
-    se adapteaza bine la diferite conditii de clima
-    are tendinta redusa de roire, daca i se asigura loc de dezvoltare
-    nu este agresiva
-    are bun instinct igienic, o premiza a rezistentei la boli
-    este destul de rezistenta la bolile comune
-    creste frumos faguri
-    capaceste uscat
-    nu propolizeaza tare
-    nu necesita foarte mult timp pentru intretinere in timpul sezonului
-    reginele, de culoare deschisa, sunt mai usor de observat in stup
     Defecte:
-    nu reduce suprafata de puiet in perioade lipsite de cules, consumand astfel rezervele de miere in golurile de cules
-    mentin puiet mult pana toamna tarziu. Uneori nu intrerupe cresterea puietului toata iarna.
-    din motivul de mai sus si pentru ca traverseaza iarna cu familii numeroase, consuma mai multa miere (aproape dublu fata de Carnica) pe timpul iernii
-    primavara se dezvolta ceva mai incet, ajungand la puterea maxima dupa carnica
-    inclinate spre furtisag. Ataca familiile mai slabe sau moarte, cu pericolul de a aduce boli
-    nu zboara pe distante asa mari ca albina germana sau carnica
-    nu au capacitatea de a prevedea schimbarile bruste ale vremii si sunt surprinse in camp de ploile rapid, pierzand multe culegatoare
-    nu sunt bune culegatoare de mana
-    nu rezista iarna fara zboruri periodice de curatire
-     rezista mult mai putin decat Carnica la iernare pe miere de mana
-    au viata ceva mai scurta decat alte rase
-    au trompa mai scurta decat Carnica sau Caucazica
-    desi sunt blande, dau uneori prin incrucisari metisi agresivi
Tinand cont de insusirile rasei, albina italiana este indicata in zone cu cules abundent si fara mari pauze de cules.
De asemenea iernile sa nu fie prea lungi sau sa ofere ,ferestre' de zbor.
Sa nu fie in zone cu culesuri de mana.
Desi s-a adaptat si in zone reci cum e Scandinavia, nu s-a adaptat in zone de litoral si nici in cele tropicale cu clima umeda si precipitatii dese.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Albina Italiana Cordovan
In afara de albina italiana clasica, descrisa mai sus, mai sunt si alte varietati sau subspecii de albine italiene. Una dintre acestea este Italiana Cordovan.*
  Este o varietate mai rara de albine de culoare deschisa, originara probabil din partea mai sudica a Peninsilei Italice.
Matcile au o culoare distingtiva maro-roscat, foarte frumoasa. Toate cele trei caste sunt afectate . Abdomenul reginei este galben pana la varf. Lucratoarele si trantorii au benzi brune in loc de negru. Ochii lucratoarelor par mai mici, iar perisorii in jurul lor blond in loc de negru.
  Matcile sunt prolifice. Albinele harnice si deosebit de blande.
Si genetic sunt interesante. Gena culorii este o gena recesiva si se transmite urmasilor doar daca si regina si trantorul au aceasta gena. Orice alta combinatie genica  va da urmasi albine de culoare mai inchisa. De fapt furnizoarele de astfel de matci folosesc de obicei inseminarea artificiala. Acelasi fenomen se intalneste si la culoarea ochilor la om: culoarea albastra este recesiva si se transmite urmasilor numai daca si de la mama si de la tata gena corespunzatoare este pentru ochi albastri.
* Cuvantul Cordovan din denumire desemneaza nu o localitate ci o culoare, mai greu de definit: maro-roscat sau o nuanta bogata de visiniu sau intunecata de roz. Un alt echivalent al culorii este asanumita ,,Ochsenblut" adica ,Sange de Bou'.  Se obtinea in Evul Mediu  din serul lasat de sangele de vita dupa coagulare, amestecat cu var stins, ulei de in si ceva oxizi de fier. Se folosea la vopsitul lemnului, a dusumelelor etc.
  Numele de Cordovan desemna initial o piele de capra, tabacita intr-un mod special in orasul Cordoba (Spania). Cordoba era pe la anul 700, pe vremea Califatului, al doilea oras ca marime din Europa. Mai tarziu, Cordovan denumea o piele fina si rezistenta, de sub coada calului, care prin tabacire capata o culoare caracteristica. Mai tarziu aceasta culoare a ramas cu denumirea de Cordovan.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ALBINEL 1984

dle stefan 1 va rog daca aveti informatii despre rasa aurea sun interesat atat ca teorie cat si practica :hi:

milu56

Citat din: stefan1Albina Italiana Cordovan
In afara de albina italiana clasica, descrisa mai sus, mai sunt si alte varietati sau subspecii de albine italiene. Una dintre acestea este Italiana Cordovan.*
  Este o varietate mai rara de albine de culoare deschisa, originara probabil din partea mai sudica a Peninsilei Italice.
Matcile au o culoare distingtiva maro-roscat, foarte frumoasa. Toate cele trei caste sunt afectate . Abdomenul reginei este galben pana la varf. Lucratoarele si trantorii au benzi brune in loc de negru. Ochii lucratoarelor par mai mici, iar perisorii in jurul lor blond in loc de negru.
  Matcile sunt prolifice. Albinele harnice si deosebit de blande.
Si genetic sunt interesante. Gena culorii este o gena recesiva si se transmite urmasilor doar daca si regina si trantorul au aceasta gena. Orice alta combinatie genica  va da urmasi albine de culoare mai inchisa. De fapt furnizoarele de astfel de matci folosesc de obicei inseminarea artificiala. Acelasi fenomen se intalneste si la culoarea ochilor la om: culoarea albastra este recesiva si se transmite urmasilor numai daca si de la mama si de la tata gena corespunzatoare este pentru ochi albastri.
* Cuvantul Cordovan din denumire desemneaza nu o localitate ci o culoare, mai greu de definit: maro-roscat sau o nuanta bogata de visiniu sau intunecata de roz. Un alt echivalent al culorii este asanumita ,,Ochsenblut" adica ,Sange de Bou'.  Se obtinea in Evul Mediu  din serul lasat de sangele de vita dupa coagulare, amestecat cu var stins, ulei de in si ceva oxizi de fier. Se folosea la vopsitul lemnului, a dusumelelor etc.
  Numele de Cordovan desemna initial o piele de capra, tabacita intr-un mod special in orasul Cordoba (Spania). Cordoba era pe la anul 700, pe vremea Califatului, al doilea oras ca marime din Europa. Mai tarziu, Cordovan denumea o piele fina si rezistenta, de sub coada calului, care prin tabacire capata o culoare caracteristica. Mai tarziu aceasta culoare a ramas cu denumirea de Cordovan.
Detine-ti asemenea ragine acum,a-ti eperimentat,cum se comporta?

D006

Citat din: stefan1Albina Italiana Cordovan
In afara de albina italiana clasica, descrisa mai sus, mai sunt si alte varietati sau subspecii de albine italiene. Una dintre acestea este Italiana Cordovan.*
  Este o varietate mai rara de albine de culoare deschisa, originara probabil din partea mai sudica a Peninsilei Italice.
Matcile au o culoare distingtiva maro-roscat, foarte frumoasa. Toate cele trei caste sunt afectate . Abdomenul reginei este galben pana la varf. Lucratoarele si trantorii au benzi brune in loc de negru. Ochii lucratoarelor par mai mici, iar perisorii in jurul lor blond in loc de negru.
  Matcile sunt prolifice. Albinele harnice si deosebit de blande.
Si genetic sunt interesante. Gena culorii este o gena recesiva si se transmite urmasilor doar daca si regina si trantorul au aceasta gena. Orice alta combinatie genica  va da urmasi albine de culoare mai inchisa. De fapt furnizoarele de astfel de matci folosesc de obicei inseminarea artificiala. Acelasi fenomen se intalneste si la culoarea ochilor la om: culoarea albastra este recesiva si se transmite urmasilor numai daca si de la mama si de la tata gena corespunzatoare este pentru ochi albastri.
* Cuvantul Cordovan din denumire desemneaza nu o localitate ci o culoare, mai greu de definit: maro-roscat sau o nuanta bogata de visiniu sau intunecata de roz. Un alt echivalent al culorii este asanumita ,,Ochsenblut" adica ,Sange de Bou'.  Se obtinea in Evul Mediu  din serul lasat de sangele de vita dupa coagulare, amestecat cu var stins, ulei de in si ceva oxizi de fier. Se folosea la vopsitul lemnului, a dusumelelor etc.
  Numele de Cordovan desemna initial o piele de capra, tabacita intr-un mod special in orasul Cordoba (Spania). Cordoba era pe la anul 700, pe vremea Califatului, al doilea oras ca marime din Europa. Mai tarziu, Cordovan denumea o piele fina si rezistenta, de sub coada calului, care prin tabacire capata o culoare caracteristica. Mai tarziu aceasta culoare a ramas cu denumirea de Cordovan.
Am vazut prima data astfel de albine la Tom Glen si mi s-au parut diferite. El le foloseste intensiv atat pt hibridizare cat si pt nucleele de imperechere. Extrem de blande. La 10 m de casa avea peste 400 de famili.

stefan1

Glen le foloseste tocmai pentru caracterul lor foarte bland, pe care cauta sa-l imprime prin incrucisari la hibrizii creati. O sa postez mai incolo despre asa ceva.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Apis Ligustica Aurea
Rasa aparuta in SUA prin selectarea atenta a albinei italiene de la ei. Este de mare productivitate. Albinele au culoare deschisa si au trompa mai lunga decat media rasei italiene. Uneori pot coexista doua matci in stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Citat din: stefan1Albina Italiana Cordovan
In afara de albina italiana clasica, descrisa mai sus, mai sunt si alte varietati sau subspecii de albine italiene. Una dintre acestea este Italiana Cordovan.*
  Este o varietate mai rara de albine de culoare deschisa, originara probabil din partea mai sudica a Peninsilei Italice.
Matcile au o culoare distingtiva maro-roscat, foarte frumoasa. Toate cele trei caste sunt afectate . Abdomenul reginei este galben pana la varf. Lucratoarele si trantorii au benzi brune in loc de negru. Ochii lucratoarelor par mai mici, iar perisorii in jurul lor blond in loc de negru.
  Matcile sunt prolifice. Albinele harnice si deosebit de blande.
Si genetic sunt interesante. Gena culorii este o gena recesiva si se transmite urmasilor doar daca si regina si trantorul au aceasta gena. Orice alta combinatie genica  va da urmasi albine de culoare mai inchisa. De fapt furnizoarele de astfel de matci folosesc de obicei inseminarea artificiala. Acelasi fenomen se intalneste si la culoarea ochilor la om: culoarea albastra este recesiva si se transmite urmasilor numai daca si de la mama si de la tata gena corespunzatoare este pentru ochi albastri.
* Cuvantul Cordovan din denumire desemneaza nu o localitate ci o culoare, mai greu de definit: maro-roscat sau o nuanta bogata de visiniu sau intunecata de roz. Un alt echivalent al culorii este asanumita ,,Ochsenblut" adica ,Sange de Bou'.  Se obtinea in Evul Mediu  din serul lasat de sangele de vita dupa coagulare, amestecat cu var stins, ulei de in si ceva oxizi de fier. Se folosea la vopsitul lemnului, a dusumelelor etc.
  Numele de Cordovan desemna initial o piele de capra, tabacita intr-un mod special in orasul Cordoba (Spania). Cordoba era pe la anul 700, pe vremea Califatului, al doilea oras ca marime din Europa. Mai tarziu, Cordovan denumea o piele fina si rezistenta, de sub coada calului, care prin tabacire capata o culoare caracteristica. Mai tarziu aceasta culoare a ramas cu denumirea de Cordovan.
Eu mai am grija si de albinele altora(niste batrini care nu stiu multe despre albine dar vor miere in fiecare an-ei au 20 de familii).
Sezonul acesta - inca in noiembrie - leam introdus regine noi cumparate.Crescatorul de regine spunea ca sint italiene dar difereau de cele cumparate acum 2 ani-si alea erau tot italiene.
Acestea acuma erau exact ca si aici in poza, Cordovan.
Imi place sa lucrez cu ele.Dar nu am experienta pe alt an.Am crescut botci din ele si leam dus in stupina mea dar nu toate au devenit tot asa de ...Cordovan.
Cu botcile alea + rame cu puiet, miere,polen si albina tot-tot de la batrinii astia, am facut roiuri pe 6 rame si leam dus la mine in stupina si acum ele sint familii mari pe 2 corpuri a cite 9 rame 1/1.Mai au cite 1-3 rame goale.
Leam dat mult de lucru caci leam introdus multe rame de plastic folosite unde trebuiau sa faca curatenie multa si apoi sa le cladeasca.Am miere foarte multa dar nu vreau so extrag.Prefer sa crap familiile in doua inca inainte de toamna.
Sint foarte multumit cu ele.Si regina arata super.
Poza cu cele 20 de familii la batrinii astia.

Kiwi Bee

Cum am scris mai sus inca in 2009 noiembrie am schimbat toate reginele la acei batrini cu 20 de familii.
Atunci am intilnit o regina ca mai niciodata.Inca in acea seara iam scris un email la un prieten apicultor din Arad dar nu a stiut sami spuna ce fel de regina ar fi fost.
Citat din email 2009 noiembrie:
Regina asta de care iti scriu este ceva nou pt. mine.
Am mai intilnito acum citeva sapt. si azi miam dat seama ca atunci era virgina.Acum nu mai era.
Era toata un maro inchis la culoare(si dungile) si lucea.Maro lucitor.Si forma aripilor si froma trupului era mai degraba ca si al viespilor.
Acum circula mai greu si avea toracele mai gras.Dupa cap era brusc subtire apoi toracele venea brusc lat de zici ca avea colturi.De aici se ungusta treptat dar nu curbat ca la regina italiana ci in linie dreapata.Capatul toracelui era parca mai ascutit(mai ingust) decit la reginele obisnuite.Nu am mai intilnit asa regina.Mia placut de ea dar am uciso si am bagat regina italiana.
Daca cineva stie il rog sami spuna oare ce fel de regina am vazut..... "apis extraterestrica"?

gore

M-am căpătat şi eu cu o astfel de matcă, apoi am mai făcut un roi. Să ştiţi că m-a uimit de felul cum se comportă albina, blândă şi harnică, cules bogat, propolizează binişor, într-un cuvânt sunt mulţumit. Mai nou în aceste familii am două tipuri de albine , unele ca matca altele din rasa carpatină. Nu ştiu cum, dar cred că trântorii sunt de vină. La primăvară chiar am să fac poze.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stefan1

Apis Mellifera Ligurica (nu Ligustica)
Este varietatea nord-vestica a albinei italiene. Are o culoare mai inchisa decat albina italiana clasica. Am citit insa ca aceasta varietate este acum aproape disparuta ( datorita poluarii zonei cu alte rase). Doar intr-o insula s-ar mai gasi aceasta varietate nepoluata. Importanta ei ar fi ca aceasta albina a fost una din componentele de baza din care s-a obtinut rasa Buckfast. Se spune ca trebuie pastrata si pentru ca ar putea constitui o sursa de gene cu care sa se reinprospateze rasa Buckfast.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Comparatie intre calitatile catorva rase de albine

Se compara un soi creat de americani pentru a fi mai rezistent la Varrooza, cu familii de albine italiene selectate cu comportament igienic mai accentuat, cu familii de Carnica si cu familii de Albina Ityaliana Cordovan.
  Parametrii comparati sunt:
-prodictia de miere
- rezistenta la Varroa
- rezistenta la parazitul traheal (Acarapis Woodi)
- blandetea
Rasa VSH (Varroa Sensitive Hygiene) a fost creata prin incrucisari din rasele din tabel plus o rasa din Rusia de S-E, care a convietuit de multa vreme cu Varroa si au dezvoltat un instinct de aparare.
Graficile pot fi mult comentate. Ma rezum la cateva comparatii ale albinei italiene cu Carnica si VSH:
- in ce priveste productia de miere, din grafic albinaq italiana este cea mai buna, urmata de Carnica si VSH iar Cordovan e cea mai slaba
  -cea mai rezistenta la Varroa este VSH, apoi Italiana si Carnica si ultima - Cordovan
- Carnica este cea mai rezistenta la parazitul traheal, poate si asta explica faptul ca la noi in tara boala asta inca nu se intalneste
- La blandete cea mai buna este Cordovan urmata de Carnica si apoi celelalte doua rase.
Observatie:
Am dat graficul sa se vada ca este periculos sa introducem rase straine. D-l Gore, vedeti ca rasa Cordovan are cea mai scazuta rezistenta la parazitul traheal, deci prezinta cel mai mare pericol de a fi infestata cu acest parazit. Caracteristica poate fi raspandita prin trantori in multe familii, chiar daca in ce priveste culoarea, aceasta nu se mai transmite la urmasi (decat in conditii speciale), fiind o gena recesiva.
-
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)