schite STUP VERTICAL 12 R + CAT 1/2

Creat de kio, Iulie 31, 2008, 02:43:42 PM

« precedentul - următorul »

kio

O sectiune cu cotele si jocurile importante. Urmeaza alte desene...

milu56

Citat din: kioO sectiune cu cotele si jocurile importante. Urmeaza alte desene...
Acesta e cel mai preferat stup al meu. Nu te supara am o obiectie:e bine atunci cand pui 2 magazii una peste alta sa ai inaltimea unui corp normal, atunci poti folosi rama de cuib pe 2 corpuri de magazie. Am avut cazuri cand nu am folosit numai o magazie atunci am folosit 2 magazii in loc de corp unde am facut un roi. Am mai folosit 2 corpuri de magazie cand am vrut sa ma scap de puiet de pe ramele vechi, am pus pe cele doua corpuri ramele cu puiet si jos am pus rame albe sau foi la mijloc o rama cu puioet alba si in acest fel toamna am avut sus miere si jos puiet am extras mierea si fagurii iam topit. Si ma sunt si altele.

milu56

RAMA DE CUIB ARE INALTIMEA DE 300 SI RAMA DE MAGAZIE ARE INALTIMEA DE 146 DECI 146+146+8 FACE 30 CAT INALTIMEA RAMEI DE CUIB.
:hi:  :hi:

kio

Eu stiu ca inaltimea ramei de cat este 162 mm (STAS). Voi mai analiza problema, sa vad cum e mai avantajos. Daca va fi nevoie, voi modifica desenele si le voi reposta.

kio

Desenele promise. Fundul antivarroa...

kio

...corpul...

kio

...catul...

kio

...podisorul...

kio

...rama...

kio

...capacul...

kio

... vedere din fata...

kio

...vederea laterala...

kio


kio

Citat din: milu56RAMA DE CUIB ARE INALTIMEA DE 300 SI RAMA DE MAGAZIE ARE INALTIMEA DE 146 DECI 146+146+8 FACE 30 CAT INALTIMEA RAMEI DE CUIB.
:hi:  :hi:
Pe marginea cotelor de mai sus cred ca merita sa discutam.
Este adevarat ca daca fac 2 caturi inalte de 154 mm cu rame de 146 mm (varianta A), pot sa pun si o rama 1/1 in locul a doua rame de cat, pastrand distanta intre ramele din cuib si cele din cat de 8 mm. O serie de avantaje au fost deja mentionate anterior, cred ca vor mai aparea si altele.
Daca respect inaltimea standard a ramei de cat 1/2 - 162 mm (varianta B), trebuie sa fac caturile inalte de 170 mm (vezi desenele postate mai sus). In cazul acesta, daca bag o rama 1/1 in caturi, vor ramane 40 mm intre ramele 1/1 din cuib si rama 1/1din cat si 8 mm intre ramele 1/1 din cuib si ramele 1/2 din cat.
Varianta A vs. varianta B!
P.S. Zilele acestea o sa incerc sa fac si un desen comparativ.

milu56

Citat din: kio
Citat din: milu56RAMA DE CUIB ARE INALTIMEA DE 300 SI RAMA DE MAGAZIE ARE INALTIMEA DE 146 DECI 146+146+8 FACE 30 CAT INALTIMEA RAMEI DE CUIB.
:hi:  :hi:
Pe marginea cotelor de mai sus cred ca merita sa discutam.
Este adevarat ca daca fac 2 caturi inalte de 154 mm cu rame de 146 mm (varianta A), pot sa pun si o rama 1/1 in locul a doua rame de cat, pastrand distanta intre ramele din cuib si cele din cat de 8 mm. O serie de avantaje au fost deja mentionate anterior, cred ca vor mai aparea si altele.
Daca respect inaltimea standard a ramei de cat 1/2 - 162 mm (varianta B), trebuie sa fac caturile inalte de 170 mm (vezi desenele postate mai sus). In cazul acesta, daca bag o rama 1/1 in caturi, vor ramane 40 mm intre ramele 1/1 din cuib si rama 1/1din cat si 8 mm intre ramele 1/1 din cuib si ramele 1/2 din cat.
Varianta A vs. varianta B!
P.S. Zilele acestea o sa incerc sa fac si un desen comparativ.
Salut daca vrei putem discuta pe E-mail Cred ca nu strica o colaborare in aceasta directie.