Stup trantorit

Creat de PricopArthur, Septembrie 01, 2008, 11:22:11 PM

« precedentul - următorul »

filip

Din pacate ,cred ca erau si albine ouatoare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

eusebiu

Sigur a-ti bgat albina outoare in roi. Asa am patit anul trecut de mila, tata a luat abina care aramas dupa scuturarea stupului,operatia de scuturare s-a reluat. vedeti postarea de mai sus.de aceea scutur stupul asa departe.

stefan1

Citat din: PricopArthurMaine deschid lada.
Cred ca ar fi bine sa mai astepti1-2 zile inainte de a deschide stupul. Uneori chiar in momentul interventiei matca este agresata, ca albinele devin mai vigilente iar matca se poate agita si sa fuga pe faguri. Eu nu cred sa fi patit ceva matca daca matcile false au stat o zi afara, fara hrana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Acum matca e in stup. Ma mir si eu ca totul e bine. Stefan are dreptate.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Cu toate greselile mele, totul e in regula.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Am avut si eu doi stupi besmetici (trantor).Am ridicat ramele ouate, am scuturat stupul la 50-80m i-am readus la locul lor (am complectat cu rame ouate si capacite ),le-am dat cate o botca ... dupa 2 zile un stup a accepta botca , in celalalt am gasit oua de la albina trantorita ?!

crombra

Citat din: NaeAm avut si eu doi stupi besmetici (trantor).Am ridicat ramele ouate, am scuturat stupul la 50-80m i-am readus la locul lor (am complectat cu rame ouate si capacite ),le-am dat cate o botca ... dupa 2 zile un stup a accepta botca , in celalalt am gasit oua de la albina trantorita ?!
Cand scuturi albina, in general se formeaza grupuri de albine in jurul albinelor ouatoare.
Adica un fel de garda ca la regina. Albinele lucratoare se intorc mai repede in stup.
Cand mai raman putine albine(grupate asa cum am scris mai sus) este bine sa le omori.
Este crud dar asa scapi de ouatoare. Daca nu faci asta se intorc in cuib si o iei de la capat. Eu asa procedez.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

bucovineanu

Dupa scuturare se intorc si multe din albinele outoare in  stup.

D006

datii o rama cu puiet larve de toate varstele.Puietul de lucratoare inhiba albina ouotoare.dupa 7 zile ii mai dati una si isi va trage botci.mai departe aveti mai multe variante.nu va mai omorati cu scuturatul,batalii,etc..